مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۱٢/٤

در این مطلب درباره نتایج آخرین تحقیقاتی که درباره جذابیت افراد انجام شده، صحبت خواهیم کرد.

دانشمندان دانشگاه اندرو به این نتیجه رسیده‌اند که وقتی راجع به جذابیت چهره‌ها اظهارنظر می‌شود، با توجه به مرد یا زن بودن، معیارهای قضاوت به طور کامل متفاوت هستند. در این مطلب درباره نتایج آخرین تحقیقاتی که درباره جذابیت افراد انجام شده، صحبت خواهیم کرد.


«دخترانی که از هم گسیخته بزرگ می‌شوند، قیافه‌های چندان جذابی پیدا نمی‌کنند»! مطالعه‌ای که در دانشگاه اندرو انجام شد، نشان داد که خانم‌هایی که والدین آنها از هم جدا شده‌اند و یا رابطه خوبی با هم نداشته‌اند، چهره خشن و مردانه‌تری پیدا می‌کنند. نتایج این تحقیق جالب توجه بود.


 

معیارهای زنانه و مردانه جذابیت

در این مطلب درباره نتایج آخرین تحقیقاتی که درباره جذابیت افراد انجام شده، صحبت خواهیم کرد.

دانشمندان دانشگاه اندرو به این نتیجه رسیده‌اند که وقتی راجع به جذابیت چهره‌ها اظهارنظر می‌شود، با توجه به مرد یا زن بودن، معیارهای قضاوت به طور کامل متفاوت هستند. در این مطلب درباره نتایج آخرین تحقیقاتی که درباره جذابیت افراد انجام شده، صحبت خواهیم کرد.

 

«دخترانی که از هم گسیخته بزرگ می‌شوند، قیافه‌های چندان جذابی پیدا نمی‌کنند»! مطالعه‌ای که در دانشگاه اندرو انجام شد، نشان داد که خانم‌هایی که والدین آنها از هم جدا شده‌اند و یا رابطه خوبی با هم نداشته‌اند، چهره خشن و مردانه‌تری پیدا می‌کنند. نتایج این تحقیق جالب توجه بود.

دختران جذاب، خانواده‌های مستحکم

در این تحقیق، فرم صورت و بدن در ۲۲۹ خانم مورد بررسی قرار گرفت و دیده شد، خانم‌هایی که در خانواده‌ای مستحکم بزرگ شده‌اند و رابطه عاطفی خوبی میان پدر و مادر آنها برقرار است، قیافه زنانه‌تر و جذاب‌تری دارند و در کل سالم‌ترند. گفته می‌شود شاید نتایج این تحقیقات با میزان بالای هورمون مردانه (تستوسترون) در این خانم‌ها ارتباط داشته باشد ولی هنوز مشخص نشده که آیا بالاتر بودن تستوسترون در افرادی که والدین‌شان از هم جدا شده‌اند، ژنتیکی است و یا در اثر استرس و زندگی ناخوشایند ایجاد شده است. در این تحقیق ابتدا پرسش‌نامه‌هایی درباره وضعیت خانواده‌ها به افراد داده شد که آنها را پر کنند و عکس هر فرد هم گرفته شد. سپس عکس‌ها را بر اساس میزان جذابیت چهره و زنانه بودن آن تقسیم کردند و مشاهده شد زنانی که پدر و مادرشان روابط خوبی با هم داشته‌اند، به طور قابل توجهی نسبت به افرادی که والدین آنها از هم جدا شده‌اند قیافه‌های جذاب‌تری دارند. کسانی هم که والدین آنها از هم جدا نشده بودند ولی رابطه خوبی با هم نداشتند، از لحاظ جذابیت چهره در میان دو گروه فوق قرار می‌گرفتند. در مطالعه دیگری هم که روی ۸۷ نفر از خانم‌های جوان انجام شده است، نسبت وزن به مجذور قد (شاخص توده بدنی)، نسبت کمر به دور باسن و نسبت دور کمر به دور سینه مورد بررسی قرار گرفت و دیده شد که بزرگ شدن در خانواده‌های متشنج و ناآرام سبب افزایش اندازه دور کمر و شاخص توده بدنی شده و چهره مردانه‌تری ایجاد می‌کند. به احتمال زیاد، قاعدگی دراین دختران زودتر شروع شده و زودتر هم ازدواج کرده و بچه‌دار می‌شوند که می‌تواند در شکسته شدن زودتر چهره آنها تاثیرگذار باشد.

مردان جذاب، صورت زنانه

«مردانی که صورت زنانه‌تری دارند، جذاب‌تر بوده و بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند.» این جمله نتیجه تحقیقی است که در دانشگاه لیورپول انجام شده است. البته زنانه‌تر بودن صورت هم معیارهای خاص خودش را دارد. برای مثال چانه‌هایی که حالت گردتری دارند، موجب می‌شوند که قیافه جذاب‌تر شود. اینکه چرا این‌گونه چهره‌ها جذاب‌ترند، مورد سوال است ولی محققان می‌گویند، مردانی که صورت زنانه‌تری دارند، باعاطفه‌تر، مهربان‌تر و دلسوزترند. در این تحقیق تعدادی عکس که چهره آنها به وسیله کامپیوتر مردانه‌تر یا زنانه‌تر شده بود، به دانشجویان زیادی نشان داده شد و از لحاظ میزان جذابیت مقایسه شد. دکتر تونی لیتل از دانشگاه لیورپول می‌گوید: «صورت و چهره هر فردی می‌تواند مشخص کند که او در رابطه برقرارکردن چطور رفتار می‌کند و توانایی محافظت از خانواده‌اش را دارد یا نه.» یک چهره مردانه،‌ نشان‌دهنده سطوح بالای تستوسترون است که توانایی‌های ژنتیکی بالای فرد را نشان می‌دهد و زنانی که این‌ چهره‌ها را می‌پسندند، ذخیره ژنتیکی خوبی را برای فرزندان‌شان انتخاب می‌کنند ولی در عین حال، سطوح بالای تستوسترون می‌تواند سبب افزایش احتمال حوادث ناگوار، بی‌عاطفه بودن و حتی خیانت شود. از طرف دیگر، هر چه چهره زنانه‌تر باشد، وفاداری و عاطفه هم بیشتر می‌شود.

شما کدام را می‌پسندید؟

مطالعات نشان داده‌اند بیشتر مردان قیافه‌های زنانه‌تر را بیشتر می‌پسندند ولی در خانم‌ها، یک اصل کلی حاکم نیست و برخی از آنها قیافه‌های زنانه‌تر و برخی قیافه‌های مردانه‌تر را می‌پسندند. برخی دانشمندان می‌گویند شاید این مساله به علت تغییرات هورمونی باشد که در طول سیکل‌های ماهیانه در بدن خانم‌ها اتفاق می‌افتد، به طوری که در ابتدای سیکل یعنی در مرحله فولیکولار که تخمک‌گذاری صورت می‌گیرد، قیافه‌های مردانه جذاب‌تر به نظر می‌رسند.

برخی دانشمندان هم این مساله را با میزان جذابیت خود خانم‌ها مرتبط می‌دانند و می‌گویند خانم‌هایی که خودشان قیافه جذاب‌‌تری دارند، چهره‌هایی با خصوصیات مردانه‌تر را بیشتر می‌پسندند. برخی محققان می‌گویند قیافه‌های آشنا، جذاب‌تر به نظر می‌رسند و اغلب افراد سعی می‌کنند دوستان‌شان را از میان کسانی که به خودشان و افراد خانواده‌شان شبیه‌ترند، انتخاب کنند.
دکتر لیزا دبرین، روان‌شناس است و در تحقیقی که انجام شده، نشان داده که افراد بیشتر تمایل دارند با کسانی دوست شوند که چهره آنها برایشان آشناست و شاید دلیل‌‌ آن این باشد که از این طریق، دوستان می‌توانند موجب شوند که به یاد افراد خانواده و نزدیکان‌مان بیفتیم. در این تحقیق، عکس‌های افراد را دستکاری کرده و در آنها شباهت‌هایی به خانواده فرد مورد بررسی ایجاد کردند. سپس عکس‌‌ها را به افراد مورد مطالعه نشان دادند و متوجه شدند که اغلب آقایان عکس مردانی را که به خودشان شباهت داشتند، می‌پسندیدند و بیشتر خانم‌ها هم عکس‌هایی را که شباهت‌هایی با خودشان داشتند، برای دوستی انتخاب می‌کردند. ولی در هنگام انتخاب همسر، شباهت‌های چهره اثری روی جذابیت و انتخاب جنس مخالف نداشت.

تشخیص جذابیت از نوزادی

تحقیقات نشان داده‌اند که حتی نوزادان چند روزه هم می‌توانند قیافه‌های جذاب‌تر و زیباتر را تشخیص دهند. در تحقیق انجام شده دو عکس را در کنار هم به نوزادان نشان می‌دادند که یکی از آنها چهره زیباتر و جذاب‌تری داشت و دیده شد که بیشتر نوزادان مدت زمان بیشتری را صرف نگاه کردن به چهره جذاب‌تر می‌کردند. به این ترتیب، این فرضیه که برای هر فردی معیارهای جذابیت در محیط و با توجه به قیافه افرادی که اطراف او هستند شکل می‌گیرد، کم‌رنگ‌تر شده و ثابت می‌شود که هر کسی وقتی به دنیا می‌آید، معیارهای از پیش برنامه‌ریزی شده‌ای برای تشخیص جذابیت چهره‌ها دارد. به این ترتیب، نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد که هر فردی با توجه به ژنتیک، قیافه و طرز تفکر خودش، نسبت به قیافه دیگران اظهارنظر می‌کند و ممکن است آن را بپسندد یا نپسندد. ممکن است قیافه‌ای که به نظر فردی بسیار زیبا و جذاب است، به نظر دیگری کاملا یخ‌ و بی‌مزه باشد و برعکس.‌‌

 

 

چرا خانمها در قدم اول اظهار علاقه نمی‌کنند؟

چرا اول خانمها پیشنهاد نمی دهند ؟
شاید عده ای کمی از این نوع خانم ها وجود داشته باشد که شما اصلا نمیتوانید سر به سر آنها بگذارید و دستشان بیـنـدازیـد امـا بـایـد قــبول کنیم که تعداد آنها محدود است.
 علیرغم وجود پشتکاری که خانم ها در وجوه دیگر زندگی از خود نشان می دهند در مورد قرار های ملاقات کمی خجالتی می باشند و ترجیح می دهند این مطلب را طرف مقابل بازگو کند. پس زمانی که نوبت به گذاشتن قرار ملاقات می رسد این نوبت مردهاست که دست به کار شوند.

 کیش و مات

 چرا خانم ها اگر قرار باشد، ۱۰ سال هم صبر می کنند اما حرفی از قرار ملاقات به زبان نمی آورند؟ اگر واقعا این کار مردهاست پس چطور مثل سایر کارهای دیگری که روزی تنها به آقایون تعلق داشته خانم ها در آن پیشرفت نمی کنند و پشتکار بالایی خود را نشان نمی دهند؟
 زمانی که صحبت از قرار ملاقات به میان می آید شکی وجود ندارد که اولین حرکت دشوار است. من در این یک موضوع طرف آقایون را می گیرم. این کار هم درست مثل سایر شغل هایی می ماند که خانم ها مشغول انجام دادن آنها هستند. چرا آنها نباید برای گذاشتن قرار ملاقات پیش قدم شوند و چرا نباید خانم ها به آقایون را پیشنهاد ازدواج دهند و به خواستگاری آنها روند. چنین کارهایی همیشه جزء وظایف مردها بوده است.
 در این قسمت دلایلی وجود دارد که چرا خانم ها هیچ گاه در این امر پیشقدمی نمیکنند و همیشه مردها باید جور این کار را به گردن بگیرند.

درست مثل یک امتحان
 با روشی که یک مرد به یک زن نزدیک می شود، قضاوت های بیشماری می توان در مورد او برداشت کرد؛ آیا او اعتماد به نفس دارد یا دارای شخصیت متزلزلی است؟

شاید بیش از اندازه از خودش مطمئن باشد. آقایون برای انجام این کار ترفند های بیشماری دارند (که من تمام آنها را به عینه دیده ام و دیگر غافلگیر نخواهم شد) که برخی از آنها به خوبی جواب می دهند و متاسفانه سایرین باعث ایجاد بدبختی برای فرد می شوند.این روش ها چه کار کنند یا نه باید همیشه توجه داشته باشید که نشان دهنده شخصیت درونیتان هستند.

 خانم ها دوست دارند مردها را در یک چالش قرار دهند و ببینند مردها برای رسیدن به آنها چگونه تلاش می کنند، به همین دلیل است که هیچ گاه خودشان پیش قدم نمیشوند و این کار را به عهده آقایون می گذارند.

اگر مردی در رستوران به خانمی برسد و حوصله او را با تعریف از خود سر ببرد و به ۱۰۰۱ دلیل مختلف خانم را راضی کند که کس بهتری از او پیدا نخواهد کرد؛ این امر گویای دو مطلب می باشد (که هر دو به شدت ناخوشایند می باشند): عدم اعتماد به نفس یا/و اعتماد به نفس بیش از اندازه.
 مردی که در زمان شروع گفتگو با او جسورانه و خشن صحبت کند و انتظار داشته باشد که خانم شماره تلفن خود را در آورده و دو دستی تقدیمش کند (نه اینکه فقط شماره را به او بدهد بلکه تقدیم کند) باید اعتماد به نفس بیش از حدی داشته باشد.
 اگر مردی بتواند از این امتحان سربلند بیرون آید این شانس را پیدا می کند که خانم یکی دو مرتبه دیگر نیز با او قرار بگذارد و این بار به طور حتم خانم پیش قدم خواهد شد.
 
مردهای قابل تحسین
 مردی که از خود احساسات نشان دهد چیزی جز موفقیت انتظار او را نخواهد کشید.
 مرکز مبارزه در ملاقات معمولا چیزی شبیه به این است: شما زمانیکه از کسی تقاضای بیرون رفتن می کنید چیزهایی مضاف بر آنچه که باید را به او تقدیم کرده اید و اگر یک چنین کارهایی را انجام ندهید درست مثل یک جلودار صف جنگ هستید که هیچ گونه مهماتی را با خود حمل نمی کند. اگر بدون هیچ سلاح و مهماتی بخواهید به خط مقدم بروید بدون شک شکست می خویرید. آقایون می بایست تمایل خود را به انجام چنین کارهایی بیشتر کرده و تمایلات احساسی خود را بیش از پیش برای خانم ها باز گو کنند.

این قسمت جایی است که امتیاز به دست خانم هاست
. آنها به خوبی می دانند که اگر کسی از همان ابتدای کار احساسات خود را بیش از اندازه بروز دهد و علاقه خاصی به نمایش گذارد فرد آسیب پذیری است و شریک خوبی برای زندگی نخواهد بود. اما زمانیکه یک مرد با اعتماد به نفس برای گذاشتن اولین قرار ملاقات گام بر می دارد در نظر خانم ها خیلی بهتر از شخص اول جلوه می کند. هر کس بتواند بیشترین تاثیر را بر روی خانم بگذارد، قابل تحسین بوده و به نتایج بهتری در این رابطه دست پیدا خواهد کرد. این امر در مسائل عشقی و عاطفی جایگاه ویژه ای دارد و شما نیز باید همیشه اهمیت آنها را در ذهن خود نگاه دارید.
 خانم ها چه از روی عمد و یا به طور ناخودآگاه انتظار دارند پیشنهاد را از فرد مقابل دریافت کنند و ترجیح می دهند برای برقراری قرار ملاقات پیشقدمی نکنند.
 گاهی اوقات ارزش های قدیمی و از مد افتاده (که در فیلم هایی نظیر کازابلانکا و بر باد رفته به درستی به تصویر کشیده شده اند) از مردها انتظار می رود که به خانم ها نزدیک شوند و حرکت اول را آنها انجام دهند. این موارد به صورت یک قانون در ذهن ما (به ویژه خانم ها) حک شده است و زن ها همیشه منتظر هستند تا مردها گام اول را در شروع یک رابطه بر دارند.

در حالیکه امروزه خانم ها دیگر انتظار ندارند که آقایون به شیشیه اتاق آنها سنگ پرتاب کنند و یا از درخت بالا بیایند تا بتوانند به آنها برسند اما از فضای رمانتیک بدشان نمی آید. حداقل طوری برخورد کنید که احساس کنند شما در حال تعقیب کردنشان هستید.
 به طور قطع رسانه های امروزی و همچنین فرهنگ حاکم بر جامعه طوری پیش می رود که به خانم ها بقبولاند، افراد مستقلی هستند و به هیچ مردی نیاز ندارند. شاید به همین دلیل باشد که خانمها دوست دارند آن فضای کلاسیک و مردانه را در ذهن خودشان نگه دارند. آنها دوست دارند کسی تعقیبشان کند، از آنها قدردانی کند، و با گلبرگ های گل سرخ دوش بگیرند..... خوب شاید این آخری یک کمی زیاده روی باشد!

خوب، فکر می کنم آقایون تا این لحظه متوجه شده باشند که چرا باید روش های برقراری روابط خود را باز سازی کنند. ممکن است دختری که برای ازدواج در نظر دارید شما را به بهترین ها برساند به همین دلیل باید بدانید که برای رسیدن به موفقیت رفتاری کاملا طبیعی از خود نشان دهید، با او دوستانه برخورد کنید و خودتان را بیش از اندازه دست نیافتنی نشان ندهید. همین که او تلاش شما را برای رسیدن به خودش مشاهده می کند متوجه می شود که شما به اندازه کافی اعتماد به نفس داشته اید که این کار را انجام داده اید بنابراین دیگر نیازی ندارید که اطمینان بیش از اندازه از خودتان نشان دهید. اگر او نیز در رسیدن به شما از خود علاقه نشان داد که چه بهتر...

 

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar