مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳٩٠/۱/۱٦


اعتیاد به تریاک تأثیر مخربی بر بیماری ‌های قلبی- عروقی دارد و بیماران قلبی را که نیاز به جراحی دارند، با مشکل مواجه می ‌کند.
بررسی ‌ها نشان می ‌دهد که تریاک، تأثیر مخربی بر عوامل خطر جدید بیماری ‌های قلبی - عروقی دارد و غلظت خون در مصرف‌ کنندگان مرفین با افزایش زمان مصرف بالا می ‌رود، اگر چه به ‌نظر می‌ رسد برخی از عوامل، خطر این بیماری‌ ها را بهبود می‌ بخشد اما این اثرات، کوتاه ‌مدت و اصولاً کاذب هستند.

وابستگی به مواد ‌مخدر پدیده‌ای زیستی و بر ۲ نوع است:
۱- وابستگی روحی؛ به این صورت که بیمار با اصرار به‌ دنبال مصرف مواد‌مخدر می ‌رود تا حالات روحی و شخصی خود راخوشایند کند.
۲- وابستگی بدنی، یعنی حالتی که قطع دارو باعث به ‌وجود آمدن علائمی می ‌شود که خوشایند بیمار نیست. گفته می ‌شود که بدن به یک حالت تعادلی جدید در خلال مصرف مواد‌مخدر می ‌رسد که اگر این تعادل با مصرف نکردن مواد‌مخدر به هم بخورد، بدن به ‌گونه‌ای مخالف عمل می ‌کند و علائم ناخوشایند بروز می ‌نماید.
وابستگی روحی تقریباً همیشه قبل از وابستگی بدنی به‌ وجود می‌ آید، اما ضرورتا‍ً منجر به آن نمی ‌شود.
اعتیاد به معنی حالتی است که بدن، هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ فیزیکی به مواد‌ مخدر وابسته باشد.درسال ۱۹۶۴ میلادی، سازمان بهداشت جهانی به این نتیجه رسید که اصطلاح اعتیاد، دیگر یک اصطلاح علمی نیست و پیشنهاد کرد که اصطلاح وابستگی دارویی را به جای اعتیاد به کار ببرند اما به‌ رغم این موضوع، از کلمه اعتیاد هنوز هم به‌ طور وسیعی استفاده می ‌شود.
وی افزود: بهایی که یک جامعه برای طبقه بندی یک ماده به‌ عنوان غیرمجاز می‌ پردازد، کارهای خلافی است که از این دسته ‌بندی، ناشی می ‌شود. در جامعه ما یکی از علل اعتیاد به تریاک، فقر فرهنگی و دریافت اطلاعات غلط راجع به تریاک توسط عوام است. برای مثال عده‌ای به تصور این که مصرف تریاک برای بیماری‌ های قلبی مفید است و یا قند خون را پایین می ‌آورد، به این ماده خانمان سوز پناه می‌ برند.
به گفته وی، بعضی ‌ها معتقدند که سیگار روزنه ‌ای برای ورود به دنیای مواد‌مخدر است. افرادی که پدر و مادر آن ها از هم جدا شده‌اند و افرادی که یکی از اعضای خانواده‌ شان معتاد هستند، بیشتر در معرض خطر اعتیاد هستند.
سه چهارم نوزادانی که از مادران معتاد متولد می ‌شوند علائم قطع ماده مخدر را تجربه می ‌کنند و اعتیاد نوزادان و شیرخواران از معضلات اجتماعی بسیار دردناک برای هر جامعه است. نزدیک به ۹۰ درصد از معتادان به تریاک یک اختلال روانی مشخص دارند که این اختلال در اغلب موارد افسردگی است. شخصیت ضد‌اجتماعی و اضطراب هم از اختلالات شایع در میان معتادان به تریاک است.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar