مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۱٢/٢۱

یک متخصص تغذیه تاکید کرد: قبل از مصرف قرص  آهن باید آزمایش هایی که نشان دهنده کمبود خون ناشی از کمبود آهن است، انجام گیرد تا کمبود این عنصر در بدن مشخص شود.
دکتر غلامرضا مرتضایی گفت: آزمایش پلاسمای خون، آزمایش میزان تراکم هموگلوبین در جریان خون و آزمایش فریتین سه آزمایشی است که کمبود این عنصر در بدن را نشان می دهد.
وی افزود: مصرف زیاد این قرص ها بدون آزمایش خون که نشان دهنده نیاز بدن به آهن باشد، منجر به بروز مشکلاتی در دستگاه کبدی فرد می شود.
این متخصص تغذیه با بیان اینکه پزشکان قبل از انجام این آزمایش ها نباید به تجویز قرص آهن برای بیمار اقدام کنند، تصریح کرد: مصرف قرص های آهن در صورتی که بدن نیازی به آنها نداشته باشد در درازمدت احتمال ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهد. از طرف دیگر، در دراز مدت تجمع آهن در بدن می تواند خاصیت رادیکال آزاد را در بدن ایفا کند که این امر باعث پیری زودرس می شود.
وی با اشاره به اینکه کم خونی با کم آهنی متفاوت است; گفت: کم خونی ناشی از فقر آهن در زنان باردار، شیرده و سالمند بیشتر دیده می شود. این گروه ها بدون انجام آزمایش خون می توانند آهن مصرف کنند و کمبود آهن در کسانی که دچار مشکلات دستگاه گوارشی از جمله زخم معده هستند، نیز بیشتر دیده می شود.

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar