اعتیاد چیست ؟

اعتیاد  چیست ؟

 

اعتیاد عبارت است از وابستگی به موادی که تکرار مصرف آن با کمیت مشخص و در زمان های معین از نظر مصرف کننده ضروری بوده و فرد برای بدست آوردن آن به هر فعالیتی دست می‌زند و به کرات مقدار استعمال این مواد را به علت تحمل سلول‌های به مقادیر معمولی، افزایش می‌دهد و از نظر روانی و جسمی به ماده وابسته می‌شود و پس از استعمال، احساس خوشی و تعادلی کاذب را تجربه می‌کند.

ویژگی فردی که به دام اعتیاد می‌افتد این است که فکر می‌کند فقط یک یا چند بار آن را مصرف می‌کند و هر وقت که بخواهد می‌تواند آن را کنار بگذارد و معتقد است آنکه معتاد می‌شود دیگری است، نه او. در حالیکه این بزرگ‌ترین اشتباه است، زیرا خاصیت ماده اعتیاد آور، معتاد کردن فردی است که آن را مصرف می‌کند و افراد، بدون آنکه بخواهند و متوجه شوند به دام آن گرفتار می‌شوند.

 

علائم اعتیاد کدامند؟

علائم اعتیاد به سه دسته تقسیم می‌شوند : 1- علائم جسمی  2- علائم روانی  3- علائم رفتاری

علائم جسمی

سرگیجه

تهوع و استفراغ

درهم و برهم دیدن جو اطراف

ضعف

گردی و فرو رفتگی گونه‌ها

عرق سرد بر بدن جاری شدن

طپش قلب

ایست‌های قلبی

سنگینی پلک‌های چشم

درخشندگی چشم‌ها

تحرک زیاد

سقط جنین

سفید شدن موی سر

ناراحتی گوارشی

خمیازه های طولانی و پی‌درپی

خنده‌های طولانی

خواب‌آلودگی و چرت زدن

مشکلات خواب

لبهای سیاه

دندانهای زرد

وجود لکه‌های ناآشنا روی زبان

داشتن شانه‌های افتاده و سر متمایل به پایین

کشیده شدن کف پاها بر روی زمین

گرفتگی و لرزش صدا

 

علائم روانی

احساساتی بودن

عدم توجه به آینده، حال و گذشته

انزوا طلبی، دلسردی، خود را تنها حس کردن

خود را موفق ندیدن

آشفتگی زیاد فکری

پشیمانی از گذشته

عدم توجه به واقعیت

روی آوردن به افراد و درخواست محبت از آنها

بهانه گیری

احساس حقارت

عدم ثبات فکری

بی‌خیالی

 

علائم رفتاری

صحبت نکردن با اعضای خانواده و کناره‌گیری از بستگان

دیر خوابیدن در شب و دیر بیدار شدن

داشتن حالت خواب آلودگی و چرت زدن بی‌موقع

قفل کردن در اتاق به موقع بیرون رفتن

پرحرفی و تعریف غیر متعارف از دیگران

داشتن قیافه‌ای غم زده

عدم توجه به نظافت و آراستگی

دروغ‌گویی و یاوه‌گویی

عدم عمل به عهد و پیمان

پیدا شدن ابزار و وسایل مشکوک

بی علاقه بودن نسبت به کار و انجام وظیفه و در نتیجه پایین آمدن راندمان کار یا افت تحصیلی

غیبت‌های متوالی در خانه، کار و تحصیل

خیره شدن غیر معمول به یک نقطه

وجود علائم سوختگی بر روی بدن

عدم رعایت بهداشت

خلق و خوی متغیر

نوع خاص لباس پوشیدن، مثل انداختن کت یا اورکت بر روی دوش

انواع روشهای درمان اعتیاد

  • 1. شیوه سم زدایی
  • 2. دارو درمانی
  • 3. درمان 21روزه
  • 4. درمان تلفیقی

•1.        شیوه سم زدایی

این روش به دو صورت انجام می‌شود

RD : بلند مدت

14 یا 21 روز به بیمار دارو تجویز می‌شود. بعد از این مدت  6ماه با داروهای نالتراکسون ( ایجاد تنفر از مواد ) که روزی یک عدد مصرف می‌شود. که در درمان نگهدارنده قرار می‌گیرد.

UROD  : کوتاه مدت

24 تا 48 ساعت بستری می‌شوند، به روش بیهوشی سم‌زدایی انجام می‌گیرد و بعد از 72 ساعت سم از بدن بیمار کاملا دفع می‌شود و بیمار وارد درمان نگهدارنده می‌شود.

دارو درمانی

داروهای محافظتی و خواب‌آور به بیمار تجویز می‌شود که حدودا 21 روز طول می‌کشد. داروهای تجویز شده ایجاد حالت کسالت و خواب‌آلودگی، در بیمار می‌کند.

درمان تلفیقی

در این روش بیمار از نظر جسمی پاک می‌شود و از کنار آن تحت درمان روانی قرار می‌گیرد که عبارتند از مشاوره، گروه درمانی، خانواده درمانی و ...

درمان 21 روزه

این درمان بدون مصرف هیچ گونه دارو با شرکت در کلاس‌های  NA  صورت می‌پذیرد. در ساختمانی معمولی، مانند حمام‌های قدیم به بیمار ماساژ، دوش آب‌گرم، صحبت و همدردی اعمال می‌شود که این مدت 21 روزه می‌شود.

 

   در صورت مشاهده علائم اعتیاد در فرزندمان چه کار کنیم؟

بسیاری از والدین با وجود اطلاع از مصرف مواد توسط فرزندشان با این تصور که مطرح کردن مسئله سبب از بین رفتن حجب و حیای نوجوان نسبت به این عمل در مقابل پدر و مادر می‌گردد از صحبت با او خودداری می‌کنند. این فکر نه تنها سودی ندارد بلکه باعث از دست رفتن زمانهای می‌شود که می تواند برای پیشگیری و درمان، فرصتی طلایی باشد. در صورت آگاهی یافتن از مصرف مواد توسط فرزندتان، سعی کنید مسئله را با خونسردی ولی با قاطعیت با او مطرح کنید.

تلاش کنید اطلاعات خود را درمورد مواد مخدر کاملتر نموده و جوان یا نوجوان را نسبت به خطرات، مضرات و عوارض مصرف مواد آگاه کند. معمولا در چنین مواردی برای راهنمایی بیشتر و بهتر فرزندان، مشاوره و یا بهره جستن از متخصصین این امر مثمرثمر واقع می‌گردد بنابراین در مشاوره با روان‌پزشک ، روان‌شناس و سایر متخصصین تعلل جایز نیست.

 

ما چه راهی را پیشنهاد می‌کنیم؟

مرکز ترک اعتیاد پاسارگاد علاوه بر درمان و بازپروری افراد معتاد اهمیت ویژه‌ایی برای پیشگیری از مواد مخدر قائل است. درمان دراین مرکز به دو مرحله صورت می‌گیرد:

  • أ‌) مرحله بازگیری
  • ب‌) مرحله بازتوانی

مرحله بازگیری

مرحله بازگیری یا درمان جسمی از دو راه، روشهای دارویی و روشهای غیر دارویی امکان پذیر است که می تواند به طریق ترک تدریجی یا ترک ناگهانی باشد. داروهای تجویز شده بسته به نوع مصرف و مدت استفاده از مواد مخدر و شرایط فیزیکی بیمار دارد. روش‌های غیر درمانی شامل خدمات روان درمانی است که توسط متخصصان مختلف، مانند روان‌شناس، روان‌پزشک و مددکار اجتماعی به صورت انفرادی یا گروهی صورت می‌پذیرد.

مرحله بازتوانی

در این مرحله سعی می‌شود با استفاده از روش‌های مختلف، معتاد را برای بازگشت به یک زندگی متعارف و سازنده آماده ساخت به طوری که به اعتیاد مجددا روی نیاورد. منظور، آن بخش از درمان است که بدان وسیله بیمار بتواند تعادل جسمی و روحی خود را باز یابد.

یک نمونه از این فعالیت‌ها، اشتغال زدایی است که طی آن بصیرت و آگاهی بیمار افزایش می‌یابد، تعارض‌ها و عادات غیر معمول بیمار کاهش می‌یابد و الگوی سازنده جایگزین آن می‌شود. فرد بهبود یافته قابلیت‌های خود را درک می‌کند و در برقراری روابط سالم فردی و اجتماعی موفق‌تر عمل می‌کند و از همه مهمتر روزنه‌ای به سوی یک زندگی با هدف و با معنی در فرد بهبود یافته ایجاد می‌شود. در حقیقت این اقدام مرکز ترک اعتیاد پاسارگاد بدان معنی است که اشتغال، گاهی سودمند در بازتوانی معتادان است.

 

چگونه با کودکان خود درباره اعتیاد  صحبت کنیم؟

اغلب والدین صحبت کردن با فرزندانشان در زمینه مواد مخدر را امری دشوار می دانند و این ناشی از غیر اخلاقی بودن و قبح اعتیاد به مواد مخدر یا حتی سیگار است. اما لازم است بدانید با توجه به شیوع این مواد در اجتماع، فرزندان شما دیر یا زود با این مقوله آشنایی خواهند یافت، پس چه بهتر است که این آشنایی با دادن اطلاعات صحیح و آگاهی مناسب از محیط خانواده باشد. علاوه بر این گفتگو در این زمینه، ارتباط شما را عمیق‌تر و محکم‌تر نموده و فرزندتان در صورت مواجهه با مشکل بسیار راحت‌تر با شما ارتباط برقرار خواهد نمود.

 

مراکز درمانی کدامند

1) مرکز درمانی بهروزان

جهت پیشگیری و مبارزه با اعتیاد جمعیت بهروزان از سال 1382 فعالیت خود را آغاز نموده و در سال 1385 بعد از طی مراحل اداری از استانداردهای تهران موفق به کسب پروانه تاسیس شده است.

2) مرکز درمانی پاسارگاد

مرکز درمان و ترک اعتیاد پاسارگاد در سال 1385 فعالیت خود را با اخذ مجوزهای لازم از وزارت بهداشت و درمان آغاز نموده و در حوزه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فعالیت می‌نماید.

3) مرکز DIC

این مرکز از دی ماه 1385 با همکاری دانشگاه و تعدادی از چندین و با همکاری دانشگاه قریب به 5000 نفر را از معتادین کارتن خواب را از خدمات خود بهره‌مند ساخته است.

/ 0 نظر / 23 بازدید