ارتباطی میان خواب و مشکلات رفتاری و احساسی کودکان

محققان دانشگاه تحقیقات بهداشت نروژ در یک مطالعه بلندمدت متوجه شدند، کودکان نوپایی (18 ماهه) که در طول شب کمتر از 10 ساعت می خوابند یا مرتب بیدار می شوند، احتمال ابتلای آنها به مشکلات احساسی و رفتاری در سن پنج سالگی بیشتر از سایر کودکان است.

 

به گزارش پایگاه اینترنتی دیلی میل، بورج سیورتسن از دانشگاه تحقیقات بهداشت نروژ در این مورد توضیح داد: محققان در این مطالعه انتظار داشتند که ارتباطی میان خواب و مشکلات رفتاری و احساسی کودکان نوپا پیدا کنند اما متوجه شدند که مشکلات آنها بسیار شدیدتر است.

این مطالعه تحت حمایت وزارت بهداشت نروژ و بر روی 32 هزار و 662 مادر و کودک در این کشور انجام شده است.

محققان همچنین با درنظرگرفتن عوامل دیگر مانند سن و سطح تحصیلات مادر، طول مدت بارداری و تعداد کودکان خانواده متوجه شدند کودکانی که در 18 ماهگی کمتر از 10 ساعت در شب می خوابند و یا در طول شب سه بار یا بیشتر بیدار می شوند، احتمال بیشتری دارد که در سن پنج سالگی به مشکلات رفتاری و احساسی مبتلا شوند.

این محققان اظهار کردند که این احتمال در مورد بروز مشکلات درونی مانند تشویش و افسردگی بیشتر از مشکلات ظاهری مانند پرخاشگری است.

نتایج این مطالعه که در مجله JAMA Pediatrics منتشر شده است همچنین نشان می دهد که کودکان نوپایی که در شب کمتر از 13 ساعت می خوابیدند اغلب در همان سن نیز به مشکلات احساسی و رفتاری مبتلا می شوند.

/ 0 نظر / 27 بازدید