نقش مهرورزی در درمان بیماری های روحی و جسمی

نقش مهرورزی در درمان بیماری های روحی و جسمی

 

عشق و مهرورزی مبنای شفای تمام بیماری های روحی و جسمی و در نتیجه افزایش طول عمر همراه با سعادت و خوشبختی است. روابط خانوادگی و اجتماعی، رابطه انسان با خدا، دعا، تفکر و انجام فرایض الهی و معنوی نقش بسیار مهمی در مداوای بیماری های روحی و جسمی از قبیل افسردگی، تنهایی و انزواطلبی، پرخاشگری، حملات قلبی، سکته و سرطان دارد.


    امروزه آنهایی که علم و فناوری را پایه و اساس همه چیز می دانستند، در افکار خود تجدیدنظر کرده اند و کم کم به این باور رسیده اند که فناوری بنیان همه چیز نیست. در زمینه پزشکی نیز اعتقاد به این که ایمان، باورهای مذهبی، عشق و محبت نقش تعیین کننده ای در درمان بیماری های روحی و جسمی دارد، شدت گرفته و در واقع توجه به خداوند و توسل به او مقام ویژه ای پیدا کرده است. مساله عشق و محبت در باورهای مذهبی و ادب فارسی نیز جایگاه ویژه ای دارد. در اسلام مساله عشق که با واژه «حب» از آن سخن گفته شده، بسیار مورد عنایت قرار گرفته است.

 

در ادب فارسی بزرگانی همچون مولانا و حافظ به اثرات رازگونه عشق و شفای بیماری های روحی و جسمی کاملاواقف بوده اند. اصولاعلم بر جنبه های جسمی و فیزیکی درمان تکیه دارد: دارو و اعمال جراحی، عوامل ارثی و بیماری زا، میکروب و مولکول. در صورتی که براساس شواهد علمی، عشق و محبت از جمله قوی ترین عوامل در سلامت و بیماری است، گرچه عمدتا در حرفه پزشکی نادیده گرفته می شود؛ چرا که زمانی که دلایل علمی فراوان بر اهمیت گفتگو با مردم درباره تغییر شیوه زندگی و عوامل اجتماعی روانی وجود دارد، بیشتر پزشکان نه وقت انجام آن را دارند و نه برای آن آموزش دیده اند.

 

پزشکی که باید در هر 8 دقیقه یک بیمار ببیند، وقت آن را نخواهد داشت که درباره مشکلات بیمار در منزل با همسر یا فرزندی که دچار اعتیاد است یا هر آنچه باعث فشار روحی در محیط کار می شود، صحبت کند. طبق توصیه های پزشکی سیگار، نوع غذا و ورزش بر طیف وسیعی از بیماری ها اثر می گذارند؛ اما کسی ثابت نکرده است که مثلاترک سیگار و ورزش یا تغییر در برنامه غذایی می تواند طول عمر افرادی را که مبتلابه سرطان هستند، 2 برابر کند. در حالی که افزایش عشق، محبت و مهرورزی مولود شرکت در جلسات هفتگی گروهی، می تواند همین عمل را انجام دهد. یا به طور مثال، کلسترول ارتباط روشنی با بروز بیماری و مرگ زودهنگام ناشی از بیماری قلبی و سکته دارد، در حالی که تنهایی و انزوا ممکن است شدیدا خطر ابتلابه این بیماری ها را افزایش دهد، پس عوامل دیگری هم در بروز بیماری ها دخالت دارند. به همین دلیل امروزه استفاده از شیوه های طب جایگزین از قبیل طب سوزنی، یوگا، ماساژ و مشاوره دارای این مزیت است که درمانگران وقت زیادی را صرف بیماران خود می کنند، به سخنان آنان گوش می دهند، از حس لامسه استفاده می کنند و بیماران خود را یاری می دهند تا احساس کنند با آنها خوب برخورد شده است.

 

در حقیقت معالجه دارویی در بعضی مواقع می تواند بسیار مفید شود، اما ممکن است اولین و بهترین انتخاب برای درمان بیماری نباشد. ما انسان ها موجوداتی بسیار حساس و زودرنجیم. ما مخلوقات اجتماعی هستیم. افراد، جوامع و فرهنگ هایی که طی چند هزار سال پیش چگونگی مراقبت از هم و دوست داشتن را تجربه کرده و به توسعه روابط صمیمانه همت گماشتند، از سلامت بیشتری برخوردار بودند و آنهایی که چگونگی مواظبت از یکدیگر را نیاموختند، غالبا جان سالم به در نبردند. در قرن حاضر، شایع ترین بیماری، بیماری فیزیکی قلب نیست، بلکه بیماری روحی و روانی قلب است، یعنی احساس عمیق تنهایی، انزوا، ازخودبیگانگی و افسردگی که بسیار رایج است همراه با از بین رفتن ساختارهای اجتماعی که باعث ارتباط و همبستگی بین افراد می شود. قلب تلمبه است که نیازمند تعریف فیزیکی است، اما فقط تلمبه نیست.


    انسان دارای قلب احساسی، روانی و روحی نیز هست. انسان به دل های پرمهر عشق می ورزد، نه تلمبه های جذاب. شاعران، موسیقیدانان و هنرمندان در طول سالیان به وصف کسانی پرداخته اند که دل هایی گرم یا سرد، مهربان یا بی مهر دارند. این استعاره ها انعکاسی از خردی عمیق تر هستند، نه فقط آرایه های زبانی.


    به طور خلاصه، هر چیزی که به افزایش انزوا کمک کند، اغلب به بیماری، درد و رنج می انجامد و هر عاملی که موجب تقویت عشق، مهرورزی و همبستگی گردد شفابخش است. ما آموخته ایم درد دشمنی است که هر چه سریع تر باید از بین برود. اگر شخصی را که دچار حمله قلبی شده به بخش فوریت های پزشکی بیاورند، برای وی نیترو گلیسیرین تجویز می کنیم و یا هر دارویی که درد را از بین ببرد، ولی ما در پی علت درد نیستیم در حالی که درد بدون علت نیست. درد سخن می گوید: «آی، گوش کنید، توجه کنید، کاری می کنید که به نفعتان نیست». درد پیام است، درد هشدار است. اگر درد را بدون توجه به پیام و علت اصلی آن از بین ببریم، مثل این است که سیم های زنگ هشداردهنده آتش را قطع کنیم و دوباره بدون این که آتش را خاموش کنیم بخوابیم؛ در حالی که آتش زبانه می کشد و خانه را ویران می سازد، چرا که ما به علت مشکل نپرداخته ایم.

 


    ویکتور فرانکل، دکتر روانپزشک در طول جنگ جهانی دوم در آشویتز، یکی از اردوگاه های کار اجباری نازی ها زندانی بود. او از این که می دید عده ای از زندانیان می میرند، ولی شماری از آنها جان سالم به در می بردند تعجب می کرد.


    به نظر می رسید جوانان سالم تحمل خود را از دست می دهند و غالبا پس از مدتی می میرند، در حالی که افراد پیر، ضعیف و کاملابیمار به زندگی ادامه داده و در کمال تعجب فعالیت داشتند. او متوجه شد بقای آنها کمتر تحت تاثیر سن یا ضعف و سستی است، بلکه به دلیل توانایی آنها در درک معنا در گیرودار این تجربه وحشتناک است.


    هرچند چنین درکی از معنای زندگی الزاما مذهبی یا روحی نیست، ولی غالبا چنین به نظر می رسید که بعضی افراد می خواستند زنده بمانند تا شاهد ماجرا باشند و عده ای هم به خاطر عشق، کمک به والدین، همسر یا فرزندانشان چنین آرزویی داشتند.

امروزه در بیشتر جوامع، افراد زیادی دچار دردهای احساسی مزمن هستد که ممکن است درباره دردشان با کسی صحبت نکنند؛ چون احساس می کنند نمی توانند کسی را پیدا کنند که با او آزادانه صحبت کرده و وی را در احساس شان شریک کنند. با چنین نگرشی شخص بیشتر تنها، منزوی و افسرده می شود. گفتن این عبارت که «فقط سیگار نکشید، ورزش کنید و غذای کم چرب بخورید تا عمر شما طولانی شود» در کسی که افسرده، تنها و منزوی است انگیزه چندانی ایجاد نمی کند. چرا؟ چون فرض ما این است که مردم دوست دارند بیشتر زنده بمانند؛ اما بسیاری هم نمی خواهند. چه کسی می خواهد با وجود غم، افسردگی و تنهایی زندگی طولانی تری هم داشته باشد؟

/ 0 نظر / 28 بازدید