مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۱٢/٢٥

یک متخصص گوش، حلق و بینی گفت:استئوما تومورهای شایع در سینوس ها هستند که در موارد بسیار شدید موجب دوبینی می شوند.  
محسن نراقی رئیس انجمن تحقیقات راینولوژی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: استئوما یا توده استخوانی سینوس جزو شایعترین تومورها در سینوس هستند و در پیشانی بیش از سایر نواحی بدن و بعد در سینوس اتموئید ظاهر می شوند که در کنار چشم واقع شده اند. 
نراقی تصریح کرد: استوما تومورهای بسیار شایعی هستند و زمانی که فرد را با علایم سینوزیت مراجعه می کنند به صورت یک توده سفید رنگ که از استخوان متراکم تشکیل شده اند در سی تی اسکن بیمار مشاهده می شود. 
وی اظهار داشت: در اکثر موارد این تومورها هیچ علامتی ندارند اما گاهی اوقات این تومورها بزرگ شده و روی ساختمان های مجاور فشار وارد می کنند و با توجه به اینکه سه چهارم اطراف چشم را سینوس ها تشکیل داده اند معمولا نخستین عضوی که در اثر تغییرات فشاری سینوس ها آسیب می بینند چشم ها هستند به این صورت که در اثر بزرگ شدن تومور استئوم ممکن است جابجایی چشم اتفاق بیفتد. 
این متخصص گوش، حلق و بینی افزود: درمان این بیماری به صورت جراحی انجام می شود و در مواردی که تومور بزرگ نشده باشد با روش آندوسکوپی خارج می شود اما در موارد پیشرفته سینوس ها برش داده شده و تومور خارج می شود. 
وی تشخیص زودهنگام این تومورها را بسیار مهم دانست و خاطرنشان کرد: تغییر حالت چشم ها به صورت جابجا شدن، گرفتگی و ترشحات بینی از علایم این بیماری هستند و با توجه به اینکه خوش خیم هستند اگر صحیح درمان نشوند با مسدود کردن مجرای سینوس باعث تجمع ترشح در سینوس ها شده و ایجاد عفونت و سینوزیت ثانویه می کنند. 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar