فرهنگ، ملیت و هویت با هم ارتباط مستقیم و سازنده دارند

 

 پروردگار عالمیان، مختلف لهجه بودن ، مختلف زبان بودن و مختلف شکل بودن را از آیات خود میداند و تقوی را ملاک برتری انسانها تلقی می فرماید. بنابراین اقوام با زبانهای متنوع و با گرایشات مختلف همگی نشانه خداوندگاراند و خوشبختانه یونسکو سازمان علمی ، فرهنگی و تربیتی ملل متحد نیز بر حفظ تنوع قومیتی و زبان تاکید دارد و بودجه هایی را نیز برای احیاء زبانهای رو به زوال و یا نابود شده به وسیله گزند روزگار یا عامل منیت انسانی و قومی ، اختصاص می دهد .

 با این حال کشور بزرگ ایران که یک در صد جمعیت جهان و یک در صد وسعت جهان را دارد و در بین 226 کشور که 193 کشور عضو سازنده ملل هستند از لحاظ مواهب طبیعی ، موقعیت ممتاز جغرافیایی ، نزدیکی به تمدن ها، پیشینه پر افتخار تاریخی و ... جزء 10 کشور ممتاز جهان است که بیش از دهها قوم با زبانها و گویشهای مختلف در آن زندگی می کنند و هنوز که هنوز است بیش از 53 درصد جمعیت ایران به زبانهای غیر فارسی از جمله ترکی آذری ، عربی ، ترکمنی  و بلوچی و ... صحبت می کنند و علاوه بر آن تکلم زیادی به لهجه های قومیتی در ایران صورت میگیرد .

 با این حال زبان رسمی ملت ایران زبان فارسی است که مورد احترام همه اقوام است و طبق اعتراف زبان شناسان بین المللی در کشور های کثیرالمله با زبانها و گویش های مختلف داشتن یک زبان مشترک از نان شب هم واجب تر است با این حال در قوانین وضعی کشورهای توسعه یافته چون سوئیس و سوئد و .... نگاه کنید همه مردم آزاد به استفاده از زبان و خط و فرهنگ و ادبیات خود در مدارس تا دانشگاه ها هستند و این زبانها هیچ منافاتی در انسجام ملی آنها ندارد وخللی در روند امور اجرایی روزانه آنها بوجود نمی آورد و استفاده از زبان مادری حق طبیعی و خدادادی همه مردم ساکن کره زمین است با این حال ما نباید به تنوع قومی و زبان با دیدگاه امنیتی و ترس نگاه کنیم و فرهنگ غالب نیز باید انعطاف لازم را برای تدریس زبان مادری حداقل در سطح دانشگاه ها و مراکز آموزشی عالی بدهد .

 طوریکه دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی می گوید: ما اصرار داریم آموزش زبان های محلی در مدارس و دانشگاه ها وجود داشته باشد این هم برای زبانهای محلی لازم است و هم برای زبان فارسی ، و ما این دو را ضد هم نمی دانیم چرا بعضی ها از این بایت نگرانند ؟

مع الوصف زبان ترکی آذربایجان که طبق اعلام رسمی یونسکو 54 میلیون نفر در جهان صحبت می کنند که از شاخه های اصلی زبان ترکی است که حدود 300 میلیون نفر در جهان از دریای چین تا بالکان با شاخه های آن چون اغوزی ، تاتاری ، خزری ، ترکمنی ، ، آذری، آناتولی ، استانبولی ، بلغاری ، و ... صحبت می کنند .

 با این حال زبان ترکی که یکی از زبانهای زنده و پرواژگان جهان است میتواند در ایران که موطن زبان ترکی آذری در کنار سایر زبانهای رایج ایران است نه تنها در مدارس بلکه در دانشگاه ها نیز بصورت رشته مستقل دانشگاهی تدریس شود .

تا ذوق های علمی و ادبی دانشجویان مناطق مشترک آذری ایران نیز بیشتر شکوفا شود . با اینکه شواهد تاریخی نشان می دهد هنوز زیر ساخت ها و آمادگی های لازم ملی و محلی برای آموزش زبان های ایران در مدارس میسر نیست ولی حداقل این امکان در دانشگاه ها وجود دارد که مثلا رشته زبان و ادبیات ترکی آذری که در دپارتمان دانشکده ادبیات فارسی و زبان های خارجی دانشگاه تبریز نیز آن را طراحی شده است  می تواند به عنوان یک رشته ادبی تدریس گردد تا هم به مطالبات طبیعی و قانونی مردم مناطق آذربایجانی و ترک نشین ایران پاسخ دهد و هم تبلیغات بیگانگان را که القا میکنند نمیگذارند در دانشگاه های ایران زبان های ایرانی تدریس گردد از آنان گرفته شود .

ایجاد فرهنگستان زبان و ادبیات ترکی آذری که بیشتر برخی نمایندگان محلی و استانداران نیز خواستار عملی شدن آن شده اند نیز می تواند بر تحقق این امر مهم یاری رساند . باید به یک نکته اعتراف کرد که هیچ کس در آذربایجان به دنبال تجزیه نیست چرا که ایرانی تر از آذربایجانی ما در هیچ قومی سراغ نداریم و آذربایجان بدون ایران و ایران بدون آذربایجان مفهوم ندارد ما میدانیم که بعد از اسلام که اکنون از آن، 1436سال می گذرد بیش از هزار سال ترکان بر ایران حکومت کرده اند و هیچ گاه به رسمیت دادن زبان ترکی اقدام نکرده اند و ترکان صفویه بودند که مرزهای کنونی ایران را شکل دادند و مذهب تشیع را مذهب رسمی ایران قرار دادند و بر یکپارچگی و وحدت ایران افزودند.و آذربایجان طلایه دار اقوام ایران در این سرزمین پهناور است که ایران نام دارد و قلب هشتاد میلیون ایرانی اعم از ترک ، ترکمن ، بلوچ ، کرد ، فارس ، لر ، گیلک ، و ... با آن می تپد و سربلندی و سر افرازی ایران بزرگ آرزوی همه اقوام ایران است

/ 0 نظر / 22 بازدید