یافته های سلامت

 

غذاهای سرخ کرده و برگرها، آسم را تشدید می کنند  
محققان در یک پژوهش جدید هشدار دادند: غذاهای سرخ کرده و برگرها نه تنها برای چاقی دور کمر مضر هستند، بلکه حتی می توانند آسم را تشدید کنند.  
به گزارش ایسنا، محققان دریافته اند; بیماران مبتلا به آسم وقتی از غذاهای پرچرب مصرف می کنند، بلافاصله میزان التهاب در مجاری تنفسی آنها افزایش می یابد و تاثیر روش های درمانی روی آنها نسبت به کسانی که غذاهای کم چرب می خورند، کاهش پیدا می کند.   به گفته متخصصان; این پژوهش، یافته های قبلی مبنی بر تاثیر عوامل محیط زیستی از جمله رژیم غذایی در ابتلا و تشدید آسم را تایید می کند.   آمارها نشان می دهد که در سال های اخیر نرخ ابتلا به آسم در کشورهای غربی که رژیم غذایی پرچرب بسیار متداول است به میزان قابل توجهی افزایش داشته است.   به گزارش لایدساینس، آسم اختلالی است که در آن بروز التهاب در مجاری هوایی می تواند منجر به تنگی نفس، خس خس سینه و سرفه های ممتد  شود. علائم این بیماری در اثر محرک های متنوع و مختلف شامل آلاینده های هوایی، سیگار و مواد آلرژی زا مثل گرده گل یا مدفوع حیوانات تشدید می شود.   بررسی ها نشان داد: بیماران آسمی که برگر می خورند بیشتر دارای سلول های ایمنی موسوم به نوتروفیل ها هستند و این سلول ها سبب بروز التهاب می شوند.  

کنترل افزایش وزن شیرخوار بهترین راه کافی بودن شیرمادر برای نوزاد است  
یک متخصص نوزادان، شنیدن صدای شیرخوردن نوزاد، امتداد سر و بدن نوزاد و تماس نزدیک مادر با بدن نوزاد را از مولفه های یک شیردهی صحیح عنوان کرد.  
دکتر وحید قبادی دانا عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با  ایسنا ، با بیان اینکه همه مادران این امکان را دارند که به نوزادان خود شیر دهند، اظهار داشت: شیردهی نیاز به مهارت های خاصی دارد که شنیدن صدای شیرخوردن نوزاد، امتداد سر و بدن نوزاد و تماس نزدیک مادر با بدن نوزاد از مولفه های یک شیردهی صحیح است.   دکتر قبادی کنترل افزایش وزن شیرخوار را بهترین راه برای اطمینان از کافی بودن شیر مادر عنوان کرد و گفت: کنترل افزایش وزن شیرخوار با مراجعه به پزشکی یا مراکز بهداشتی و پایش منظم رشد بهترین راه است.   این متخصص نوزادان با اشاره به نیاز مصرف دارو در دوره شیردهی گفت: هر دارویی که مادر مصرف می کند به مقدار 1 تا 2 درصد وارد شیر مادر می شود اما مصرف بیشتر داروها عارضه ای برای شیرخوار به دنبال ندارد. مصرف داروهایی مانند استامینوفن، مسکن های ساده، داروهای ضدسرماخوردگی و آنتی هیستامین ها به مقدار معمولی و مدت کوتاه و اغلب آنتی بیوتیک ها مانعی برای شیردادن نیستند. با این حال لازم است، قبل از مصرف آنتی بیوتیک ها، مادر با پزشک معالج خود مشورت کند.  

 

دکتر قبادی اظهار داشت: بینی نوزاد بسیار ظریف و دارای سوراخ های باریک است که با کوچکترین تغییر در دما و جریان هوا، دیوارهای مخاط بینی متورم شده و راه عبور هوا را می بندد. در این صورت نوزاد به راحتی نمی تواند نفس بکشد در نتیجه دچار خشکی دهان شده و به علت ترشحات پشت حلق، نوزاد حالت عق زدن پیدا می کند در این حالت است که نمی تواند به راحتی شیر بخورد و از طریق دهان نفس می کشد.   وی در پایان خاطرنشان کرد: در این حالت با چکاندن قطره (کلروسدیم 65 درصد) و پس از تمیز کردن بینی با مکنده بینی، می توان راه عبور هوا را باز نگه داشت. همچنین با مرطوب کردن هوای اتاق از طریق دستگاه بخور می توان به رفع این مشکل کمک کرد.  

 

/ 0 نظر / 2 بازدید