مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۱٢/٢۱

  ازن یکی از مهمترین آلاینده های هوای تهران است که با افزایش گرما و تاثیر آن بر ترکیبات فتوشیمیایی تولید می شود و در بروز بسیاری از ناراحتی های جسمی و روحی موثر است بطوریکه تشدید بیماری های تنفسی،بروز نارسایی کلیه، اختلالات بینایی،ناراحتی های عصبی و روحی و مشکلات روان شناختی همگی از عوارض استشمام هوای آلوده است. گروه های حساس همچون کودکان، افراد مسن و بیماران با مشکلات زمینه ای بیش از دیگران در معرض آسیب هوای آلوده هستند.  


<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:"Cambria Math"; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1107304683 0 0 159 0;} @font-face {font-family:Calibri; panose-1:2 15 5 2 2 2 4 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1073750139 0 0 159 0;} @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627400839 -2147483648 8 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin-top:0cm; margin-right:0cm; margin-bottom:10.0pt; margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-bidi-font-family:Arial;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; font-size:10.0pt; mso-ansi-font-size:10.0pt; mso-bidi-font-size:10.0pt; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-bidi-font-family:Arial;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 72.0pt 72.0pt 72.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->
شیدا ملک افضلی رییس اداره عوامل محیطی موثر بر سلامت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: ازن یک آلاینده ثانویه است که با تابش نور خورشید و تاثیر گرما بر مواد فتوشیمیایی و اکسیدهای نیتروژن در اثر شکستن پیوندهای شیمیایی این مواد تولید می شود. 
وی با بیان اینکه در روزهایی که میزان ازن هوا بیش از حد مجاز می باشد بهتر است افرادی که مشکلات زمینه ای دارند از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض هوای آلوده خودداری کنند. 
وی متوسط شاخص آلایندگی ذرات معلق تهران را 97 پی سی آی اعلام کرد و گفت: در روزهایی که شاخص آلایندگی از این میزان بیشتر است از تردد در مکان هایی آلوده پرهیز شود. 
دکتر ایرج خسرونیا متخصص گوارش و کبد نیز گفت: آلودگی هوا به علت داشتن آلاینده های سمی آن بر سیستم گوارش بدن بسیار تاثیر منفی و نامطلوبی می گذارد. 
خسرونیا اظهار داشت: اثرات منفی آلودگی هوا بر دستگاه گوارش بدن به صورت افزایش حرکات دودی روده و معده،دل درد،بی اشتهایی و بی حالی،تهوع و استفراغ دیده می شود. 
وی با بیان اینکه کسانیکه مشکلات گوارشی دارند نباید بیش از حد تحمل بدن، در معرض این آلاینده ها باشند،خاطر نشان کرد: استرس ناشی از تنفس هوای آلوده ممکن است فرد را مستعد ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر نیز بکند همچنین کسانیکه از ناراحتی های عصبی نیز رنج می برند در اثر استرس ناشی از این هوای آلوده دچار زخم اثنی عشر نیز می شوند. 
خسرونیا افزود: در موارد اورژانسی شستشوی معده تا حد قابل قبولی فرد را از درد ناشی از اختلالات گوارشی نجات می دهد. 
دکتر محمد علی اکبریان متخصص مغز و اعصاب در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: آلودگی هوا، ناراحتی اعصاب و سکته های مغزی را افزایش می دهد. 
اکبریان اظهار داشت: اختلالات جذب اکسیژن در بافت های مغزی،جذب سرب، SO2   و ازن همگی در تشدید ناراحتی های مغزی،اختلالات تمرکزی، کاهش یادگیری اثرگذار است. 
وی با بیان اینکه، مشاغلی که زمان زیادی را در خیابان سپری می کنند خطر ابتلا به ناراحتی های مغز و اعصاب بیشتری دارند،افزود: ماندن در هوای آلوده بسیار خطرناک است و مشکلات سیستم عصبی را بسیار تشدید می کند و حتی ممکن است آسیب های جبران ناپذیری به سیستم اعصاب افراد وارد کند. 
دکتر محمدرضا محمد حسنی متخصص قلب و عروق نیز گفت: آلودگی هوا منجر به بروز ناراحتی های قلبی، افزایش تپش و ضربان قلب و دیگر نارسایی های قلبی می شود. 
محمدحسنی اظهار داشت: آلاینده های هوای تهران برای کسانیکه زمینه مشکلات قلبی دارند بسیار زیان بار است. 
وی تصریح کرد: این آلاینده ها می تواند کسانیکه دچار مشکلات زمینه ای قلبی هستند را به حالت اورژانسی رسانده و حتی منجر به بستری شدن و حملات قلبی برای آنان نیز شود. 
وی با بیان اینکه مشکل آلودگی تهران نیاز به بسیج همگانی نهادهای مسئول دارد، افزود: بررسی سوخت اتومبیل ها،کنترل زمان رفت و آمد وسایط نقلیه، افزایش کاشت درختان، رسیدگی های سازمان محیط زیست، اعلام همگانی زمان های آلوده از طریق رسانه ها همگی از برنامه های زیرساختی برای کنترل آلودگی هوای تهران است. 
محمدحسنی خاطر نشان کرد: در شرایط طبیعی ضربان قلب افراد  (HRV)  به طور طبیعی روند نزولی دارد اما در شرایطی که فرد در هوای آلوده تنفس می کند با بررسی نوار قلب 24 ساعته می توان به سهولت مشاهده کرد که ضربان قلب در هوای آلوده افزایش می یابد و این موضوع برای بافت قلب بسیار آسیب رسان است. 
دکتر جعفر اصلانی متخصص ریه گفت: آلودگی هوای تهران موجب سه گروه علائم در افراد می گردد. 
وی اظهار داشت: افراد سالم در معرض هوای آلوده تهران دچار علائمی شبیه تب،سوزش چشم،گلودرد و سرفه و بی قراری می شوند که برای دستگاه تنفسی شان تحریک کننده و آسیب رسان است. 
اصلانی گفت: کسانیکه از بیماری های مزمن و زمینه ای ریوی مثل برونشیت، آسم و اختلالات مزمن تنفسی رنج می برند دچار تشدید علائم می شوند که نیاز به استفاده دوز بیشتری از دارو در این شرایط است. حتی آلاینده های هوای تهران عفونت های ریوی را نیز به شدت افزایش می دهد. 
وی خاطر نشان کرد: کودکان و کسانیکه از ناراحتی های قلبی رنج می برند جزو گروه حساسیت های خاص محسوب می شوند و حتی اگر از لحاظ تنفسی و ریوی سالم باشند در هوای آلوده تهران دچار عفونت های ریوی و اختلالات تنفسی می شوند که نیاز به مراقبت خاص و دوری از محیط آلوده دارد.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar