شیشه

شیشه

ترکیب اصلی شیشه از آمفتامین گرفته شده اما اثرات آن از نظر شیمیایی از آمفتامین بیشتر است. وقتی این ماده وارد سیستم عصبی مرکزی می‌شود واسطه شیمیایی دوپامین از مغز به صورت ناگهانی آزاد شده و موجب تحریک سلول‌های مغزی و افزایش خلق و خو و حالت تهاجمی و غیرقابل کنترل و افزایش حرکات جسمی می‌شود.
طوری که دمای بدن بالا می‌رود و قلب شروع می‌کند به تندتر تپیدن. آنقدر تند که گاه به حمله قلبی می‌انجامد اما این تنها بخشی از عوارض شیشه است. مصرف‌کنندگان این ماده در ابتدای مصرف گاه تا 72 ساعت حتی یک دقیقه هم نمی‌خوابند و به توهم شدید فرو می‌روند، توهمی که در آن بیشتر دوست دارند پرواز کنند. پروازهایی که گاهی وقت‌ها موجب سقوط مصرف‌کننده می‌شود، طوری که پسر جوان می‌گوید با بلور پرواز می‌کنیم، با بلور سقوط می‌کنیم و با بلور آسمان زیاد دور نیست.
دکتر مهدی سامری جراح مغز و اعصاب که در یکی از بیمارستان‌های شمال تهران طبابت می‌کند نمونه‌ای را مثال می‌زند که در آن دختر 21 ساله‌ای به توهم پرواز از طبقه هفتم آپارتمان محل سکونتشان سقوط کرده و دچار مرگ مغزی شده بود.
او می‌گوید: در ماه حداقل یک نمونه از این موارد را داریم که برخی با عمل جراحی نجات پیدا می‌کنند و برخی هم جان خود را از دست می‌دهند و این موضوع بسیار نگران‌کننده است و همکارانم تعریف می‌کنند که از 3 سال پیش گهگاهی با چنین مواردی مواجه می‌شوند و بیماران آنها اغلب جان خود را از دست می‌دهند.
به اعتقاد جلالی، سم‌شناس، توهم پرواز یکی از حس‌های هیجان‌انگیزی است که بیشتر جوانان به خاطر تجربه این حس به مصرف شیشه اقدام می‌کنند و خودشان را پرنده‌ای فرض می‌کنند که می‌توانند پرواز کنند و پیش از این افراد به ویژه در کشورهای اروپایی با مصرف ال‌اس‌دی این حس را در خود به وجود می‌آوردند. طوری که بر بالای برج‌های بلند رفته و از ارتفاع می‌پریدند.
در ایران هم اخیراً با مصرف شیشه و روانگردان‌هایی مثل اکستازی این پروازهای مرگ‌آور را تجربه می‌کنند اما پرواز تمام حس و حال این مصرف‌کنندگان نیست.
آنها پس از مصرف شیشه تمایل دارند حرکت کنند و جنب و جوش زیادی دارند در حقیقت شیشه همان اندازه که توهم پرواز ایجاد می‌کند حس انجام فعالیت‌های سریع در افراد را تقویت می‌کند و ممکن است عواقب سنگینی را به دنبال داشته باشد. عواقبی که ابتلا به بیماری‌های عفونی از جمله آنهاست.
طاها معین‌فر، متخصص بیماری‌های عفونی می‌گوید: هرچند شیشه در سال‌های نخست مصرف هیجانات غیراخلاقی به وجود می‌آورد اما به مرور تاثیرات منفی می‌گذارد و عوارض خطرناک‌تر آن انتقال بیماری‌هایی عفونی چون ایدز و هپاتیت است.
او می‌افزاید: مصرف‌کنندگان شیشه کنترل چندانی بر رفتار و حرکات خود ندارند بنابراین هنگام مصرف ماده اقدام به کارهای غیراخلاقی و خطرآفرین می‌کنند که این مساله در بسیاری موارد منجر به انتقال ویروس‌های ایدز و هپاتیت می‌شود. سقوطی تدریجی که مثل تکه‌های خرد شده بلور اراده را خرد می‌کند مثل آنچه پسر جوان می‌گوید: با بلور پرواز می‌کنیم و با بلور هم سقوط می‌کنیم.

محرک به جای مخدر
دهه 70 زمانی که مواد محرک و توهم‌زا به صورت غیرقانونی وارد کشور می‌شد تنها قشرهای مرفه اجتماعی بودند که می‌توانستند هزینه‌های خرید آنها را تامین کنند چون مواد محرک نسبت به موادمخدر گران‌تر بوده و بیشتر خاص مهمانی‌هایی بود که جوانان طبقات بالای جامعه برگزار می‌کردند.
دیگر مصرف‌کنندگان این مواد به تنهایی در خرابه‌های بیرون شهر نشئه و خمار نمی‌شدند بلکه در مهمانی‌ها و پارتی‌ها به حرکات دسته‌جمعی مهیج می‌پرداختند که این موضوع به مرور چهره و نوع مصرف مواد مخدر را در کشور تغییر داد و از اوایل دهه 80 تقریباً مصرف مواد محرک در نقاط شمال و جنوب شهر به یک شکل در آمد.
شکلی که با شیشه شیوع بیشتری یافت. دکتر شهرام نادری رئیس هیات مدیره موسسه ارتقای سلامت ایرانیان که به صراحت از جایگزینی محرک‌ها با مواد مخدر در کشور سخن می‌گوید معتقد است که مصرف شیشه نسبت به دیگر محرک‌ها شیوع بیشتری دارد و درصد بالایی از جوانان به مصرف آن گرایش پیدا کرده‌اند. هر چند صفاتیان مدیرکل درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر نظری مخالف آن دارد و می‌گوید مصرف و خرید و فروش شیشه در کشور کنترل شده است و نمی‌توان شیشه را شایع‌ترین ماده محرک مصرفی در کشور دانست. اما نادری در این رابطه می‌گوید رشد مصرف شیشه به گونه‌ای است که در طول چند سال اخیر افزایش قابل توجهی داشته است و بی‌اعتنایی نسبت به هشدارهای اعلامی در این مورد موجب شده این روند همچنان ادامه داشته باشد؛ روندی که از دهه 80 شروع شده است.
نادری می‌افزاید: مهم‌ترین عاملی که به شیوع این ماده در بین جوانان منجر شده کمبود اطلاع‌رسانی از سوی مسوولان و ارائه اطلاعات اغواگرانه از سوی سودجویان مواد محرک است به گونه‌ای که به افراد تلقین می‌کنند که مواد محرک نسبت به مواد مخدر عوارض و وابستگی کمتری دارد و مصرف‌کنندگان مواد مخدر برای ترک اعتیاد به شیشه روی می‌آورند. در حالی که گاه در صحبت‌های عامیانه گفته می‌شود که شیشه چون مرفین ندارد پس اعتیاد هم نمی‌آورد.
شیشه عوارض روانی بسیار شدیدی نسبت به مواد مخدر داشته و یکی از عوارض آن ایجاد بیماری روانی شبیه اسیکزوفرنی است و توهمات بینایی، شنوایی، بدبینی و پرخاشگری به دنبال مصرف این ماده ایجاد می‌شود.
به گفته احمد آزادفر روانپزشک، برخی افراد شیشه را برای رفع افسردگی مصرف می‌کنند و معتقدند در اثر انرژی که بعد از مصرف این ماده به فرد دست می‌دهد مصرف‌کننده هیجان‌زده شده و به فعالیت‌های مهیج می‌پردازد، درست نظیر طرز فکری که در ابتدای مصرف شیشه وجود داشت.
قبل از جنگ جهانی دوم ماده شابو که شباهت‌های زیادی با شیشه دارد در کشورهای اروپایی ساخته شد و در زمان جنگ دوم جهانی به عنوان یک داروی موثر در رفع افسردگی سربازانی که مشغول جنگ بودند و یا نیروهایی که قرار بود چندین شبانه‌روز را به صورت پیوسته به نبرد مشغول باشند و فرصتی برای استراحت نداشتند مورد استفاده قرار می‌گرفت چون معتقد بودند که این ماده سطح انرژی آنها را بالا می‌برد و موجب می‌شود که آنها زمان طولانی بیدار بمانند.
از نظر این روانپزشک در ایران نیز چنین تصوری از شیشه وجود دارد و برخی دانشجویان و دانش‌آموزان برای شب بیداری در شب‌های امتحان شیشه مصرف می‌کنند و این مساله در حال شیوع و اپیدمی شدن است، هر چند این ماده گران بوده و هرکسی قادر به تهیه آن نیست.
در حال حاضر هر صوت شیشه‌ بین 25 تا 35 هزار تومان قیمت دارد و گاه هزینه‌های مصرف آن برای یک بار به 100 هزار تومان هم می‌رسد.
مبلغی که پسر جوان هم به آن اشاره می‌کند و می‌گوید: اصولاً هزینه‌های هر مهمانی همراه با شیشه بین 150 تا 220 هزار تومان آب می‌خورد و ما همراه دوستانمان این مبلغ را تقبل می‌کنیم.
او که تعداد دفعات مصرف خود را به هفته‌ای دو بار رسانده است اعتراف می‌کند که هزینه‌های مصرف شیشه نسبت به بقیه مواد سنگین‌تر است و او و دوستانش ماهیانه بین 200 تا 300 هزار تومان برای تهیه شیشه هزینه می‌کنند. مبلغی معادل حقوق یک کارمند: اما نه برای تامین نیازهای اولیه زندگی، بلکه برای ایجاد توهم پرواز، پروازی با بال‌های شیشه‌ای. پروازی برای سقوط.

 

/ 0 نظر / 4 بازدید