مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۱٢/٢۱

 یکی از اعمال زشتی که هر روزه در خیابانها و معابر عمومی مشاهده می شود ، متلک گویی برخی پسران نوجوان و جوان به خانم ها می باشد . تعدادی از نوجوانان به دلیل احساس عدم مسئولیت و بی بند وباری نسبت به دختران و بانوان به عنوان نیمی از جمعیت جامعه ، خود را مجاز به متلک گویی یا تمسخر می دانند و گاهی در یک زمان کوتاه چندین بار پشت سر هم با سماجت به مزاحمت خود ادامه می دهند و ممکن است حتی برخی از دختران نیز گول این متلک ها را  خورده یا بهانه ای برای تن دادن به ارتباطات بعدی شود .


 

تمسخر یا متلک گویی به خانم ها ؛ عقده ، انگیزه  یا  نشان از تربیت خانوادگی ؟

     یکی از اعمال زشتی که هر روزه در خیابانها و معابر عمومی مشاهده می شود ، متلک گویی برخی پسران نوجوان و جوان به خانم ها می باشد . تعدادی از نوجوانان به دلیل احساس عدم مسئولیت و بی بند وباری نسبت به دختران و بانوان به عنوان نیمی از جمعیت جامعه ، خود را مجاز به متلک گویی یا تمسخر می دانند و گاهی در یک زمان کوتاه چندین بار پشت سر هم با سماجت به مزاحمت خود ادامه می دهند و ممکن است حتی برخی از دختران نیز گول این متلک ها را  خورده یا بهانه ای برای تن دادن به ارتباطات بعدی شود . عده ای می گویند این پسران دارای عقده هایی نسبت به خانم هستند و با این کار قصد تحقیر جنس مخالف یا انتقام از وی را دارند . عده ای دیگر عقیده دارند که این پسران خود دارای احساس حقارت  هستند و بدین وسیله می خواهند خود را مطرح و جلب توجه کرده باشند . اینکه والدین آنها ، آموزش یا توصیه هایی مبنی بر لزوم احترام به سایر انسانها بویژه خانم ها در معابر و اماکن عمومی ، کوچه ها و خیابانها ، وسایل نقلیه عمومی و غیره  نداده اند و به اصطلاح از یک فقر تربیتی خانوادگی رنج می برند ، یکی از انگیزه های  این کار ناشایست  به شمار می رود .

     اما عده ای از پسران می گویند نوع پوشش ، آرایش ، اعمال و حرکات دختران به گونه ای است که به آنها جسارت تمسخر یا مزاحمت و متلک گویی را می دهد  و عقیده دارند در صورتیکه بدانند متلک آنها موجب واکنشی از سوی خانم گردد ، برای اینکار بیشتر ترغیب و تحریک می شوند ! اینجا باید ذکر کرد که بر اساس نظر سنجی ها و آمار ، کمترین میزان مزاحمت جدی برای خانم های محجبه و چادری وجود دارد و اینکه می گویند حیا و حجاب مصونیت می آورد کاملا" منطقی می باشد .

      چند سال پیش خیلی از آقایان و رهگذر های غیرتی در برخورد با  صحنه های متلک گویی یا مزاحمت برای خانم ها ، تذکری صمیمانه به نوجوان یا جوان مزاحم می دادند و با جملات ساده ای اشتباه را گوشزد می کردند ، مثلا" : " اگر کسی این طور مزاحم خواهر یا مادر شما شود ، چه احساسی دارید ؟ " و فرد را غیر مستقیم از کرده خود پشیمان و خجل می کردند ، اما امروزه این نوع تذکرات و نهی از منکر ها هم کمتر شده است گویی با سکوت و بی توجهی و خود را به ندیده زدن ، حتی این کار را تجویز می کنند ! و یا حتی بهانه هایی مانند حوصله درگیری و چاقو خوردن و پاسگاه رفتن را نداریم ! دختری که خودش مورد دارد مستحق اذیت شدن است !

     جریان  اباهه گری نیزبه افزایش این عمل ناپسند کمک می کند ، انگار مادران هر گونه خطای "  یکی یه دونه گل پسر " خود را مجاز می دانند  و آن را به حساب " خام و بی تجربه بودن وی " می گذارند و حتی از این مزاحمت ها هم خوشحال می شوند و آن را دلیلی بر رشد فرزند می دانند و وی را از این کار نهی نمی کنند ! و این والدین نا آگاه ، حتی با برخورد ماموران با این دسته از پسران لا ابالی و حتی ولگرد مخالفت کرده و مانع شده و با خونسردی می گویند  : " باید فرهنگ سازی شود ! " ( لازم به ذکر است که در اکثر کشورهای غربی هم متلک گویی و مزاحمت برای بانوان مجازات به دنبال دارد و صرفا" مربوط به کشورهای اسلامی نیست . )

    در راستای اباهه گری ، این روزها ایجاد مزاحمت برای دختران ، مخ زنی آنها ، پیشنهاد دوستی خیابانی ، اصرار بر دادن و گرفتن شماره تماس ، متلک گویی ، تعقیب ، تمسخر ، تهدید و ارعاب  و وحشت برای دختران نوجوان و جوان ، پرسه زدن با دوستان در ماشین و یا بر روی موتور به دنبال دختران ، پرسه زدن در درب مدارس و دانشگاهها ،بلند کردن صدای گوش خراش آهنگ های پخش شده از خودرو ، ویراژ زدن ،  ترمز های ناگهانی و تیک آف زدن در کنار خانم ها ، تولید صدای ناهنجار اگزوز ماشین و موتور در کنار خانم های عبوری ،   و سایر اقدامات  مزاحمتی قبیح ، به یک امر عادی و حتی مایه سرگرمی و لذت  برخی از پسران ولگرد تبدیل شده  و هر نظاره گری می داند که انجام این امور، ارتباطی با فقر مالی پسران ندارد و حتی خیلی از پسران سطح متوسط و بالا هم  به این کار روی می آورند .

    برخی افراد غیر کارشناس  ،یا والدین بی مسئولیت  به سادگی و بر اساس برخی شنیده ها یا دیدن برنامه های مخرب ماهواره یا با استماع نظرات کسانی که احساس پدرانه و مادرانه را ندارند ، می گویند : "هر نوع برخورد قانونی با مزاحمت مردود و  بهتر است برای اشتغال پسران فکری بکنید ! اصلا" باید برای ریشه کردن کردن مزاحمت و متلک و تمسخر ، فرهنگ سازی شود ! علت اصلی این مزاحمت ها مربوط به نداشتن شغل و کار و در آمد است !و توجیهات دیگر ... اما در پاسخ به این افراد که با سخنان نسنجیده خود در خدمت ترویج  مزاحمت برای دختران می باشند باید گفت :

   در کدام کشور دنیا برای دانش آموزان دوره راهنمایی و دبیرستان همزمان با تحصیل شغل و پست کاری  تعریف شده که در ایران نشده است ؟!  و یا آیا در تمام کشورهای توسعه یافته دنیا برای دانشجویان دوره کارشناسی  شغل همزمان تعریف شده است ، یعنی هر دانشجو الزاما" بعد از شیفت دانشگاه به سر شغل خود می رود ، یا وظیفه اش هنگام تحصیل فقط درس و تحقیق است ؟  بررسی نمایید که آیا در ایران فقط  پسران طبقه ضعیف ( از نظر مالی) دنبال این مزاحمت ها هستند و یا نه آقا پسرهایی که ماشین شخصی یا ماشین بابا را برداشته و علاف و ولگرد با آن مدل های عجیب و غریب مو و لباس و ریخت هایی که اکنون در آمریکا و اروپا منسوخ شده ، به دنبال ایجاد مزاحمت برای بانوان هستند ؟ و دلایل بسیار دیگر ... که بهانه فرهنگ سازی و ایضا" مرور زمان برای برخورد با تمام آسیب های اجتماعی را مورد سئوال قرار می دهد ، یعنی مردم باید چند دهه دیگر صبر کنند تا بلکه از جانب کارشناسان و مسئولان برای مبارزه با پدیده های آسیب زای اجتماعی  فرهنگ سازی شود ، آیا ذکر کلمه و ترکیب  فرهنگ سازی  فقط  گذشت زمان یا زمان طولانی مدت را توجیه می کند ؟

    اما به راستی  اگر کسی به مادر ، خواهر و همسر آتی پسران ولگرد ، لاابالی و متمکن ، متلک گفته و مزاحمت ایجاد کند ،آن پسران چه حالی خواهند داشت ؟ ساکت خواهند ماند یا از مزاحم ، تشکر خواهند کرد ؟ مسئله اینجاست که چرا اگر خانواده خودشان با این مزاحمت ها روبرو شود  تصمیم به چاقوکشی و انتقام  خواهند گرفت ولی خود را مجاز به  تجاوز به حقوق دیگر بانوان می دانند ؟

چاره چیست ؟

"پیامبر اکرم(ص) می فرماید : افراد بزرگوار و بلند پایه به زنان احترام می گذارند و این فرو مایگانند که به زن اهانت می کنند . "

1- افزایش سریع این نوع اعمال، زنگ خطری برای دست اندکاران تعلیم و تربیت است و نباید ساده از کنار آن گذشت ، هر چقدر مزاحمت های خیابانی بیشتر گردد نشان از احساس حقارت بیشتر  افراد در سنین مخصوص را دارد ، اکثر اینها افرادی هستند که از طوفان های سرکش درونی خود در عذابند  و در واقع  کمک می طلبند

2- افزایش این کارهای زشت ، بی توجهی خانواده ها به تربیت صحیح فرزندان را می رساند  و در آتی خطر ساز خواهد بود

3-  الگو برداری از گروه همسالان  و برنامه های ماهواره ای غربی در ترویج این نگرش که  دو جنس  زن و مرد  بسان دشمنان ژنتیکی همدیگر هستند ، و یا زنان مستحق اذیت و آزار می باشند ،متاسفانه این نتایج را به دنبال دارد .

4- عدم توجه به معنویات و اخلاق در سطح جامعه و آموزش آنها  ،  تجاوز به حقوق دیگران را منجر می شود .

5- تلاش بیگانگان یا والدین و خانواده ها لا ابالی ، برای تحت فشار گذاشتن مسئولین و ماموران در اهمال نسبت به این مشکلات و عدم برخورد  با کیس های قابل مشاهده (به ظاهر ساده و پیش پا افتاده) ، موجب جریح شدن  خیلی از پسران  ناآگاه شده و در تعدادی از موارد مشکلات بزرگی نظیر  تجاوز و قتل را هم به دنبال داشته ، در واقع سهل انگاری خانواده و مسئولان نسبت به این امور ، خود باعث ترویج و آموزش غیر مستقیم هنجار شکنی و هنجار گریزی در بین نوجوانان خواهد شد چرا که کسی نسبت بدانها اعتراض یا برخوردی نمی کند پس فکر می کنند  شاید این اعمال  می تواند ارزش تلقی گردد  بنابراین روز به روز بر تعدادشان افزوده خواهد شد تا جایی که ممکن است سایر ناهنجاریها و بزه کاریها هم تشدید یابد !

6- اعمال قانون و مجازات ها متناسب با عمل خلاف انجام شده گام موثری در فرهنگ سازی می باشد ، اصولا" و لزوما" فرهنگ سازی مترادف خواهش از متخلفین نیست ، گاهی برخوردهای قاطع مسئولان ، ماموران ، والدین و اعضای جامعه به فرهنگ سازی برای یک امر مطلوب کمک خواهد کرد اما متاسفانه به غلط تصور می شود  فرهنگ سازی فقط به معنی خواهش از منحرفین و خاطیان در سطح جامعه برای عدم ارتکاب به یک عمل خاص است ، اگر اینچنین باشد  به عنوان مثال نباید با پدیده سرقت ، بالا رفتن از دیوار مردم و تجاوز به حریم امن منازل در روز روشن هم ، برخورد کرد ! اما می بینیم در اثر پیش بینی مجازات و تنبیه ، معمولا" افراد به این کار روی نمی آورند ، نباید فراموش کرد تجاوز به حریم افراد فقط مختص بالا رفتن از دیوار منازل نیست ، هر خانمی ( و هر شهروندی) در معابر عمومی به یک حریم امن عمومی نیازمند است.

7- بهترین نوع بر خورد با مزاحمین خیابانی ، سکوت و عدم واکنش خانم ها ست که البته در موارد ضروری و در اثر تداوم مزاحمت باید خانواده را در جریان گذاشت و با آنان مشورت کرد و در غیر این صورت می توان از مشاوران به روز و مسلط ، مشاوره خواست .

8- رسانه عمومی تلویزیون برای اطلاع رسانی در نکوهش این اقدامات ناپسند ، بسیار موثر است ، اما برخی از کارشناسان محافظه کار عقیده دارند ، حتی صحبت از آسیب های اجتماعی هم می تواند اسیب زا باشد یا آنها را افزایش دهد ! ولی برای کاری مانند سیگار این عقیده را ندارند ! یعنی انواع انیمیشن ها و اخبار در رابطه با مضرات سیگار را برای تمام سنین پخش می کنند ولی زمانیکه نوبت به معرفی و ترویج آداب اجتماعی می رسد ، آسیب زا خواهد شد ! ایضا" مشکل بسیار بزرگ و خطر ساز  " زنای چشم "  که هیچ تهیه کننده و کارگردانی  جرات پرداختن بدان و پخش برنامه هایی در این رابطه از رسانه ملی را ندارد که متاسفانه این روزها به یک امر  ارزشی تبدیل شده است چرا که همیشه احتیاط از آسیب زا بودن این نوع برنامه ها موجب غفلت دست اندرکاران شده  اما می بینیم  در شبکه های ماهواره ای فارسی زبان مورد حمایت دشمنان اسلام ، به سادگی تجویز و ترویج خیانت  زنان شوهر دار  یا مردان  متاهل به شریک  خود و ارزشی جلوه دادن آن در حال وقوع است و متاسفانه شندیم که شبکه های ماهواره ای فارسی زبان، برنامه هایی در دست ساخت و پخش دارند که نسبت به کاهش قبح برخی اعمال ننگین برای گدایی جنسی و ارتباط با جنس مخالف در میان پسران ایرانی ، می پردازند از جمله؛  تبادل  محارم( خواهر و مادر) با دیگر مردان نامحرم برای به دست آوردن دوست دختر جدید ! یعنی می خواهند از هر طریق ممکن غیرت مردان ایرانی را مورد حمله قرار داده تا در اثر سرگرم شدن به مفاسد اخلاقی و انواع انحرافات ، توان مثبت آنها را سلب نمایند و به اهداف شوم خود برسند و چیزی نیست جز نتایج اتاق فکر پروژه عظیم جنگ نرم دشمن بر علیه  اسلام و مسلمین  و وحشتشان از عالمگیر شدن دین الهی .

اینجا بسیار با ارزش خواهد بود که حدیث گرانبهایی از  امام رضا (ع) را در مورد آسیب های اجتماعی نوظهور ذکر نماییم :

امام رضا علیه السّلام فرمودند :
هرگاه بندگان گناهانی را شروع کنند که تا کنون نمی‌کرده‌اند، خداوند برای آنان بلاهایی را شروع می‌کند که تاکنون نمی شناختند. الکلینی؛ الکافی، ج۲، ص۲۶۸

خلاصه :

اگر خانم ها و بویژه دختران نوجوان و جوان می خواهند از گزند این مزاحمت ها و آسیب ها بیشتر در امان بمانند ، حفظ حجاب می تواند موثر باشد و آزمایش این وضعیت ، ساده و رایگان می باشد ، البته از طرف دیگر،بر اثر تبلیغات شکننده رسانه های غربی و همراهی نارفیقان و سودجویان داخلی ، کار به جایی رسیده که حجاب و پوشش هم مورد حمله قرار می گیرد و حمله شفاهی بدان ، ورد زبان خیلی از خانم و آقایان ( به اصطلاح امروزی)  شده حتی احادیث و آیات کاملا" صریح را هم در رابطه با اهمیت حجاب نشنیده و ندیده می گیرند ! اما اگر یک خانمی که همیشه مورد متلک و آزار خیابانی قرار می گیرد  فقط برای امتحان یکبار هم که شده با پوشش برتر چادر و با برخوردی سنگین و محترمانه  وارد معابر عمومی شود ، خواهد دانست میزان مزاحمت ها به حداقل کاهش خواهد یافت و موجبات آسایش روحی بیشتری برایش فراهم خواهد شد   بدون شرح حدیث زیر را مشاهده فرمایید:

قال مولانا امیر المؤمنین علی ( علیه السلام ) : وَ یُعَـیـَّرُ الـرَّجُـلُ عَـلی صَـون ِ النـِّسَـاء ِ !

امیرالمومنین علی  ( علیه السلام ) فرمودند :مردم در آن زمان ، مرد را بخاطر حجاب همسر و پوشش  ناموسش سرزنش می کنند ! یوم الخلاص   - ص 322

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar