برخی عوامل گرایش به تجرد

 

ب. تاثیرپذیری از برنامه های ماهواره ای

بدون شک برنامه های ماهواره ای و فیلم های ویران کنندة غربی به ویژه هالیوودی، نقش مهمی در سوق دادن جوانان به این الگو از زندگی دارند. این شبکه ها که رسالت خود را ترویج سبک زندگی غربی می دانند، با پرداختن به این امر در پوشش آثار رسانه ای جذاب و تأثیرگذار، نقش مهمی در تباهی ذهن های جوانان دارند. در بسیاری از این آثار، مستقیم و غیرمستقیم مخاطب جوان را به تلاش برای استقلال یابی از راه دوری از والدین و مجرد زیستن تشویق می کنند.

ج. محرومیت از فضای مستقل

یکی از دلایل تمایل جوانان به داشتن زندگی مجردی، نداشتن فضایی برای انجام کارهای مورد علاقة خویش است. مساحت و فضای فیزیکی خانه ها در گذشته به گونه ای بود که دختران و پسران با رسیدن به سن بلوغ، فضای مستقلی در اختیارشان قرار می گرفت. در آن فضا جوان درس می خواند، به کارهای شخصی اش می رسید و در کل، هر کاری را که مورد علاقه اش بود انجام می داد. اما امروزه مساحت خانه ها به آپارتمآنهای50 تا 100 متری کاهش یافته، بسیاری از افراد در اوج جوانی، از نبود فضایی برای تفکر و آرامش در خانه گله می کنند. همین مسئله ذهن آنها را به سمت ایدة داشتن خانه ای مستقل در حال تجرد سوق می دهد.

د. افزایش سن ازدواج

با وجود تلاش های مسئولان و ارائه مشوق های گوناگون برای افزایش میزان ازدواج، همان طور که پیشتر ذکر شد، یکی از معضلات کنونی کشور، افزایش سن ازدواج است؛ امری که باعث می شود جوانان احساس کنند سربار خانواده های خود هستند؛ به همین دلیل است که به زندگی مجردی روی می آورند.

هـ. ناسازگاری والدین

بی شک اگر فضای خانه برای یک جوان، فضایی پر از صفا و آرامش باشد، احتمال این که او به دوری از والدین و زندگی مجردی گرایش پیدا کند درصد کمتری خواهد داشت؛ اما فضای تنش آلود میان والدین و نداشتن آرامش روانی در خانه، جوان امروزی را به شدت آمادة ترک خانه و زندگی دور از والدین می کشاند.

/ 0 نظر / 22 بازدید