مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۱٢/٢۱

کارشناس درمان اداره اعتیاد وزارت بهداشت نسبت به مصرف خودسرانه و بی رویه داروهای خواب آور و آرام بخش هشدار داد و گفت: مصرف خودسرانه این داروها می تواند وابستگی و اعتیاد ایجاد کند.
دکتر گیلانی پور در گفت وگو با ایسنا، گفت: داروهای خواب آور بویژه داروهایی مانند دیازپام و لورازپام داروهایی هستند که برخی برای خواب و کم کردن اضطراب استفاده می کنند و تصور می کنند که چون این داروها را از داروخانه تهیه کرده اند و یا پزشک تجویز کرده است، اعتیادآور نیستند.  وی با تاکید بر آن که مصرف داروهایی که برای ضد اضطراب یا به عنوان خواب آور استفاده می شود حتما باید با نظر پزشک باشد، ادامه داد: از طرف دیگر مصرف این داروها باید به میزانی باشد که پزشک تجویز می کند و از مصرف خودسرانه آنها باید اجتناب کرد; چرا که این داروها می توانند وابستگی و اعتیاد ایجاد کنند.  دکتر گیلانی پور در ادامه با اشاره به داروهایی مانند «متادون» و «بوپرنورفین» که در درمان اعتیاد مورد استفاده قرار می گیرند، گفت: «متادون» و «بوپرنورفین» داروهای داروخانه ای نیستند و از جمله داروهایی هستند که توسط معاونت غذا و داروی هر دانشگاه صرفا به مراکز درمان سو» مصرف مواد تحویل داده می شوند. این داروها در سطح داروخانه های کشور توزیع نمی شوند و توسط معاونت غذا و دارو هر دانشگاه کنترل می شوند.
وی با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت در جهت درمان اعتیاد، ادامه داد: در حال حاضر به منظور درمان سو» مصرف مواد، مراکزی (دولتی و خصوصی) به صورت سرپایی بیماران را پذیرش می کنند و به ارایه درمان های نگهدارنده و درمان های سم زدایی می پردازند.
به گفته دکتر گیلانی پور، درمان های نگهدارنده اعتیاد با داروهایی مانند متادون و بوپرنورفین انجام می شود و درمان های سم زدایی درمان هایی هستند که بر پایه پرهیز از مصرف مواد طراحی می شوند. همچنین مراکز درمان اعتیاد از پزشک دوره دیده برخوردارند و روانشناسان نیز مداخلات غیردارویی و مشاوره ای را در این مراکز انجام می دهند.  وی در این باره ادامه داد: علاوه بر این مراکز، گروهی از مراکز گذری نیز خدمات کاهش آسیب ناشی از سو» مصرف مواد را به مصرف کنندگان سخت دسترس ارایه می کنند. این مراکز علاوه بر آن که ثابت هستند از تیم های سیاری نیز برخوردارند که پرسنل این مراکز در مناطق پرخطر با شیوع مصرف بالای مواد، معتادان سخت دسترس را شناسایی کرده و خدمات لازم به آنها ارایه می شود.  دکتر گیلانی پور مصرف چندگانه مواد از سوی یک فرد معتاد را از مشکلات درمان اعتیاد عنوان کرد و گفت: ممکن است یک فرد همزمان ضمن مصرف مواد مخدر به مواد محرک، داروهای خواب آور و ... نیز وابسته باشد که مجموع این عوامل، درمان را مشکل می کند.

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar