مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٢/۱۳

والد انحصارطلب و رشک­ورز

والد رشک­ورز می­خواهد به کودک سلطه­کرده، او را کنترل نموده و از نظر عاطفی او را از پا درمی­آورد. مادران حسود هنگام طفولیت فرزندش، آن­قدر او را نزدیک نگه می­دارند که انگار از فرط مراقبت بچه را خفه می­کنند. مراقبت افراطی کرده و اغلب درخواست مراقبت دیگران را رد می­کنند. اگر کودکش به سنی برسد که بخواهد شروع به کنجکاوی در دنیای پیرامون مادرش بکند، مادر حسود احساس تهدید شدن می­کند.

خواه به­خاطر ترس از آسیب­دیدن کودک یا به دلیل نیاز به چسبیدن به وی برای برآوردن نیازهای عاطفی­ خودش، مادر نیاز طبیعی کودک به کنجکاوی را محدود می­کند. این رفتار ممکن است در طول زندگی کودک با احساس حسادت والد نسبت به هرچیز و هر کسی که کودک را از او دور می­سازد، ادامه می­یابد. مادر شاید با اشتباه دانستن هرگونه ارتباط کودک با همبازی­هایش، ارتباط وی با دوستانش را محدود سازد. به­جای ملایمت کردن با کودک با او مانند بزرگسال یا آدم پخته رفتار می­کند و با اصرار به جستجوی 24 ساعته و اجرای مقررات سفت­وسخت، شاید به­شدت سخت­گیر شود.

 اگر کودک به روابط عشقی علاقه نشان دهد، والد حسود، به­ویژه پدر احساس تهدید شدن کرده و ممکن است کودک را از دوست شدن باز داشته یا از هرگونه رابطه­ای ابراز نارضایتی کند. برخی پدران به­ویژه در سن بلوغ فرزند مشکل بیشتری دارند به این­دلیل­که با احساسات و عواطف او به­فکر فرورفته و گیج می­شوند. پدری که قادر به کنترل احساسات منفی نسبت به فرزندش نیست ممکن است در برابر او بسیار مقاوم بوده بر نحوه لباس پوشیدن و رفتار وی مرتباً گیر دهد.

انحصارطلبی برخی والدین ناشی از نیاز آنها به حمایت کردن از فرزندشان در برابر آسیب است. به­عنوان­مثال، مادرانی که در کودکی مورد آزار جنسی قرار گرفته­اند، با فرزندان خود خیلی حمایتی عمل می­کنند و پدرانی که خلافکار یا مجرمند شاید با پسران خود محدود کننده­تر رفتار کنند. پدرانی که لاابالی جنسی دارند نیز ممکن است هر نوع ارتباط فرزندشان را جنسی فرض کنند. والدین دیگر به دلیل نیاز به دسترسی همیشگی و مراقبت دائمی کودک، نمی­خواهند کودک­شان بزرگ شود. نیازهای بیشتر این والدین در کودکی­شان ارضا نشده است و حالا انتظار دارند کودکان­شان انها را برای اولدین برآورده سازند. والدین دیگر به­خاطر بیوگی، طلاق یا برآورده نکردن نیازهایشان توسط همسر، به کودکان خود بسیار دلبسته می­شوند. اگر یک والد با فرزندش شبیه دوست و محرم اسرار رفتار کند،  شکلی از بدرفتاری عاطفی را با وی نشان می­دهد.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar