مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٥/٧

نوع دگرگونی شیمیایی باعث تغییرات خلقی و به هم خوردن نظم خواب می‌شود. مصرف پی در پی ماده باعث کج­خلقی، افسردگی و سوء­ظن مرضی شده و ممکن است باعث بروز علایم سایکوز شود. مصرف مکرر می‌تواند سبب تخریب زندگی (مشکلات شغلی، قانونی تحصیلی و غیره) شود. افزایش درجه حرارت بدن مهمترین اثر زیانبار مصرف این مواد است و با سندرم سروتونین در ارتباط است.


 

اکستازی(4)

 

آثار طولانی­مدت مصرف اکستازی

مصرف طولانی ­مدت اکستازی ممکن است موجب تغییرات شیمیایی در مغز شود. این نوع دگرگونی شیمیایی باعث تغییرات خلقی و به هم خوردن نظم خواب می‌شود. مصرف پی در پی ماده باعث کج­خلقی، افسردگی و سوء­ظن مرضی شده و ممکن است باعث بروز علایم سایکوز شود. مصرف مکرر می‌تواند سبب تخریب زندگی (مشکلات شغلی، قانونی تحصیلی و غیره) شود. افزایش درجه حرارت بدن مهمترین اثر زیانبار مصرف این مواد است و با سندرم سروتونین در ارتباط است. این سندرم با تغییرات ناگهانی سطح دمای بدن و بی­ثباتی سیستم خود کنترلی داخلی بدن همراه است باعث ولع نوشیدن آب می‌شود.

 

مصرف سبب تأثیراتی بر روی وضعیت روانی-عصبی فرد می‌گردد. آشفتگی­های روانی، هذیان، بدبینی، سردرد، بی­اشتهایی، افسردگی، بی­خوابی، نیستاگموس از جمله مواردی است که می‌تواند طی چند هفته ادامه پیدا کند. هم­چنین مصرف مکرر بر روی توانایی­های شناختی به ویژه حافظه بلندمدت فرد اثر می‌گذارد. پژوهش­ نشانگر آن است که MDMA بر بخشی از مغز که مربوط به تفکر انتقادی و حافظه است اثر تخریبی دارد.

 

 

 

اثراث مثبت اوایل مصرف اکستازی

افزایش انرژی در فرد

احساس تمایل برای ارتباط، احساس تعلق و نزدیکی به دیگران

دست و دلبازی

افزایش حس بویایی و چشایی

 احساس روشنایی

  افزایش شدید احساس خوب بودن در فرد

   احساس عشق و سرخوشی

 افزایش هوشیاری و درک موسیقی

 احساس تجربیات و حالات روحی جدید در زندگی

 تمایل برای آغوش گرفتن و بوسیدن دیگران

 تمایل زیاد برای فعالیت شدید و رقص‌های طولانی

 

 

 

نشانه های ترک اکستازی

 

در موقع ترک و محرومیت از قرص اکستازی عموماً علائم زیر قابل مشاهده است؛

 اختلال خواب

  رویاهای ناخوشایند

  اضطراب و بی­قراری

خستگی

 افزایش اشتها

 افسردگی

 کندی روانی حرکتی

 میل شدید به مصرف مجدد 

آزمایش اکستازی کد محصول: 1351

این تست یک روش غربالگری ادراری سریع است و تستی یک مرحله­ای و سریع برای ردیابی کیفی در ادرار می­باشد. روش استفاده به این صورت است که ابتدا، نوار تست را از جهتی که فلش­ها نشان می­دهند به طور عمودی تا خط ماکزیمم وارد نمونه­ی ادرار کنید و مدت 10-15 ثانیه نگه دارید. مراقب باشید نوار آزمایش بیش از خط وارد نمونه نشود. نوار را روی یک سطح صاف و غیرجاذب قرار دهید و تایمر را روشن نمایید. تا زمان ظاهرشدن خط یا خطوط قرمز صبر کنید.

 

 نتیجه باید ظرف 5 دقیقه تفسیر شود. نمایان­شدن دو خط­رنگی مجزا نتیجه منفی را نشان می­دهد و یک خط رنگی نتیجه مثبت را نشان می­دهد.

 

 

* کیت­ها در دمای اتاق یا یخچال ( 2-30 درجه سانتی­گراد) قابل نگهداری است.

 

 

قرص عشق

اکستازی، قرص عشق نیز خوانده می‌شود. این قرص ادراک شخص را از رنگ و اصوات به­میزان زیادی افزایش می‌دهد و هنگام برقراری رابطه­ی جنسی، درک حسی ناشی از لمس شدن و نوازش را بالا می‌برد. در واقع، اکستازی قرصی توهم‌زاست و بر مغز تاثیر می‌گذارد. مواد توهم‌زا تصاویر را در مغز مخلوط می‌کنند. آنها می‌توانند تداعی‌ کننده صحنه‌های غم‌انگیز یا هراسناک زندگی گذشته فرد باشند. گاه شخص بدون آن‌که آگاه باشد، این تصاویر را در ضمیر ناخودآگاه خود حفظ کرده است. مصرف قرص‌ عشق باعث افسردگی، گیجی، اضطراب بیش از حد، بدبینی، جنون گذرا و اختلالات روانی می‌شود.

 

 

شکل قرص‌ اکستازی

اکستازی به شکل قرص‌های خوراکی، آدامس‌ جویدنی، کپسول، مواد تدخینی و ترزیقی است. در حال حاضر نیز امکان ساخت این قرص­ها در آزمایشگاه­های غیرقانونی و زیرپله­ای داخلی وجود دارد که البته با توجه به ترکیب مواد اضافی غیر استاندارد مصرف آن دارای عوارض شدیدتری خواهد بود. در بین‌ مصرف کنندگان‌ مواد، گروه‌ مصرف­کننده‌ اکستازی‌ و ‌ مصرف­کنندگان‌ آمفتامین‌ بیش‌ از سایر گروه‌ها به‌ موسیقی‌ علاقه‌ نشان‌ می‌دهند. همچنین‌ بین‌ این‌ دو گروه‌، رفتن‌ به‌ میهمانی‌های‌ خانگی‌ شیوع‌ بیشتری‌ دارد. این قرص­ها، شکل، رنگ، اسم و اثر متفاوت دارند. قرص، کپسول یا گَرد و با نام­هایی مثل فراری، میتسوبیشی، شادی، گشنیز، هپی، صلیب، تویوتا، سان و رنگ­های مختلف از قبیل نخودی، سبز، آبی، قرمز و بنفش است. این نوع قرص­ها بسته به نوع و جنس بین 300 تا 3000 تومان خرید و فروش می­شد. در ایران این قرص­ها با دو نوع E و X معروف هستند و نوعE ، در بین جوانان ایرانی به خصوص در میهمانی­هایی که اصطلاحاً "ریو" می­گویند و شرکت­کنندگان، ساعت­های متمادی با موسیقی الکترونیکی و رقص نور می­رقصند، مصرف می­شود. تولید کنندگان قرص­ برخی از ترکیبات شیمیایی از قبیل کافئین، دکستر و متورفان، آمفتاین و کوکائین و یا هر چیزی که دلشان بخواهد به آن اضافه می­کنند.

 

 

تاثیرات اکستازی بر اندام­های مختلف بدن

اکستازی در بدن اثر دوگانه دارد بدین ترتیب که هم شبیه به مواد محرک باعث تحریک بیش از حد سیستم‌های مختلف بدن و مغز می‌گردد و مانند دیگر مواد توهم‌زا مثل LSD  فرد را با ایجاد توهم و هذیان دچار جنون آنی می‌کند و با از بین رفتن کنترل فرد بر خود و برداشتن مهارها، امکان انجام رفتارهای پرخطر به شدت افزایش می‌یابد.

 

 

تاثیر اولیه، احساس کاذب بالارفتن خلق و اعتماد به نفس، افزایش انرژی و کاهش اشتها به­سرعت و بعد از چند ساعت جای خود را به احساس خستگی مفرط، عدم تمرکز حواس، تحریک‌پذیری، خواب‌آلودگی و افسردگی برای چندین روز می‌دهد و فرد برای رهایی از حالات ناگزیر به مصرف مجدد ماده روی می‌آورد که این خود به سرعت باعث وابستگی می‌گردد. اکستازی در بدن به موادی تبدیل می‌شود که باعث نابودی و تخریب سلول‌های مغزی می‌گردند.

 

 

  • مغز و اعصاب: آسیب غیر قابل برگشت به نرون‌های مغز، افزایش احتمالی خون­ریزی داخل مغز

 

 • قلب و عروق: افزایش ضربان قلب و فشار خون در حد خطرناک

 

  • کلیه: نارسایی‌های حاد کلیوی

 

 • کبد: آسیب به سلول‌های کبد و بالا رفتن آنزیم‌های کبد و یرقان

 

 • دستگاه تنظیم درجه حرارت بدن: بالا رفتن شدید درجه حرارت بدن (بالاتر از 40 درجه سانتیگراد) و فشار خون و ضربان قلب بالا که با هدر دادن آب بدن بدون احساس تشنگی همراه است

 

 

از نظر روانی مصرف اکستازی در بسیاری از افراد اعتماد به نفس را افزایش داده و شخص راحت­تر با دیگران ارتباط برقرار می­کند، به طوریکه معاشرتی شدن، بی­پروایی در رفتار و گفتار، احساس محبوب بودن و مورد توجه قرار گرفتن، احساس قدرت و نیروی فوق­العاده داشتن، بروز رفتارهای هیجانی وتشدید میل­جنسی از آثار مصرف اکستازی گزارش شده است.

 

 

بزرگترین مشکل مصرف­کنندگان اکستازی پایان سرخوشی اولیه است. زیرا با از بین رفتن تاثیر دارو و نشئگی حاصل از سوء­مصرف، به­اصطلاح «اکستازی فیلم»، افسردگی شدید و عمیق بروز می­کند. افسردگی همراه با عوارض دیگر مانند بی­قراری، اضطراب، خستگی،کوفتگی عضلات، همچنین بی­انگیزگی و بی­تفاوتی شدید در زندگی روزمره فرد را تحت تاثیر قرار می­دهد. درکنار این موارد میل مفرط و شدید به مصرف مجدد مواد نیز در فرد به وجود می­آید می­تواند اولین قدم و همچنین قدم تعیین­کننده در راه وابستگی روانی به مواد محرک باشد.

 

 

بیش از همه حافظه کوتاه­مدت دچار اختلال می­شود. بعضی مصرف­کنندگان می­گویند در حالت خاص نشئگی حافظه کوتاه­مدتشان را به کلی از دست داده­اند اما در بعضی موارد حافظه درازمدت افراد فعال شده است. اکستازی مانند دیگر مواد محرک سیستم ایمنی بدن را به شدت تضعیف کرده و آسیب­پذیری در برابر بیماری­های عفونی و ویروسی را به­شدت افزاش می­دهد. علاوه بر آن ارگان­هایی که کار دفع مواد سمی زاید مثل کلیه و کبد را بر عهده دارند دچار صدمات جبران­ناپذیر می­شوند.

 

 

افرادی که مصرف را تازه شروع کرده­اند زندگی روزمره­شان هنوز تحت­تاثیر کامل  مصرف قرار ندارد، اما پس ازحدود شش­ ماه مصرف مداوم، اشتیاق مفرط و غیر قابل کنترل به مصرف دایمی در آنها به وجود می­آید. ضمن این­که اشتیاق به مصرف این مواد فرد را به سمت استعمال و مصرف مواد دیگر مانند حشیش، کوکایین و حتی بعضی داروهای پزشکی روان­گردان سوق می­دهد.

 

 

مصرف اکستازی و ریسک ازدواج ناموفق

 

 

الف- از تأثیرات سوء اکستازی، تأثیر در عواطف و احساسات فرد است و فرد به مرور زمان دچار سطحی شدن عواطف، احساسات زودگذر و ناپایدار شده و مفهوم عشق، بخشش، تنفر و عفو تغییر می­نماید. بدیهی است که چنین تغییراتی برای ازدواج موفق و برقراری ارتباط عاطفی و روحی قوی، مستحکم و پایدار با همسر که از الزامات ازدواج است، مناسب نیست.

 

 

ب- اکستازی واضحاً در تمایلات جنسی فرد تأثیر گذاشته و منجر به تحریک رفتارهای جنسی مکرر و کنترل نشده در فاز سرخوشی پس از مصرف می­شود. این واقعیت تلخ سبب می­شود، فرد در شرایطی که هیچ کنترل و حتی آگاهی و بصیرتی نسبت به رفتار خود ندارد و به علت افزایش شدید و لجام گسیخته تمایلات جنسی، به تماس­های جنسی مکرر و پرخطر با اطرافیان خود مبادرت نماید که قطعاً نتایج این اقدامات برای دختران جوان، دردناک­تر خواهد بود.

 

علاوه بر این، خطر آلودگی­های دیگر مانند بیماری­های مقاربتی بالاخص صعب­العلاج و یا غیرقابل درمان مانند ایدز و هپاتیت، که در این­گونه رفتارهای پرخطر جنسی، به وفور دیده می­شوند نیز در کمین این افراد است و به احتمال ناموفق بودن ازدواج فرد و ناکامی او در تشکیل خانواده بیشتر دامن می­زند.

 

 

پ- وابستگی روانی ناشی از مصرف اکستازی که ناشی از اعتیادآوری شدید این ماده است و به دشواری هرچه بیشتر ترک آن منجر می­شود نیز خطری است که موفقیت معتاد را در امر ازدواج تهدید می­کند.

 

 

ت- اکستازی می­تواند طیف گسترده­ای از اختلالات و عوارض روانی در فرد ایجاد کند. اختلالات شدید در احساسات و عواطف، انواع اختلالات خواب، جنون، حملات ترس یا پانیک، افسردگی­های شدید و مقاوم به درمان، زوال حافظه و فراموشی، بدبینی و پارانویا، توهمات شنیداری و دیداری، اشکال در تمرکز، افزایش ریسک خودکشی برخی از این عوارض­اند که همگی می­توانند در روابط زناشویی فرد مؤثر باشند.

 

 

ث- عوارض جسمی اکستازی را نیز نباید فراموش کرد. مسمومیت کبدی و اختلال کارکرد این عضو حیاتی، کم­خونی خطرناک آپلاستیک که طی آن، تولید تمام رده­های سلول­های خونی در مغز استخوان سرکوب و مهار می­شود، اختلال عملکرد کلیه­ها، کاهش وزن شدید و لاغری مفرط، آسیب­های مغزی و سلسله اعصاب مرکزی، ضعف سیستم ایمنی، ضایعات پوستی همچنین تغییرات چهره و ظاهر فرد، همگی نه­تنها فرد را در انتخاب گزینه­های مطلوب برای ازدواج با محدودیت مواجه می­سازند، ممکن است پس از ازدواج هم منجر به از هم­پاشیدگی خانواده شود.

 

 

ج- متأسفانه از لحاظ آماری، مصرف اکس با ناهنجاری­های رفتاری دیگری نیز همراه است. آمار بزهکاری، تمایل به مصرف مواد روانگردان دیگر، مصرف سیگار، الکلیسم و مصرف مشروبات الکلی، سوءسابقه کیفری و... در معتادان اکس و در مقایسه با افراد سالم بالا است و طبیعی است که بندرت یک فرد سالم حاضر به ازدواج یا تداوم زندگی با چنین افرادی است.

 

 

چ- این در حالی است که آنچه به عنوان قرص اکستازی و با عناوین و نام­های مختلف عرضه می­شود، عمدتاً در شرایطی کاملاً غیر بهداشتی و در مراکز و لابراتوارهای غیر مجاز تولید شده و حاوی انواع و اقسام مواد همراه و ناخالصی­های گاه خطرناکی­اند که می­توانند عوارض سوء فراوانی داشته باشند که علاوه بر تهدید مضاعف سلامت جسمی و روانی فرد، بر آینده شغلی و خانوادگی فرد تأثیر گذاشته و به ناکامی­های دیگری مانند شکست در ازدواج منجر شوند.

 

 

ممنوعیت استفاده از اکستازی

اکستازی در تقسیم‌بندی دارویی در گروه اول قرار داده شده است. به این معنا که هنوز مصارف پزشکی این داروی خطرناک تأیید نشده است. از دیگر اعضای گروه دارویی می‌توان به هروئین، کوکائین، ال­اس­دی و آمفتامین اشاره کرد. در کشور امریکا، جریمة به همراه داشتن این ماده و پخش یا تولید آن از ۱۰۰ هزار دلار جریمة نقدی تا ۹۹ سال زندان متغیر است.

 

 

حکم قضایی مقابله با مصرف یا فروش قرص‌های روان گردان در ایران چیست؟

20 سال پیش در ایران چون این­گونه مواد اعتیادآور رایج نبود، در قانون اشاره‌ای به آن نشده بود. اما با رواج این مواد و تبدیل شدن آن به یک معضل اجتماعی قانون­گذاران نیز به این مساله توجه کردند. از جمله در مصوبه‌ای که اعلام شد، (در تاریخ 24/7/83) لیستی از مواد نام برده شده و بندهایی مطرح گردید. از جمله بندهای آن این است.

 

  • برای ساختن، حبس دائم.


• فروختن یا به معرض فروش گذاشتن، حبس جنایی درجه 1، از 3 تا 15 سال


• نگهداری یا حمل غیرمجاز بیش از10 گرم، حبس جنایی درجه1، 3 تا 15 سال


 •نگهداری یا حمل غیرمجاز 10گرم یا کمتر، حبس جنایی درجه 2، 2 تا 10 سال

 

 

*روش­های مقابله و درمان اعتیاد به اکستازی، مشابه درمان شیشه است. درمان دارویی شناخته­شده­ای وجود ندارد. معمولاً یک هفته پرهیز و دوری از مصرف قرص اکثر علائم مصرف را از بین می­برد، برای درمان علائم افسردگی و اضطراب ناشی از ترک می­توان از داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی استفاده کرد و همزمان با آن از درمان­های روان­شناختی، راهکارهای مقابله با وسوسه و برنامه پیشگیری از بازگشت به کار می­رود.

 

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar