مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۱٦

اگر چه آلکالوئید های زیادی در تریاک وجود دارد و این روزها تریاک ‌هایی که به ‌دست مردم می ‌رسد بسیار بسیار ناخالص است و هر گونه تظاهرات بالینی غیرمترقبه‌ ای ممکن است با مصرف تریاک ‌های ناخالص اعم از مرگ ناگهانی، سکته قلبی و مغزی، استفراغ، سر درد، سرگیجه،


نشانه‌های بالینی  و درمان مصرف تریاک

اگر چه آلکالوئید های زیادی در تریاک وجود دارد و این روزها تریاک ‌هایی که به ‌دست مردم می ‌رسد بسیار بسیار ناخالص است و هر گونه تظاهرات بالینی غیرمترقبه‌ ای ممکن است با مصرف تریاک ‌های ناخالص اعم از مرگ ناگهانی، سکته قلبی و مغزی، استفراغ، سر درد، سرگیجه، جنون آنی و روان ‌پریشی اتفاق بیفتد، با وجود این نشانه‌های بالینی مرفین را می ‌توان به‌ عنوان الگویی برای بقیه مواد خانواده تریاک به ‌کار برد. تسکین، چرت زدن، تغییرات خلقی و ابری شدن قوای مغزی به‌ دنبال استفاده از ۵ تا ۱۰ میلی گرم مرفین به‌ وجود می‌آید.
علائم دیگر شامل احساس گرما، سنگینی دست و پا و خشکی دهان است. صورت و به‌ خصوص بینی ممکن است به خارش بیفتد و برافروخته شود که شاید به‌ خاطر آزاد شدن هیستامین باشد. بعضی از بیماران دچار سرخوشی می ‌شوند که ممکن است ۱۰ تا ۳۰ دقیقه طول بکشد.
در کسانی که تریاک یا هروئین را به ‌صورت تزریق سیاهرگی استفاده می ‌نمایند، یک احساس اوج آنی به آنها دست می ‌دهد که به سبب سریع رسیدن مواد به مغز است.
به اعتقاد متخصصان، اثر ضد‌درد مرفین انتخابی است. در واقع آستانه تحریک انتهای عصبی به تحریک دردناک تغییری پیدا نمی‌ کند و انتقال عصبی درد هم بدون تغییر باقی می‌ ماند. تنها درک و حس درد است که تحت ‌تأثیر قرار می ‌گیرد و در واقع بیمار نسبت به درد بی‌ تفاوت می ‌شود. بسیاری از افراد که نخستین بار تریاک را تجربه می ‌کنند، نه تنها سرخوش نمی ‌شوند، بلکه حال شان بد ‌شده و به‌ تهوع و استفراغ دچار می ‌شوند.
مرفین تضعیف ‌کننده ی دستگاه تنفسی است و این عمل را با اثر مستقیم روی مرکز تنفسی در ساقه مغز اعمال می ‌کند. در انسان، مرگ در اثر زیادی مصرف تریاک تقریباً همیشه به سبب ایست تنفسی است. تغییر در فشار خون، ضربان قلب و گردش خون مغز هم ممکن است ایجاد شود که در مقایسه با تغییرات تنفسی اهمیت زیادی ندارد.
مرگ ناگهانی با مصرف مقادیر ناچیزی از تریاک به سبب به‌ وجود آمدن واکنش‌ های حساسیتی، شوک آنافیلاکتیک و ورم ریه‌ ها ممکن است اتفاق بیفتد. اثرات دیگر مرفین شامل تنگ شدن مردمک چشم، انقباض عضلات صاف، مانند عضله رحم و مجاری صفراوی و یبوست است.
همچنین علائم قطع تریاک عبارتند از: درد عضلانی شدید، استخوان درد، اسهال شدید، شکم درد، آبریزش بینی، اشک ریزش، سیخ شدن موهای بدن، خمیازه کشیدن، گشاد شدن مردمک‌های چشم، بالا رفتن فشار خون، بالا رفتن تعداد ضربان قلب، به هم خوردن تنظیم سیستم حرارتی بدن که شامل تب هم می ‌شود. یک معتاد به‌ ندرت در اثر ترک اعتیاد می‌ میرد، مگر این که از قبل به یک بیماری شدید جسمی مثل بیماری قلبی مبتلا باشد.
حالت‌هایی مانند بی ‌خوابی، کند شدن تعداد ضربان قلب، تغییرات حرارت بدن و گرایش شدید برای استفاده مجدد از تریاک ممکن است تا ماه‌ ها بعد از قطع مصرف تریاک در بدن باقی بماند. علائم دیگر قطع تریاک شامل: بی ‌قراری، تحریک‌ پذیری شدید، افسردگی، لرزش اندام‌ ها، ضعف شدید بدن، تهوع و استفراغ است. بیشتر علائمی که برای قطع تریاک ذکر شد، حالتی شبیه به تصویر بالینی یک آنفلوانزا است.

درمان اعتیاد به تریاک

برای درمان اعتیاد به تریاک علاوه بر درمان دارویی، روان‌ درمانی هم لازم است. معمولاً افرادی که به‌ طور دراز مدت به تریاک وابسته ‌اند، بیشتر مناسب برای درمان دارویی هستند، ولی در مورد افرادی که مدت کوتاهی از اعتیادشان می ‌گذرد روان درمانی مؤثرتر است.
اساس درمان دارویی اعتیاد به تریاک، بر سم‌ زدایی تدریجی استوار است. دارویی که برای سم ‌زدایی تریاک به ‌کار می ‌رود، می ‌بایست خصوصیات زیر را داشته باشد:
۱- طولانی اثر‌تر از تریاک باشد.
۲- از راه خوراکی قابل استفاده باشد.
۳- از لحاظ شیمیایی به تریاک شبیه باشد.
۴- بیمار را به‌ خود جذب کند تا دیگر سراغ تریاک نرود.
درصورت دارا بودن این خصوصیات، می ‌توان دارو را آرام ‌آرام کم و آن را قطع کرد.

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar