مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۱٢/٤


تیم حمایت­های روانی ، اجتماعی
تیمی است متشکل از یک روانپزشک ، یک روانشناس ، یک روانپرستار ، یک مددکار اجتماعی که عمده وظیفه مداخله در بحران و ارائه مداخلات روانی ، اجتماعی را بعهده می گیرد .این تیم تحت نظارت اداره سلامت روان وزارت بهداشت بود و بصورت سیاری به محل اسکان افراد آسیب دیده مراجعه نموده و پس از غربالگری آنان از نظر وجود علائم روانی ناشی از حادثه ، در قالب گروه­های مشاوره ای ،


 

مداخلات روانی ، اجتماعی در حوادث و بلایا(3)

تیم حمایت­های روانی ، اجتماعی
تیمی است متشکل از یک روانپزشک ، یک روانشناس ، یک روانپرستار ، یک مددکار اجتماعی که عمده وظیفه مداخله در بحران و ارائه مداخلات روانی ، اجتماعی را بعهده می گیرد .این تیم تحت نظارت اداره سلامت روان وزارت بهداشت بود و بصورت سیاری به محل اسکان افراد آسیب دیده مراجعه نموده و پس از غربالگری آنان از نظر وجود علائم روانی ناشی از حادثه ، در قالب گروه­های مشاوره ای ، مداخلات روانی ، اجتماعی لازم را با همکاری سایر سازمانها مانند هلال احمر و... ارائه می نماید .محل استقرار این تیم در ستاد حمایت روانی ، اجتماعی در منطقه آسیب دیده می باشد .  اصول حمایت روانی ، اجتماعی در بلایا

 برنامه حمایتهای روانی ، اجتماعی در حوادث غیر مترقبه و بلایا مبتنی بر اصول زیر می باشد :
اصل اول و مهم بهداشت روان در بلایای طبیعی پرهیز از برچسب زدن بیماری به باز ماندگان می باشد .
تاکید بر طبیعی سازی واکنشها یک هدف عمده است تا گروه هدف نیز بدانند واکنشهایشان پاسخ معمولی به یک موقعیت غیر عادی است .
افرادی را که در جریان بلایا دچار واکنشهای روانی شده اند بیمار یا مبتلا به بیماری روانی تلقی نکنید .این علائم واکنش طبیعی به یک حادثه کاملا غیر معمول است و در بسیاری از موارد در طول زمان تخفیف یافته و از بین می رود .


دقت در انتخاب واژه ها
کلمات تاثیر بسزائی دارند ، واژه های مورد استفاده در بلایا باید به دقت انتخاب شوند .از بکار بردن کلماتی که تداعی کننده ناتوانی هستند باید خودداری کرد.

ارائه مداخلات روانی ، اجتماعی به صورت گروهی بر روش انفرادی ارجح است :
چراکه بدین ترتیب علاوه بر تقویت شبکه اجتماعی ، جمعیت بیشتری در زمانی کوتاهتر تحت پوشش قرارمی گیرند.

 

توانمند سازی افراد بازمانده و مشارکت آنان در برنامه ها اهمیت ویژه ای دارد: خطری که در اغلب امدادرسانیها در بلایا وجود دارد ، تحقیر یا منفعل سازی دریافت کنندگان خدمات می باشد .هنگام کمک رسانی بسیاری از احساسات انسان دوستانه و متعغالی جلوه می کند اما باید مراقب احساساتی مثل برتری جوئی ، خودبزرگ بینی ، غرور و نیاز به سرویس دهی نیز باشیم ، که گاه در چنین شرایطی زمینه بروز می یابد.دریافت کمک باعث آغاز روندی مثبت برای حل بحران می باشد ، اما گاه می تواند بعنوان ناتوانی و وابستگی کمک شونده نیز تلقی شود و باعث خشم آنان شود .مهمترین عامل پیشگیری کننده از بروز چنین احساساتی یا تعدیل چنین برخوردی از جانب آسیب دیدگان همان توانمند ساری . مشارکت آنان است . تاکید روی نقاط قوت و توانائیهای بازماندگان و آسیب دیدگان به اندازه توجه به مشکلات و ناتوانی هایشان مهم است.


مردم از طریق شرکت در برنامه ها احساس کنترل برزندگی خود را پیدا می کنند و در حل مسائل و تصمیم گیری توانا می شوند .باید توجه داشت که افراد بومی هرمنطقه در ارائه این خدمات به آسیب دیدگان موفق تر خواهند بود و از این رو توانمندسازی جامعه درگیر می تواند در همیاری گروهی و ارائه موثرتر خدمات مفید باشد .


مردم از طریق شرکت در برنامه ها احساس کنترل برزندگی خود را پیدا می کنند و در حل مسائل و تصمیم گیری توانا می شوند .باید توجه داشت که افراد بومی هرمنطقه در ارائه این خدمات به آسیب دیدگان موفق تر خواهند بود و از این رو توانمندسازی جامعه درگیر می تواند در همیاری گروهی و ارائه موثرتر خدمات مفید باشد .


مداخله مناسب و به موقع روانی ، اجتماعی ازآسیب های احتمالی آینده جلوگیری می کند . بی توجهی به واکنشهای هیجانی ، بازماندگان فعال را به قربانیان منفعل تبدیل می کند و روند بازتوانی فرد وجامعه را کند می کند .


       حمایتهای روانی ، اجتماعی براساس غربالگری فعال جمعیت آسیب دیده و ارائه خدمات بصورت سیاری  می باشد :
استقرار در مکانی مانند درمانگاه ، کمپ امداد ، مرکز بهداشت و انتظار برای مراجعه افراد  آسیب دیده روشی کارا نمی باشد .این روش علاوه بر اینکه منجر به تقویت رویکرد بیماری نگر در جامعه می شود در عمل باعث غافل شدن از جمعیت آسیب دیده ای می شود که واکنشهای ناشی از بلایا را نمی شناسند ، از وجود مداخلات موثر برای کاهش آسیب آگاه نیستند و یا با روشهائی ناکارآمد مانند مصرف خودسرانه دارو یا سوء مصرف مواد به خود درمانی می پردازند .


       توجه به آداب ، سنن و فرهنگ منطقه آسیب دیده و استفاده از آن برای پیشبرد برنامه :
بیان هیجانات ، سوگ و روشهای عزا داری در فرهنگهای مختلف متفاوت است .احترام و توجه به مناسک محلی بسیار مهم است .مناسک و مراسم سوگواری هر منطقه و فرهنگی در خود روشهای تطابق و آرام سازی برای معتقدان به آن را دارد که باید از این نیرو استفاده شود .فرهنگ دیدگاه ما به جهان را رنگ می زند .بسیار مهم است گه در ارائه حمایتهای روانی ، اجتماعی به آسیب دیدگان بتوانیم دنیا را از دید آنها و با رنگ آمیزی آنان ببینیم . استفاده از خلاقیت برای تطبیق اجرای مناسک با امکانات موجود از جنبه های مهم مدیریت بلایای طبیعی است . شاید محدودیتهای پیش آمده امکان اجرای بسیاری از آذاب را ندهد اما مهم است که این مراسم را بشناسیم ، اهمیت آنرا درک کنیم ، به آن احترام بگذاریم و حداگثر تلاش را برای اجرای آن ولو با تغییرات ناگزیر ، انجام دهیم .


استفاده از داوطلبین آموزش دیده
افراد داوطلب ( مانند هلال احمر ) نیروهای قابل دسترس ، قابل اعتماد ، متعهد و دلسوز می باشند و با آموزش آن ها نیروی کار آمدی در اختیار خواهیم داشت .

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar