مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۱٢/۱٥

اضطراب در لغت به معنی پریشانی، دلتنگی، نگرانی، ناآرامی، آشفتگی وحتی به معنی خوروشیدن دریا می باشد. 
   ولی در اصطلاح روانشناسی : درحالت عادی به یک واکنش طبیعی اطلاق میشود که لازم وجزئی از رفتارهای روزمره ی انسان بوده وباعث رشد وتکافووپیشرفت فرد می شود اما این حالت اضطراب زمانی که از حالت عادی خارج شده و


اضطراب 

اضطراب درلغت به معنی پریشانی، دلتنگی، نگرانی، ناآرامی، آشفتگی وحتی به معنی خوروشیدن دریا می باشد. 
   ولی در اصطلاح روانشناسی : درحالت عادی به یک واکنش طبیعی اطلاق میشود که لازم وجزئی از رفتارهای روزمره ی انسان بوده وباعث رشد وتکافووپیشرفت فرد می شود اما این حالت اضطراب زمانی که از حالت عادی خارج شده وبه صورت غیر عادی بروز کند باعث مختل شدن امور روز مره فرد شده و باعث مرض در فرد می شود.یعنی زمانی حالت مریضی به خود می گیرد که از حالت طبیعی خارج و باشدت غیر عادی،تعادل روانی فرد را مختل کند وباعث نقصان کارائی وپیدایش یک سلسله اختلالاتی جسمانی و روانی در فرد می شود که آنرا اضطراب گویند.
در وجود انسان،حالت های متفاوتی وجود دارد که اورا دچار یک نوع دلهره،دلشوره ونگرانی می کند وبعضی اوقات پریشان حال ومضطرب می شود وگاهی دچار استرس وفشارهای روحی می گردد،که این حالت هم در کودکان هم در بزرگسالان مشهود است. اگرحالات بالا را دسته بندی کنیم دسته اول به مواردی چون : دلهره،دلشوره ونگرانی ودسته دوم مواردی چون: اظطراب و پریشان حالی است که هردو بین کودک وبزرگسال مشترک است ولی مورد سوم یعنی استرس وفشار روحی، بیشتربه بزرگسالان اختصاص دارد . 
امروزه از واژه ی  تنیده گی بیشتر از تعبیر استرس استفاده می شود که نویسندگان این مبحث قرن هفده راعصر روشن بینی ،قرن هجده راعصرمنطق، قرن نوزده راعصر پیشرفت وقرن بیست ویک راعصراسترس یا فشارنامگذاری کرده اند.
حدود 80%بیماری ها نظیر زخم معده ،فشار خون،اختلال قلبی-عروقی،سردرد مزمن،تنگی نفس بافشارهای روحی آغاز میشود.در نتیجه میزان مصرف آرام بخش ها در جهان روز به روز بالاتر میرودطبق آماری که درآمریکا گرفته شده هرسال حدود 5بیلیون آرام بخش و160هزار تن آسپرین مصرف می شود.
    در فرانسه نیز در سال 25 میلیون جعبه داروی ضد افسردگی وحدود75 میلیون جعبه داروی ضد فشار روحی استفاده می شود.


- علائم اضطراب:
   با توجه به شدت وضعف اضطراب نشانه های متنوعی وجود دارد. 
    در مرحله ی اول: گزیدن ولیسیدن لب ،بازی با اشیایی چون خودکار،موی سر، دکمه پیراهن،تکان دادن دست وپاو..... که این علائم گویای اضطراب عمومی، و نگران کننده نیست اما در مرحله ی شدیدتر ،اختلالات رفتاری یا عادات عصبی مانند:کندن پوست لب ومو ،کشیدن پوست ومو، کندن زخم بدن،ناخن جویدن، پرخاشگری ،تیک (حرکت غیر ارادی مثل پرش عصبی دست وصورت وپا و..... را تیک گویند) ،بی خوابی، کابوس و..... که باید به این علائم توجه کرده وپیگیری شود. در مرحله ی بسیارشدید :حمله ،وحشت زدگی،پریدن رنگ صورت عرق کردن دست ها وبدن و افزایش تنفس وتپش قلب و..... که باید پیگیری شود وزمینه های وجود این حالات راکاملا از بین برد.  از دیگر علائم اضطراب برای نوجوانان وبزگسالان علاوه برموارد گفته شده ی بالا موارد زیر نیز وجود دارد که عبارتند از : تمایل به کارهای سبک ،مشکلات خواب ،انزوا جویی،کاهش هورمون جنسی ،سیگارکشیدن ،بی اهمیتی به وضع ظاهر،ناتوانی در تصمیم گیری ،اختلال در حافظه، افزایش افکارخود انتقاد گرانه ی منفی ،کم خوری، عدم تمرکز،نوشیدن مشروبات الکلی و.... این عوامل سبب اضطراب شده ودر پی آن سبب افزایش کلسترول ودر نتیجه حملات قلبی است.
در اینجا موضوع مسلم این است که باید اضطراب را رفع کردچراکه تاثیربه سزایی دربالارفتن خود باوری دارد،وافرادی که دارای خود باوری واعتماد به نفس باشند استعدادهایشان بیشتر شکوفا شده وبرای جامعه مفید تر خواهند بود.
راههای جلوگیری ازاضطراب شدید:
1 -   آگاهی دادن: یکی از علل مهم اضطراب عدم آگاهی از ماهیت اضطراب است اگر از نظرسنی میتواند سیستم عصبی سمپاتیک را درک کند برای او تشریح کنیم.
2-   تقویت روحیه ی دینی: اضطراب در جوامع دینی بسیار کمتر ازجوامع غیردینی است پس بایدافرادرا ازنظربعددینی پرورش داد وبه اوآموخت که: الا بذکر ا...تطمئن القلوب یعنی یاد خدا سبب آرامش انسان می شود.
یونک: روانشناس مشهور غربی معتقد است که اعتقاد به مذهب جلوی نگرانی ها را می گیرد.دلهره ، زهرو پادزهر آن ،اعتماد و اعتقاد به خدا است.
3 -  تقویت جسم: هر چه بدن مقاوم تر وقوی تر باشد،در برابر اضطراب مقاوم تراست.
4  -  ارتباط گسترده ی فامیلی : این باعث ایجاد امنیت روانی وروحی افراد می شودزیرافرد می داند      درمصائب ومشکلات افرادونزدیکانش او رایاری خواهند کرد.هر چه ارتباط فامیل بیشتر باشد افراد شاداب ترهستند یعنی تنهایی وغربت نشاط وشادابی رااز افراد می گیرد،به همین دلیل است که امامان معصوم (ع) به مساله ی"صله ی رحم "توجه بسیاری داشته اند،که امروزه تشریفات وتکلف ها باعث دوری افراد جامعه وفامیل از همدیگر شده است، پس باید این موانع راازبین برد ولو اینکه ارتباط خویشاوندی کوتاه مدت باشد. 

   در روایات آمده است:
صلو ارحامکم ولوبالتسلیم: بانزدیکان خود ارتباط برقرار کنید اگر چه باسلام باشد.
اما باید دقت نظر داشت تنها باکسانی از فامیل ارتباط برقرار کرد که در سلامت روحی ودیانت آنها تردیدی نداشته باشیم چرا که نبود این مهم خود در بد آموزی افراد خصوصانقش بسیار زیادی دارد.

- عوامل  اضطراب:
       گاهی عواملی چون تغییرات اقلیمی (گرمای شدید هوا)، یا مسائل اجتماعی (مشکلات خانوادگی)،رسانه ها حتی اولیای مدرسه و...... سبب اضطراب میشوند اما گاهی خود فرد،برای خود دلهره ایجاد می کند.در ادامه به مواردی از آن اشاره می کنیم:
- مسئولیت پذیری:
        گاهی شخص با قبول یک مسئولیت باعث نگرانی خود می شود که آیا می تواند از عهده ی کار براید، یانه. که در این حالت اطرافیان باید با برخورد سنجیده در کاهش اضطراب فرد را کمک کنند،حتی با نقل خاطرات دوران کودکی خود وعدم کامیابی در مسئولیت ها یا موفقیت تدریجی آنان ،در کاهش اضطراب افراد کارساز باشند.
- بی برنامگی:
      گاهی عدم داشتن برنامه ریزی ،در امور باعث بروز اضطراب می شود.مثلا برنامه های یک روزه ی خود راناقص انجام داده یا پشت گوش می اندازد مثلا انجام تکالیف را به تاخیر می اندازد، برای امتحان روز بعد آماده نمی شود، به نظافت شخصی خود نمی رسدو.....
     در این حالت اطرافیان فرد باید در فرصت های مناسب با بیانی نرم وحساب شده برنامه های روزمره ی فرد را به وی یاداوری کند وبر اساس اولویت او راراهنمایی کند تا به امور خود رسیدگی کرده واز اضطراب فرد جلوگیری کرده واز سردر گمی نجات دهد.
راه های رفع اضطراب :
         مراجعه به روانشناس وروانکاوبهترین راه رفع اضطراب است، چون داروهای شیمیایی آسار منفی دارد. درحالی که روانکاو سعی می کند بیمار را باروش های درمان طبیعی درمان کند از جمله :
الف- آروماتراپی : 
Aromatherapy  که استفاده از روغن های مخصوص وماساژ روی پوست است .
ب-  هیپنوتراپی:
Hypnotherapy تمرکز روی یک تصویر ذهنی تسکین بخش است.
ج- رفلکسولوژی :
Reflexology  که از نقاط فشار در پاها استفاده می شود.
د- شیاتزو: 
Shiatsu که با نقاط سوزنی سروکار دارند.
ه- استفاده از آرام بخش ها: استفاده از داروهای آرام بخشی چون دیازپام ،هالوپری دول و..... که به صورت قرص ، شربت یا قطره هستند که استفاده کوتاه مدت آن اشکالی ندارد ولی استفاده بلند مدت باعث مقاوم شدن بدن در برابر این داروها شده واثر خود رااز دست داده وچه بسا باعث ایجاد آسار سو» گوارشی شده حتی هوش افراد را کاهش دهد،اگرچه استفاده از این داروها در هر برهه ای از زمان باید مشورت دکتر روانپزشک باشد.
میزان مقاومت افراد در برابر  اضطراب :
     میزان مقاومت افراد ، به سن افراد بستگی ندارد چه بسا در مقابل عامل اضطراب افراد کوچک تر کمتر پریشان شده ولی افراد بزرگتر دچار اضطراب شدیدتری می شوند در چنین مواقعی نباید آرامش افراد کم سن وسال تر را به رخ افراد بزرگتر کشید وهرگز با همدیگر مقایسه نشوند.
راه های رفع استرس :
- شتابزده تصمیم گیری نکنیم.
- بپذیریم که گاهی اوقات زندگی می تواند بسیار سخت و آزار دهنده باشد.
- اگر هر روز آشفته هستیم کمی زود تراز خواب بیدار شویم.
- شادمانی کردن رابه تاخیر نیاندازیم.
- بیش  از حد داوطلب کار های سنگین نشویم.
- و..........

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar