مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۱٢/٢۱


گیاه زنیان به علت دارا بودن روغن های اسانسی، دارای اثر ضد دردی و ضد التهابی است. یکی از اهداف تحقیقات بیولوژیکی یافتن موادی جهت کاهش و تسکین درد است که به وسیله بیماریهای مختلف بروز می کند. در این راستا، استفاده از گیاهان دارویی اهمیت دارد. گیاه زنیان (copticum Carum) در طب سنتی ایران به عنوان یک ماده تسکین دهنده معرفی شده و در دردهای نروپاتیک و سردرد استفاده می شود.سید حسن حجازیان، مربی گروه فیزیولوژی مرکز تحقیقات گیاهان داروئی دانشکده پزشکی شهید صدوقی دانشگاه علوم پزشکی یزد طی مطالعه ای اثر ضد دردی میوه گیاه زنیان را به وسیله تست فرمالین بررسی و با مرفین مقایسه کرده است.
یافته های حاصل از پژوهش نشان می دهد که زنیان در مرحله اول درد ناشی از فرمالین که نوعی درد حاد محسوب می شود اثری نداشته، اما اثر آن بر مرحله دوم درد فرمالین که نوعی درد مزمن است معنی دار می باشد و این اثر با اثر مرفین به میزان 1 میلی گرم همخوانی دارد.نتایج این پژوهش بیانگر این مطلب است که عصاره زنیان به صورت معنی داری احساس درد را در فاز التهابی ناشی از فرمالین کاهش داده که این اثر ممکن است به علت وجود روغنهای اسانسی موجود در زنیان باشد که دارای اثر ضد دردی و ضد التهابی می باشد.خلاصه این پژوهش در فصلنامه گیاهان دارویی به چاپ رسیده است.

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar