مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۱٢/٢۱

 توهم زاها چه موادی هستند ؟

موادی هستند که تغییراتی در خلق و ادراکها به خصوص بینایی ایجاد میکنند. البته کلیه حواس پنجگانه را تحت تاثیر قرار میدهند. شناخته شده ترین و قوی ترین توهم زاها عبارت ند از ال.اس.دی که از قارچی انگلی که که روی گیاه چاودار زندگی میکند تهیه میشود . البته به طور مصنوعی نیز قابل تولید است . ال.اس.دی در اشکال مختلف مثل قرص های بسیار کوچک (نقره ای ـ خاکستری)، کپسول، پودر و مایع بدون رنگ و بو وجوددارد. یکی دیگر از اشکال رایج ال.اس.دی کاغذهای مربع شکل آغشته به ال.اس.دی محلول درالکل است (به شکل تمبر)، که در ابعاد کوچک (7-6 میلی متر) و با تصاویر جالب (شخصیت های کارتونی، کبوتر و ... ..) ارائه میشود.


 

پیشگیری از اعتیاد در محیط کار(6)

 

 توهم زاها چه موادی هستند ؟

موادی هستند که تغییراتی در خلق و ادراکها به خصوص بینایی ایجاد میکنند. البته کلیه حواس پنجگانه را تحت تاثیر قرار میدهند. شناخته شده ترین و قوی ترین توهم زاها عبارت ند از ال.اس.دی که از قارچی انگلی که که روی گیاه چاودار زندگی میکند تهیه میشود . البته به طور مصنوعی نیز قابل تولید است . ال.اس.دی در اشکال مختلف مثل قرص های بسیار کوچک (نقره ای ـ خاکستری)، کپسول، پودر و مایع بدون رنگ و بو وجوددارد. یکی دیگر از اشکال رایج ال.اس.دی کاغذهای مربع شکل آغشته به ال.اس.دی محلول درالکل است (به شکل تمبر)، که در ابعاد کوچک (7-6 میلی متر) و با تصاویر جالب (شخصیت های کارتونی، کبوتر و ... ..) ارائه میشود.

نامهای رایج : اسید تریپ،

راههای مصرف: معمولاً به صورت خوراکی مصرف میشود. قرص یا پودر را روی حبه ای قند میگذارند و پس از اضافه کردن چند قطره آب و حل شدن میخورند. کاغذهای آغشته به (در فرم تمبر) را هم در دهان یا نقاطی از بدن که با چاقو برش می دهند، قرار میدهند.

آثار مصرف : آثار مصرف معمولا ً پس از نیم تا یک ساعت شروع شده در عرض 6-2 ساعت به حداکثر میرسد و در عرض 12 ساعت آهسته کم میشود. آثار بسته به شرایط خلقی مصرف کننده و شرایطی که در آن ماده مصرف می شود متفاوت خواهد بود.

آثار جسمانی: افزایش ضربان قلب و فشار خون و درجه حرارت بدن، گشادشدن مردمکها و لرزش دستها

آثار روانی: تغییرات رفتاری به صورت اضطراب، هول، ترس از دیوانگی، افسردگی، سوءظن، اختلال در قضاوت، رفتارهای خودآزارانه حتی خودکشی ، اختلال ادراک (عمدتا در زمینه بینایی) ، درهم آمیزی حس ها (دیدن صداها و شنیدن رنگها ) و اختلال تعادل.

آثار روانی غیرقابل پیش بینی است از حالت سرخوشی (سفر خوب) تا اضطراب و حملات هول (سفر بد) متفاوت است . به دنبال مصرف طولانی مدت امکان تجربه علا ئم ادراکی ناشی از مصرف حتی بدون مصرف ال.اس.دی وجود دارد. همچنین خطر بروز جنون و کاهش تمرکز نیز وجود دارد.

چگونه کمک کنیم؟

مواد توهم زا وابستگی جسمی ایجاد نمی کند و باید بلافاصله قطع شوند. بسیاری از مصرف کنندگان عوارض روانی را تجربه خواهند کرد، که نیاز به مراقبتهای روانپزشکی خواهند داشت. در این خصوص باید به مصرف کننده اطمینان داد که به دنبال قطع مصرف این عارضه از بین خواهد رفت. در زمانی که علایم بد روانی بروز میکند و مصرف کننده بسیار ترسیده است باید در محیطی با حداقل تحریکات صوتی و بینایی قرار بگیرد و برای چندین ساعت تحت حمایت و مراقبت دائم باشد. در صورت بروز جنون مراقبتهای جدی روانپزشکی ضروری است . درمانهای رفتاری به کاهش مصرف کمک خواهند کرد .

سایر اطلاعات:

  • مصرف حشیش،کوکائین و داروهای سرماخوردگی آثار و عوارض روانی را تشدید می کند.
  • 24 ساعت پس از مصرف در ادرار قابل تشخیص است .

معمولا تا 5 سال رفع میشود. اما گاه به طور دائم باقی می ماند.

  • علائم ناشی از مصرفدر محیط تاریک تشدید میشود.
  • عوارض ناشی از مصرف بر روی نوار مغزی قابل پیگیری است

حشیش چیست ؟

شایع ترین ماده غیرقانونی در سراسر جهان از گیاهی به نام شاهدانه هندی که شبیه گزنه است به دست می آید. بخش های مختلف این گیاه حاوی مواد فعال بوده و بسته به محلی که مورد استفاده قرار گیرند قدرت های مختلفی دارند . صمغ چسبنده ای که از گیاه شاهدانه بدست می آید را به صورت قالبی در می آورند که به رنگ سبز خاکستری و یا قهوه ای مایل به سبز است و به آن حشیش می گویند. از برگهای خشک شده نیز ماری‌جوانا حاصل می شود که ضعیف تر است . روغن حشیش قوی ترین فرم این ماده است .

نام های رایج : ماری جوآنا، گراس، علف، بنگ، جرس، Joint ‌سیگاری، حشیش .

راههای مصرف : حشیش معمولاً به روش تدخینی استفاده میشود. معمولاً با توتون سیگار مخلوط شده و به عنوان  jointیا سیگاری می‌کشند. خوردن حشیش روش نامعمولتری است . گاهی نیز حشیش را در غذا یا شیرینی و یا نوشابه می‌ریزند و میخورند.

آثار مصرف : عوارض جسمانی به دنبال مصرف حشیش عبارتند از: افزایش فشارخون، گیجی، افزایش اشتها، قرمز شدن چشم ها، تند شدن ضربان قلب، اختلال حافظه، گیجی، بی توجهی، تغییردر درک  رنگ و صدا . علائم روانی شدید مثل شنیدن صداهای غیرواقعی، صحبتهای نامربوط و رفتارهای غیرعادی، اضطرا ب و افسردگی در عرض چند دقیقه شروع میشود و بسته به میزان مصرف چند ساعت طول میکشد. چنانچه خورده شود علائم دیرتر شروع میشود اما مدت طولانی تری می ماند.

حشیش اثر خواب‌آوری خفیفی نیز دارد. اما این اثر به شدت به وضعیت خلقی و توقع مصرف کننده مربوط میشود. یک مصرف کننده تازه کار بعد از یک بار مصرف Joint و یک مصر ف کننده سابقه دار تا روزانه 20 بار مصرف joint به علائم دلخواه میرسند . این علائم عبارتند از سرخوشی، احساس اعتماد به نفس، احساس عمومی خوب بودن. البته چنانچه فرد به هنگام مصرف افسرده و یا مضطرب باشد علائم ناخوشانید تشدید میشود. در مقادیر بالا خطر بروز حملات اضطرابی هول و بدبینی و توهم نیز وجود دارد. با توجه به کاهشی که در میزان مهار در فرد ایجاد میشود خطر آسیب رساندن به خود بالا می رود . افرادی که از این ماده استفاده میکنند به دلیل عدم تعادل ناشی از آن نباید رانندگی کنند.

چگونه کمک کنیم ؟

مصرف حشیش امکان بروز یا تشدید حالات جنون را زیاد می‌کند و چنانچه چنین حالتی بروز کرد حتماً باید بیمار را به بخش روانپزشکی ارجاع داد. باید مصرف کننده را مطمئن کرد که علائم تحریک‌پذیری، کسالت و اختلال الگوی خواب پس از خروج دارو از بدن مرتفع خواهد شد. نیازی به تجویز دارو مگر به توصیه پزشک وجود ندارد.

سایر اطلاعات :

  • بدلیل آنکه حشیش در چربی حل میشود تا 4 هفته پس از مصرف در ادرار قابل تشخیص است .

از جمله عوارض طولانی مدت مصرف حشیش وضعیتی است که فرد دچار بی انگیزگی، عدم تمایل برای شروع هرکاری، بی احساسی، بی انرژی بودن و چاق شدن میگردد.

کوکائین چیست ؟

کوکائین یکی از اعتیادآورترین و خطرناکترین مواد مورد سوءمصرف است . این ماده از برگ گیاه کوکا که عمدتاً در آمریکای مرکزی و جنوبی میروید به دست می آید. وابستگی روانی به کوکائین ممکن است حتی پس از یک بار مصرف به وجود آید. کوکائین وابستگی جسمی هم ایجاد می کند. درصد خلوص کوکا ئین از 90 - 20 % فرق می کند. کراک ( crack ) نوعی از کوکا ئین است که ناخالصیهای آن جدا گشته و به شکل بلور سفید رنگ و به شدت اعتیادآور است . امکان بروز رفتارهای خشن به دنبال مصرف آن بسیار بالاست.

نامهای رایج: کوکائین : coke / snow برف / چارلی     کراک: راک

راههای مصرف: شایعترین روش مصرف کوکائین استنشاقی است . امکان تزریق زیرجلدی و داخل وریدی هم وجود دارد. به دلیل کمترشدن اثر آن به دنبال مصرف خوراکی، معمولا ً از این روش استفاده نمی شود. کراک نیز به روش تدخینی مورد مصرف واقع می شود.

آثار مصرف : آثار مصرف کوکائین بلافاصله ظاهر و 30 تا 60 دقیقه بعد رفع میشود. به همین علت افراد وابسته به کوکائین ممکن است هر نیم تا یک ساعت یک بار برای مصرف مجدد از جمع یا محل کار خارج شوند.

عوارض جسمانی: افزایش فشارخون و ضربان قلب، گشاد شدن مردمک، کاهش اشتها، اختلال درخواب.به دنبال مصرف طولانی کاهش وزن، اختلالات گوارشی، خستگی، نارسایی قلبی و کاهش نیروی جنسی بروز خواهد کرد.

چنانچه بیمار به طریق استنشاقی مصرف کند در دراز مدت امکان خونریزی مکرر از بینی و سوراخ شدن تیغه های بینی وجود دارد.

 عوارض روانی: سرخوشی، افزایش انرژی، احساس خوب بودن عمومی، توهمات لامسه به صورت احساس خزیدن حشرات زیر پوست، کاهش تمرکز و افزایش نیروی جنسی .

به دلیل آثار سریع تدخین و رسیدن سریع کوکائین به مغز به دنبال مصرف کراک علائم بلافاصله ظاهرشده، اما درعرض 12 دقیقه تحلیل میرود.

چگونه کمک کنیم ؟

علائم ترک کوکائین معمولا یک روز تا یک هفته طول میکشد. مصرف کنندگان کوکائین وابستگی روانی شدید پیدا میکنند که همراه با حس ولع شدید برای مصرف مجدد است . به دنبال ترک افسردگی، خواب آلودگی، تحریک پذیری و گرسنگی بروز خواهد کرد. قطع کردن تدریجی هیچ فایده ای ندارد و قطع کردن سریع به مراتب بهتر است. چنانچه مصرف کوکائین جدی نباشد میشود بدون نیاز به دارو و جایگزینهای مربوطه ترک را انجام داد. باید به مقدار زیادی مایعات (به غیر از الکل) و سه وعده غذای روزانه در رژیم غدایی گنجانده شود. ورزشهای آرام بخش کمک کننده اند . باید مصرف کننده را مطمئن کرد که علائم افسردگی، کسالت و خستگی از عوارض طبیعی قطع کوکائین است و پس از یک هفته قطع خواهد شد. به هرحال برای بیمارانی که علائم افسردگی شدید به دنبال قطع کوکائین پیدا میکنند شروع داروهای ضد افسردگی مفید خواهد بود. چنانچه جنون ناشی از مصرف کوکائین بروز کند باید به سرویس روانپزشکی ارجاع شود.

سایر اطلاعات : کوکائین 8 تا 6 ساعت پس از مصرف در ادرار قابل تشخیص است .

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar