لحظه های ناب و مردان

مردان لحظه های ناب کمتری در زندگی دارند و از این نظر رنج می کشند .

مردان به لحاظ جسمی و روانی دردهای زیادی را برای خود ایجاد می کنند چون همیشه در عطش موفقیت  می سوزند .

زندگی اغلب مردان از حالت تعادل و توازن خارج است چون نمی دانند چگونه بایستند و استراحت کنند .پس بدن آنان از لحاظ فیزیکی و جسمانی  بی رمق و فرسوده می شود .از نظر روحی هم فرصت سفر به درون خود را ندارند .

لحظه های ناب با بودن سروکاردارد ، نه با کار و شغل و انجام دادن کار . متاسفانه مردان بیشتر انجام دهنده اند .

از همان ابتدای خلقت چنین آموزش دیده اند که کارها را انجام دهندو شکار کنند ، خانه بسازند ، از خانه و اعضای آن مراقبت کنند و..پس مردان هویت و ارزش شخصی خود را از طریق کار و موفقیت تعریف می کنند .در قرن بیستم و بیست و یکم مردان تغییرات را شروع کردند .اما ترک عادت خیلی مشکل است .در مجموع باپیشرفت جامعه طبیعت کارها مردان عوض شده است . نقش و وظایف مردان از فاتح بودن و ماجراجو بودن ، سلطه جو بودن و.. به حسابداری کردن ، فروشندگی ، برنامه ریزی کامپیوتر و... تغییر یافته است .بگونه ای  که این کارها آنها راارضا نمی کند آنان جنگجویان خلع سلاح شده اند . مردان با کارهای فیزیکی و جسمانی میانه بهتری دارند .مردها با آنچه ببینند و لمس کنند راحت ترند .

اما تجربه هائی که لحظه های ناب را برای ما رقم می زنند لحظه های موفقیت و ملموس و مشهود نیستند .لذا این تجربه ها کمتر برای مردان ارزش دارند و به همین دلیل نمی توانند چیزی که با معنی است را اندازه بگیرند . اگر مردی دو ساعت  اضافه کار ی کند  و در قبال آن پول دریافت کند این سودی است که مستقیماً به جیب او می رود و برای او با معنی است اما اگر همان دوباعت را صرف صحبت با همسر و فرزندان یا محبوب خود کند اظهار می دارد چه سودی می برم ؟

تفاوت سیستم ها و نظام های ارزشی زن و مرد باعث بوجود آمدن درگیریها ، اختلافات و ... در روابط بین آنان شده است .مثلا خیلی از زنان به همسرانشان می گویند وقت بیشتری را به حرف زدن با آنها اختصاص دهند اما فوری جواب می شنوند ، چه حرفی ، چه موضوعی ؟

لذا مردان باید کمتر بدنبال سود آنی و لحظه ای از کار هائی که انجام می دهند باشند و کمی به احساس کردن ، دیدن و حس کردن رو بیاورند .لحظه های ناب قلمروی بی زمان و نامرئی است .

اما مردان زمینی ترند ، آنها به دنبال راه مشخص تر، ملموس تر ، مطمئن تر ، علامتگذاری شده ترند.

زنان به پرسیدن و طرح سئوال علاقمندند ، این در حالی است که مردان به پاسخ دادن و یافتن جواب ها علاقمندترند .

زنان از اینکه بگویند پاسخ سئوالی را نمی دانند ، نمی ترسند چون در تسلیم شدن مهارت خوبی دارند .

در زمینه های تحول و رشد شخصی ، عضویت در گروههای حمایتی ، مطالعه و ... به مراتب انگیزه ی بیشتری دارند تا مردان .

مردان عاشق دانستن اند برای مردان دانستن شکلی از انجام دادن است .مردان فشارهای زیادی بخود وارد  می کنند تا کلمه نمی دانم را به زبان بیاورند بجای آن جملاتی مانند الان نمی خواهم راجع به آن صحبت کنم ، تو اصلاً هیچ وقت راضی نمی شوی ؟ و ... را به زبان می آورند .

 

/ 0 نظر / 4 بازدید