مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۱٢/۱٧

 

استروئید های آنابولیک چه موادی هستند ؟

رده ای از دارو ها هستند مشتمل بر هورمون مردانه تستوسترون و گروهی از تستوسترون های صناعی که در مقادیر مختلف برای بدنسازی و افزایش حجم عضلات بکار می روند . این داروها در زمینه های مختلف پزشکی هم چون درمان بیماری های عضلانی خاص، بعضی کم خونی ها، بیماری ایدز، سرطان پیشرفته پستان و پوکی استخوان مصرف می شوند.


<!-- /* Font Definitions */ @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:1627421319 -2147483648 8 0 66047 0;} @font-face {font-family:"B Lotus"; panose-1:0 0 4 0 0 0 0 0 0 0; mso-font-charset:178; mso-generic-font-family:auto; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:24577 -2147483648 8 0 64 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0in; margin-bottom:.0001pt; text-align:justify; text-justify:kashida; text-kashida:0%; text-indent:14.2pt; line-height:150%; mso-pagination:none; direction:rtl; unicode-bidi:embed; font-size:12.0pt; mso-bidi-font-size:13.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-font-family:"B Lotus";} @page Section1 {size:8.5in 11.0in; margin:1.0in 1.25in 1.0in 1.25in; mso-header-margin:.5in; mso-footer-margin:.5in; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

پیشگیری از اعتیاد در محیط کار(5)

 

استروئید های آنابولیک چه موادی هستند ؟

رده ای از دارو ها هستند مشتمل بر هورمون مردانه تستوسترون و گروهی از تستوسترون های صناعی که در مقادیر مختلف برای بدنسازی و افزایش حجم عضلات بکار می روند . این داروها در زمینه های مختلف پزشکی هم چون درمان بیماری های عضلانی خاص، بعضی کم خونی ها، بیماری ایدز، سرطان پیشرفته پستان و پوکی استخوان مصرف می شوند.

 نام های رایج :

Dianabole / Virilon / Android / Sutonon / Durabolin / Nandrolone

 

چگونگی مصرف: خوراکی و تزریق داخل عضلانی

آثار ناشی از مصرف: آثار جسمانی : کلفت شدن صدا، رویش موی مردانه بر سطح بدن، تاس شدن سر، جوش های چرکی، بسته شدن زودرس صفحات رشدی استخوانی و در نتیجه کوتاهی قد و کاهش تولید اسپرم. به دلیل تغییر در میزان چربی های مفید و افزایش خطر عوارض قلبی ناشی از آن نیز خطرناک هستند . انفارکتوس قلبی، بزرگ شدن قلب، اثرات کبدی و یرقان، تومورهای خوش خیم و بدخیم کبد، سرطان پروستات، کوچک شدن حجم بیضه ها، بزرگ شدن پستان ، قاعدگی نامنظم و اختلال در خواب.

آثار روانی :تحریک پذیری، خشونت، شیدایی، افسردگی، هذیان های بدبینی و بزرگ منشی

عوارض در زنان اکثراًغیر قابل بازگشت است.

چگونه کمک کنیم :

•  مهمترین عامل بهبودی ، کاهش یا قطع مصرف است .

•  از آنجا که علائم انرژی زا و شادی بخش این دارو ها پس از چند هفته یا چند ماه و در همراهی با ورزش شدید بارز می شود، خطری  از بابت آثار فوری موادی هم چون تریاک و هروئین را ندارند.

•  به دلیل بروز افسردگی و خطر خود کشی مراقبت دائم لازم است. در صورت بروز علائم افسردگی شدید ارجاع به روانپزشک توصیه می شود.

مواد استنشاقی چه موادی هستند ؟

این دسته از مواد انواع بسیار متنوعی دارند که از جمله میتوان به انواع چسب ها (چسب موکت و … ) ، بنزین، اتر، تینر، گاز فندک، مایع خشکشویی، گازمایع، انواع اسپری (اسپری موی سر ، خوشبوکننده های بدن و هوا) ، برخی رنگ ها، لاک غلط گیری و … اشاره نمود. سوءمصرف این مواد با توجه به سهولت دسترسی و ارزان بودن به خصوص در نوجوانان و افراد طبقات اقتصادی پایین تر شایعتر است .

چگونگی مصرف

بعضی از انواع این مواد مستقیماً از درون ظرف محتوی ماده استنشاق می شوند. مواد مایع مانند اتر، بنزین معمولا روی تکه ای از پارچه ریخته شده و استنشاق میشود. چسب‌ها معمولا درون یک کیسة پلاستیکی ریخته شده و با قراردادن در مقابل دهان و بینی استنشاق میشوند. انواع اسپری و گاز مایع به طور مستقیم به داخل دهان اسپری میشوند.

آثار مصرف:

مواد استنشاقی به سرعت از ریه ها جذب میشوند. به مغز می رسند. آثار آنها چند دقیقه پس از مصرف ظاهر میشوند و بسته به نوع و مقدار ماده مصرفی 30 دقیقه تا چند ساعت باقی . آثار مصرف عبارتند از: تغییرات رفتاری و روانی (توهمات شنوایی و بینایی ، مختل شدن قضاوت، رفتار پرخاشگرانه، احساس غوطه‌وری) ، تهوع و استفراغ، اختلال در تکلم و تعادل، افت هوشیاری و اغما و مرگ در اثر مصرف زیاد.

به دنبال مصرف طولانی مدت ، ‌آسیبهای برگشت ناپذیر کبدی و کلیوی، التهاب و خونریزی گوارشی، آسیبهای عضلانی، عوارض مغزی (کاهش ضریب هوشی و صرع) ، عوارض قلبی و ریوی و آسیب جنینی در زنان باردار بروز خواهد کرد.

وجود ضایعات پوستی در اطراف دهان و بینی، بوی غیر معمول تنفس ، وجود بقایای ماده مصرفی درصورت و لباسها و علایم تحریک مکرر گلو و بینی، سردردهای مکرر و آبریزش بینی و کاهش وزن از علائم مصرف این دسته از موادند .

چگونه کمک کنیم :

باید به مصرف‌کننده یادآوری کرد که هیچ راه مطمئنی برای استفاده از مواد استنشاقی وجود ندارد. اطلاعات کافی راجع به این مواد را باید ارائه کرد . کمک های حرفه‌ای به سیر بهبودی سرعت می بخشد. باید مصرف کننده را مطمئن کرد که علائم ترک و میل شدید برای مصرف مجدد در عرض 24 ساعت پس از قطع مصرف مرتفع خواهدشد.

سایر اطلاعات

گاهی بعضی افراد از کیسه‌های پلاستیکی بزرگ استفاده کرده و سر خود را کاملاً وارد کیسه می کنند که چنانچه فرد هوشیاری خود را ازدست بدهد امکان خفگی او وجود دارد.

اسپری کردن مستقیم به داخل دهان باعث انجماد مجاری هوایی شده و مرگ آور است .

از آنجا که بسیاری از مواد این دسته قابل ا شتعال هستند و بسیاری پس از استنشاق از سیگار استفاده میکنند، ‌خطر سوختگی نیز وجود دارد.

  چیست ؟Ecstasy

اکستازی از دسته آمفتامین های جایگزین بوده و دارای خواص توهم زایی علاوه بر خواص محرک نیز میباشد. ظاهر آن تا حد زیادی با میزان خلوص آن مرتبط است و ممکن است از قهوه ای تا سبز، صورتی و شفاف باشد. مصرف آن عوارض غیرقابل برگشتی بر سیستم عصبی حیوانات می گذارد. هیچ مورد مصرف درمانی برای آن وجود ندارد.

نام اختصاری شیمیایی آن MDMA است.  نام های رایج: XTC-X   راههای مصرف: دهانی

آثار مصرف : آثار دارو معمولاُ بعد از 60-30 دقیقه از مصرف شروع میشود و در عرض 4-2 ساعت به حداکثر میرسد و برای چند ساعت باقی میماند. آثار ناشی از آن به میزان ماده مصرفی، خلق مصرف کننده در زمان مصرف و شرایطی که در آن ماده مصرف شده است بستگی دارد . بعد از مصرف ، رانندگی و کار با ماشین آلات خطرناک است .

آثار جسمی: تعریق، خشکی دهان، قفل شدن چانه، افزایش فشارخون، افزایش درجه حرارت بدن و ضربان قلب، افزایش انرژی و کاهش اشتها و در بعضی مصرف کنندگان علائم عدم ثبات روانی ، بیقراری، ‌تهوع و استفراغ امکان بروز دارد.

آثار روانی: احساس شادی و آرامش کاذب، ‌ا ضطراب، افسردگی، تحریک پذیری، اختلال حافظه، احساس نزدیکی و صمیمیت با دیگران،‌ ترس ، بی خوابی و جنون. در مصارف ممتد و طولانی توهم و دوره های بازگشت امکان بروز دارد.

خطرات : عوارض زیادی از جمله افزایش فشارخون، مشکلات کبدی، قلبی، آسم، دیابت، صرع و مشکلات هیجانی به دنبال مصرف امکان بروز دارند. مصرف اکستازی باعث تخریب کلیه میشود که زندگی فرد را با خطر مرگ روبرو می کند. به دنبال مصرف آن افزایش د مای بدن ، بی آب شدن بدن پیش می آید و گاه منجر به مرگ میشود (خصوصاً زمانی که فرد به فعالیت بدنی شدید همچون رقص و پایکوبی طولانی مدت بپردازد) .

چگونه کمک کنیم : ممکن است که اکستازی به لحاظ جسمانی اعتیاد آور نباشد ولی به لحاظ روانی ، وابستگی و اعتیاد به آن پیش می‌آید. به دنبال مصرف طولانی مرتبا ً مقادیر بیشتری برای دست یافتن به سرخوشی نیاز میشود. چنانچه شخص پس از مصرف در رقص های طولانی مدت شرکت کند توصیه میشود هر ساعت یک لیوان آب بنوشد . و پس از اتمام رقص باید حتماً استراحت کند تا افزایش دمای بدن بر طرف شود . خستگی و کسالت از عوارض مصرف طولانی است و با رژیم غذایی و خواب کافی میتوان جلوی بروز این عوارض را گرفت . باید به مصرف کننده اطمینان داد که به دنبال قطع ماده، عوارض روانی به تدریج برطرف شده و معمولاً نیازی به دارودرمانی نیست . در صورت بروز علائم روانی شدید به سرویس روانپزشکی باید ارجاع شود. به هنگام بروز علائم جسمانی شدید نظارت اورژانس پزشکی لازم میشود.

سایراطلاعات : گزارش ها حاکی از آن است که مصرف اکستازی باعث تضعیف سیستم ایمنی، طولانی و زیاد شدن خونریزی قاعدگی و یا قطع آن می گردد . 2-4 روز پس از مصرف در ادار قابل کشف است .

نکاتی در مورد الکل: الکل یکی از شایعترین مواد مورد سوء مصرف در در دنیاست. وابستگی (اعتیاد) به الکل اغلب با عنوان الکلیسم نامیده می شود. الکل موجود در مشروبات الکلی اتانول نام دارد و از تخمیر میوه، سبزی و دانه های گیاهی به دست می آید. مشروبات الکلی میزان متفاوتی از الکل را دارند. ( برای مثال آبجو 5% ، شراب 10-15% و ویسکی و عرق حدود 40% الکل دارد.) . مشروبات الکلی به صورت بی رنگ یا به رنگهای متفاوتی تولید می شوند . بعضی از افراد نیز الکل طبی راکه مایعی بی رنگ است ومصارف پزشکی دارد را با نوشابه های مختلف مخلوط می کنند. نوع دیگری از الکل که از چوب بدست می آید متانول است که الکل صنعتی نامیده میشود. با توجه به سهولت دسترسی به این ماده و ارزان بودن به کرات مورد سوءمصرف واقع میشود که ممکن است به کوری، ‌اغماء و حتی مرگ منجر گردد.

 آثار مصرف: عوارض جسمانی : کاهش فشارخون ، احساس گرما، تلو تلو خوردن هنگام راه رفتن .

عوارض روانی: رفتار نامناسب، پرحرفی یا کم حرفی، حرف زدن نامربوط ،‌ معاشرتی شدن یا گوشه گیری و پرخاشگری، اختلال تعادل و ناتوانی انجام حرکات ظریف، اختلال در توجه و حافظه .

آثار عوارض طولانی مدت: اختلال خواب، بیماریهای معده (زخم معده)، درگیری مری و کبد، سوءتغذیه، افزایش فشارخون و خطر سکته قلبی و مغزی، ضعف عضلانی، ناتوانی جنسی و تأ خیر در انزال ، توهمات شنوایی، فراموشی پایدار، افزایش خطر سرطانهای سر و گردن و دستگاه گوارش.

 علائم ترک: چنانچه فردی پس از مصرف طولانی و زیاد الکل ناگهان آن را قطع کند یا مقدار آن را ناگهانی کاهش دهد، به طور متوسط پس از 8-6 ساعت علائم زیر بروز خواهد کرد:

تعریق، افزایش ضربان قلب، لرزش شدید دست ها، بی خوابی، تهوع و استفراغ، اضطراب، تشنج، توهمات شنوایی و بینایی.

چگونه کمک کنیم؟

بمنظور پیشگیری از ایجاد فراموشی ناشی از مصرف طولانی مدت الکل ، هر فرد الکلی باید روزانه 100میلی گرم ویتامین 1 B(تیامین) مصرف کند و باید به مصرف کننده توصیه کرد که میزان مصرف روزانه یا هفتگی خود را ثبت کند. حداقل دو روز در هفته استفاده نکند، از مشروبات الکلی با درصد الکل کمتر استفاده کند یا به صورت رقیق شده مصرف کند. چنانچه فرد دچار مسمومیت شدید با الکل شده باشد به منظور حمایت تنفسی و توجه به آب و املاح و حرارت بدن نظارت پزشکی ضروری است. چنانچه قصد ترک الکل را داشته باشند، نظارت روانپزشک برای شروع داروهای مسکن و جلوگیری از بروز هذیان ضروری است.

سایر اطلاعات: 72 ساعت تا یک هفته پس از قطع مصرف ناگهانی امکان بروز تشنج و حالتهای هذیانی شدیدی که ممکن است منجر به مرگ شود، وجود دارد که نظارت تخصصی را در این دوران الزامی می کند .

آمفتامین ها چه موادی هستند ؟

آمفتامین ها گروهی از مواد محرک مغزی هستند که معمولا ً به شکل پودر سفید رنگ و گاهی سفید متمایل به قهوه ای روشن (یا سفید چرک) مشاهده می گردند. برخی انواع آمفتامین ها دارای مصارف طبی هستند و تحت نظارت کامل پزشک در مواردی چون افسردگی ها، اختلالات پرتحرکی ـ کم توجهی کودکان و حمله های خواب مورد استفاده قرار میگیرند. آمفتامین ها اغلب برای بهبود کارآیی و ایجاد حالت سرخوشی توسط دانش آموزان، دانشجویان و رانندگان مورد سوء مصرف قرار می گیرند.

نامهای رایج: آیس، اسپید، میتسو بیشی و ترکیبی از آمفتامین های جایگزین بنام

MDMA تحت نام Ecstasy

راههای مصرف: معمولا ً به صورت خوراکی و گاهی همراه مشروبات استفاده میشود. انفیه کردن، تزریق یا تدخین با سیگار نیز از سایر راههای مصرفی است . شکل تزریقی آن نسبت به سایر انواع آن اعتیاد بیشتری ایجاد میکند.

 آثار مصرف: همه آمفتامین ها به سرعت از راه دهان جذب شده درعرض یک ساعت علایم آنها شروع می شود. آثار مصرف آمفتامین ها 2-1 روز طول میکشد.

عوارض جسمانی: افزایش ضربان قلب و فشارخون، خشکی دهان، تعریق، افزایش انرژی ، کاهش اشتها، تهوع و استفراغ، بی خوابی .

عوارض روانی: احساس سرخوشی، احساس قدرت، افزایش توانایی تمرکز، نوسانات خلقی، برآشفتگی، تحریک پذیری

مصرف مداوم آمفتامین ها منجر به ایجاد تحمل و وابستگی میشود. به نحوی که با قطع ناگهانی آنها علائمی هم چون تحریک پذیری، گرسنگی شدید، اختلال خواب و افسردگی حاد بروز خواهد کرد. در مصارف طولانی مدت، ‌امکان بروز حالات جنون شبیه به اسکیزوفرنی وجود دارد.

علا ئم مسمومیت: خونریزی مغزی در اثر افزایش شدید فشارخون، شوک ناشی از افت شدید فشارخون، افزایش شدید درجه حرارت بدن، بی نظمی در ضربان قلب، اختلال هوشیاری، تشنج، اغماء و مرگ .

چگونه کمک کنیم ؟

آمفتامین ها به شدت وابستگی ایجاد می کنند. بیمارانی که علایم جنون (مثل اسکیزوفرنی) را نشان می دهند باید بلافاصله به روانپزشک معرفی شوند. بیمارانی که علایم افسردگی حاد را نشان می دهند به خاطر امکان خودکشی باید به شدت تحت نظارت باشند. باید به مصرف کنندگان اطمینان خاطر داد که علائم ترک آمفتامین مشتمل بر خستگی، اضطراب، اختلال خواب و افسردگی حداکثر تا روز چهارم پس از ترک زیاد بوده و در عرض یک هفته فروکش خواهد کرد. معمولا ً داروی خاصی برای ترک لازم نمیشود. در هنگام ترک باید بیماران را تشویق کرد تا آب کافی بنوشند، روزانه سه وعده غذا مصرف کنند، ورزشهای آرامش بخش انجام دهند و در هوای آزاد راه بروند.

سایر اطلاعات

• ¨ معمولاً الکل همراهی با آمفتامین به دلیل خواص خواب آلودگی اش استفاده میشود .

• ¨ آمفتامین ها در ادرار تا 4-2 روز پس از مصرف قابل تشخیص است

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar