مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۱٢/٢۱

محققان، فاکتور جدیدی را شناسایی کرده اند که می تواند در درمان هپاتیت C کاربرد داشته باشد.
به گزارش  ایسنا، گروهی از دانشمندان شامل محققان دانشگاه اوتا دریافته اند که پیوند یک بازدارنده ویروس هپاتیت C به مواد ژنتیکی ویروس باعث تغییرات اساسی مهمی می شود که ممکن است به میزان شدید روی توانایی تکثیر ویروس تاثیر بگذارد.
این کشف که شرح آن در نشریه پیشرفتهای آکادمی ملی علوم به چاپ رسیده، می تواند هدف جدید بالقوه ای برای ابداع روش های نوین ساختاری برای درمان این بیماری خطرناک باشد.
به گفته پژوهشگران، هپاتیت C یکی از مشکلات مهم بهداشت عمومی است که در حال حاضر بیش از 170 میلیون نفر در جهان به آن مبتلا هستند و سالانه دو میلیون تا سه میلیون مورد جدید ابتلا به این بیماری عفونی تشخیص داده می شود.
آمارها نشان می دهد که در آمریکا عفونت حاصل از ویروس هپاتیت C مهمترین عامل بروز سرطان کبد و هم چنین پیوند کبدی است و تقریبا 10 هزار نفر در این کشور هر سال بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند. در حال حاضر موثرترین روش درمان هپاتیت C ماده ای موسوم به «پگیلیتد اینترفرون» است که اغلب در ترکیب با یک داروی ضد ویروسی موسوم به «ریباویرین» مورد استفاده قرار می گیرد.
دکتر دارل، محقق اصلی پژوهش و استاد شیمی پزشکی و بیوشیمی دانشگاه اوتا در این زمینه اظهار داشت: درمان های موجود برای عفونت هپاتیت C، اثرگذاری محدودی دارند و در کمتر از 50 درصد موارد جواب می دهند; اما در این تحقیق مولکول های کوچکی گزارش شده اند که تکثیر ویروسی متوقف می کنند و فرصت های بالقوه ای را برای روشهای درمانی جدید و موثرتر عفونت هپاتیت C ارائه می کنند.
ویروس هپاتیت C یکی از اعضای خانواده ویروس های فلاوی ویریدائه ها است که هم چنین شامل ویروس هایی است که باعث بروز تب زرد و تب دانگ می شوند. شش ژنوتیپ اصلی از ویروس هپاتیت C وجود دارد که از لحاظ محتوی ژنتیکی اندکی با هم متفاوت هستند و در واکنش به درمان با هم فرق دارند. ویروس هپاتیت C یک زنجیره منفرد از اسید ریبونوکلئیک به عنوان ماده ژنتیکی خود دارد و با نسخه برداری از این رشته خود را تکثیر می کند.
مطالعات قبلی نشان داده است که ساختار سه بعدی رشته RNA ویروس هپاتیت C ظاهرا برای آغاز پروسه تکثیر ویروسی حیاتی است.
دکتر دیویس و دستیارانش در کالیفرنیا یک مولکول کوچک بازدارنده تکثیر ویروس هپاتیت C موسوم به»11-Isis« را مورد مطالعه قرار دادند تا دریابند این مولکول چگونه مانع از تکثیر ویروسی می شود.
آنها دریافتند که 11-Isis به نقطه ای از رشته RNA ویروسی پیوند می خورد که برای تمام شش ژنوتیپ ویروس هپاتیت C مشترک است. در نتیجه این پیوند ساختار رشته RNA به شیوه ای تعیین می کند که احتمالا جلو ساخت پروتئین های ویروسی را می گیرد. بازدارنده 11-Isis به شیوه ای موثربخش از عملکرد  RNA را حذف می کند که طبق آزمایشات این بخش برای عملکرد مناسب ژنوم ویروس هپاتیت مورد نیاز است.
دکتر دیویس در این خصوص تصریح کرد: پیوند 11-Isis منجر به یک تغییر ساختاری اصلی در منطقه خاصی روی رشته RNA ویروس هپاتیت C می شود که به اعتقاد ما در تکثیر سلولی نقش حیاتی دارد; بنابراین این تغییر ساختاری مکانیسم احتمالی را برای فعالیت ضد ویروسی 11-Isis و سایر بازدارنده های تکثیر ویروس هپاتیت C در این طبقه بندی شیمیایی فراهم می آورد.
وی در پایان تاکید کرد: اکنون که از ساختار این بازدارنده مطلع شده ایم، می توانیم از آن به عنوان اساسی برای ابداع راهکاری استفاده کنیم که فعالیت ضد ویروسی آن را افزایش دهد و امیدی تازه برای درمان عفونت هپاتیت C باشد.

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar