مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۱٢/٢۱

 ج) با توجه به اینکه در علت شناسی بیماریها و اختلالات مختلف روان پزشکی دیدگاهی بر دخالت عوامل مختلف زیستی، روانی و اجتماعی مطرح می باشد، در درمان این اختلالات نیز رویکردهای مختلف زیستی مثل استفاده از داروها، روانی مثل درمانهای شناختی-رفتاری  و اجتماعی مثل توان بخشی مطرح است.


 

روان درمانی رفتاری-شناختی

 

«مصاحبه با دکتر رضا دانشمند»

 

س) آقای دکتر، لطفاً درمورد درمانهای مختلف مورد استفاده در بیمارهای روان پزشکی توضیح دهد.

ج) با توجه به اینکه در علت شناسی بیماریها و اختلالات مختلف روان پزشکی دیدگاهی بر دخالت عوامل مختلف زیستی، روانی و اجتماعی مطرح می باشد، در درمان این اختلالات نیز رویکردهای مختلف زیستی مثل استفاده از داروها، روانی مثل درمانهای شناختی-رفتاری  و اجتماعی مثل توان بخشی مطرح است.

 

س) کدام یک از این درمانها در اختلالات روان پزشکی اولویت بیشتری دارند؟

ج) در واقع تمام این درمانها مکمل یکدیگر هستند و  نمی توان به طور مشخص از یکی از این درمانها به عنوان درمان برتر نام برد، البته در مواردی مثل بیماریهای روانی شدید،  درمانهای دارویی و در مواردی مثل افسردگی های خفیف و واکنش های مرتبطبا استرس ها درمانهای روان شناختی پاسخ مناسب تری را در پی دارند.

 

س)درمانهای شناختی -رفتاری یعنی چه؟

ج) یکی از رویکردهای درمانهای غیر دارویی،  رواندرمانی شناختی-رفتاری است. بگذارید اساس این درمان را در قالب یک مثال خدمتتان بگویم.  فردی وارد یک بانک می شود و با صف طولانی آنجا مواجه می شود و به شدت عصبانی و مضطرب می‌شود. در همان لحظه فرد دیگری نیز وارد شود و با مشاهده صف طولانی با نک خوشحال می‌شود. چه اتفاقی می افتد که دو نفر در یک موقعیت مشابه احساس های متفاوتی را تجربه می کنند؟ وقتی از فرد اولی می پرسیم که چرا عصبانی هستی،  می گوید، من همیشه آدم بد شانسی هستم، هر جا می‌روم شلوغ است، . . .  و در مقابل فرد خوشحال دومی می گوید،  خوبی  صف شلوغ این است که ممکن است چند تا از دوستان را ببینم و . . .

در واقع دیده می شود آنچه احساسات ما را در موفقیتهای مختلف تعیین می کند، افکار ما است. در درمانهای شناختی- رفتاری ما به این زنجیره موفقیت -  افکار- احساس می‌پردازیم و افکار را معاینه می کنیم.  برخی از این افکار درست هستند و برای کنار آمدن با آن از مهارتهای حل مسئله و مشکل گشایی استفاده می کنیم.  برخی از این افکار نیز اشتباه و دچار انحراف هستند و در واقع دارای خطای شناختی هستند و می توان آنها را اصلاح کرد.

 

س) تأثیر نهایی این درمان چگونه است؟ آیا مراجع باید همیشه برای معاینه افکارش به درمانگر خود مراجعه کند؟

ج) درمان شناختی-رفتاری در واقع یک شیوه ی درمانی کاملاً  متقابل و دو طرفه است که در آن هم درمانگر و هم مراجع کاملاً فعالانه و در کنار هم برای به دست آوردن یک هدف مشترک کار می‌کنند و آن هدف مشترک، کسب مهارت لازم از سوی مراجع است، به گونه ای که در نهایت خود بتواند این مهارت ها را در زندگی روزمره خود به کار ببندد و از آنها استفاده کند،  بدون اینکه از نظر هیجانی و احساسی آسیب ببیند.

 

س) آیا تأثیر بالینی اینگونه درمانها، مثل درمانهای دارویی مطالعه شده است؟

ج) روشهای مختلفی از درمانهای غیر دارویی در روان پزشکی مطرح هستند که در این بین درمانهای شناختی-رفتاری کاملاً مطالعه شده و مبتنی بر شواهد است و ساختار کاملاً  تعریف شده‌ای دارد. امروزه در دنیا بسیاری از اختلالات روان پزشکی مثل افسردگی، اضطراب، وسواس، هراسها و . . .  در جایگاه نخست درمان از این شیوه ها استفاده می شود. ضمن اینکه مهارتهای کسب شده با این روش در زندگی عادی افراد نیز بسیار مفید و قابل استفاده می باشند.

حتی بسیاری از رویکرد های مختلفی که در امور مشاوره، خانواده درمانی و گروه درمانی استفاده می شود نیز مبتنی بر اصول درمانهای شناختی- رفتاری است.

 

س) از این رویکرد در درمان کدام دسته از اختلالات روان پزشکی می‌توان استفاده کرد؟

ج) علاوه برافسردگی، اضطراب، وسواس و فوبی یا هراس که قبلاً  گفتم، از درمانهای شناختی رفتاری در اختلالات خوردن، اختلالات عملکرد جنسی، اعتیاد و وابستگی به مواد، اختلالات مرتبط با استرس و بسیاری از موارد دیگر نیز می‌توان استفاده کرد.

 

س) و سخن آخر...

ج) تمام افراد بشر در معرض حوادث و استرس های مختلف در طول زندگی هستند، از موارد ساده ای مثل معطل ماندن در ترافیک تا مواجهه با حوادث شدید مثل جنگ و مواردی مثل مشکلات اقتصادی، خانوادگی و . . .  همگی وجود دارند و در اطراف ما هستند. وجود افسردگی یا اضطراب در مواجهه با این عوامل باعث آسیب های بیشتر فردی و اجتماعی خواهد بود و ضروری است که هر فردی بتواند با کسب مهارتهای روانی و اجتماعی لازم آستانه تحمل پذیری خود را افزایش و میزان آسیب پذیری روانی خود را کاهش دهد.

امیدوارم که با کاهش میزان آسیب های روان پزشکی در جامعه وارتقای سلامت روان، جامعه ای شاداب تر و کارآتر داشته باشیم.

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar