ابتکار: میان گذر دریاچه ارومیه بازنگری می شود

ایرنا - معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت:مکاتبات لازم برای بازنگری وضعیت جاده میان گذر (شهید کلانتری) دریاچه ارومیه با وزارت مسکن، راه و شهرسازی انجام و توافق اولیه برای اصلاح آن و عبور آب از زیر جاده صورت گرفته است.

 

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، معصومه ابتکار روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: در ابتدا قرار بود جاده میان گذر دریاچه ارومیه به گونه ای ساخته شود که آب از دو طرف دریاچه جریان داشته باشد اما این نکته در ساخت آن رعایت نشد.

وی اظهار کرد: اکنون قرار است در یک طرح مطالعاتی و انجام نشست های تخصصی، وضعیت این جاده بازنگری شود و مقدمات اولیه برای نشست های تخصصی در ماه های اول سالجاری برنامه ریزی شده است.

معاون رییس جمهوری گفت: با بارش باران های اخیر، لایروبی پشت سدها و احیای تالاب ها تا حدودی سطح آب دریاچه بالا آمده است.

وی افزود: همچنین با اجرای طرح آموزش جوامع محلی با هدف کشاورزی و توسعه پایدار نیز تا حد زیادی به نحوه استفاده از منابع آبی در این حوضه کمک شده است.

وی ادامه داد: در فاز اول این طرح که با همکاری ژاپن اجرا می شود در 34 روستا اجرا شد و در مرحله دوم که تفاهم نامه آن اواخر سال گذشته به امضا رسیده است 41 روستای دیگر اضافه شد و اکنون این طرح در 75 روستا در حال انجام است.

ابتکار تاکید کرد: ستاد احیای دریاچه ارومیه فعالیت های زیادی را برای نجات آن آغاز کرده است و اعتبارات کافی برای این منظور اختصاص یافته است.توقف سدسازی ها در حوضه آبی دریاچه ارومیه جزو مصوبات این ستاد است که در حال اجرا است.

وی با اشاره به اینکه مطالعه برای مقابله با کانون های گرد و غبار در دریاچه ارومیه در دست اقدام است، گفت: برداشت نمک از سطح دریاچه ارومیه جای بحث دارد؛ زیرا برخی از کارشناسان معتقدند که در برخی نقاط وجود کوه های نمک مشکل است بنابراین باید برداشت شود و سازمان محیط زیست بر اساس نظر کارشناسی مجوز برداشت نمک در برخی نقاط را صادر کرده است.

وی تاکید کرد: برداشت نمک در برخی از نقاط که به ضرر دریاچه است انجام می شود، اما اگر افرادی بدون مجوز محیط زیست اقدام به برداشت نمک می کنند تخلف است.

ابتکار گفت: همچنین ایجاد مرکز مطالعات هماهنگی و آینده پژوهشی دریاچه ارومیه نیز در دستور کار و مطالعات آن انجام شده و در این راستا در سال 93 تفاهم نامه ای با برخی مراکز بین المللی امضا شده است.

/ 0 نظر / 29 بازدید