مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٥/٧

بعد از تجربه انرژی فزاینده، حشیش حس خستگی و خواب­آلودگی می­دهد. افرادی که تاثیرات ناراحت کننده آن­را تجربه می­کنند، معمولاً مصرف را ادامه نداده و ترجیح می­دهند این تجارب ناگوار را تکرار نکنند. در صورت تکرار مصرف نیز واکنش بعدی آنها مجدداً حالت ناراحت­کننده­ای خواهد بود. حتی پس از ترک کامل، امکان بروز مجدد حمله پانیک هنوز وجود دارد. برخلاف مواد دیگر،THC  حشیش در سلول­های چربی بدن ذخیره شده، مدت­ها از جریان خون قابل ردیابی بوده و محرومیت جسمانی از حشیش آهسته و سخت است.

 


 

حشـیش(2)

 

 

انواع حشیش

حشیش اسامی متداولی در بازار دارد از جمله؛ ماری­جوانا، علف، علف هرز، چای، مِری­جین، شاهدانه، جام، چاسرا، بَنگ، گانجا، داگا و سین­سَمیلا.

 

 

بَنگ

 

سر شاخه­هاى گل­دار یا به میوه نشسته و خشک­شده بوته گیاه شاهدانه اعم از اینکه ماده رزینى آنرا قبلا گرفته یا نگرفته باشند، بنگ نامیده می­شود.

 

 

مارى­جوانا

در آمریکا برگها و گل­هاى شاهدانه آمریکایى را خشک کرده و از آن توتون سبز رنگى به دست می­آورند که همان ماری­جواناست. چون توتون خیلى زِبر است براى پیچیدن آن، از چندین دور کاغذهاى سفید یا قهوه­‏اى رنگ استفاده می‏کنند و آن را ریفر مى­‏نامند. مشتاقان به صورت دسته‏­جمعى در محل­هایى به نام تی‏پاد تدخین می‏کنند. این سیگار به­کندى می‏سوزد و خیلى زود خاموش می‏گردد، به­همین­علت معتادان با پُک­هاى سریع و دسته­جمعى مانع خاموش شدن آن می­‏شوند و براى این که از این سیگار استفاده کامل بشود در اماکن سربسته استعمال می‏گردد.

 

 

گِراس

در زبان انگلیسى به معنى علف است و اصطلاحاً همان بنگ و ماری‏جواناست. برگ­هاى بوته شاهدانه که در واقع مثل علف است جمع ‏آورى کرده، مانند سیگار مصرف می­‏کنند، گاهى آن را مثل چاى دم کرده و می­‏خورند.

 

 

چرس

همان حشیش است و از رزین آماده شده از سرشاخه‏­هاى گلدار و به میوه نشسته گیاه بالغ شاهدانه تهیه می‏شود  و از انواع دیگر آن مرغوب­تر است.

 

 

تشخیص مصرف

 پیوستگی خاکستر سیگار حاوی حشیش، بیشتر از سیگارهای معمولی است همچنین هنگام شب، نور حاصله شدیدتر از نور سیگارهای معمولی است. حشیش هنگام استفاده بوی بسیار زننده و تندی به مانند بوی ادرار از خود متساعد می­کند. از آنجائی­که در تهیه حشیش قسمت­های گیاهی نقش عمده­ای دارند، کشیدن بر روی کاغذ سفید، اثری سبز تیره­رنگ از خود باقی می­گذارد. فقدان خاصیت چکش خوری (شکسته و خرد ­شدن) و مشاهده دانه­های گیاهی با شکستن حشیش در سطح مقطع برش راه­های تشخیص این ماده است.

 

 

ماری­جوانای امروزه

ماری­جوانا نام رایج شکل تغییر ­یافته ژنتیکی روان­فعـال­ساز گیاه شاه­دانه است. در هزاران سال گذشته در آمریکای مرکزی مصرف می­شد. قرن­ها در آمریکا مصرف ­شده و به طور گسترده­ای در طول اعتراضات دانشجویی دهه 1960 مصرف شد و از آن زمان به بعد، پرمصرف ­ترین ماده غیر قانونی در آمریکا به حساب می­آید. قدرت حشیش به­طور روز افزونی با پیشرفت مداخلات ژنتیـکی و تقویتی، بالا رفته و حشیش موجود امروزین در حدود 15 برابر قوی­تر از حشیش دهه 1960 و 70  است. افزایش هیجان­انگیز قدرت ماده، عمده­ شناخت ما را از اثرات ماده بی­اعتبار ساخته است و هر پژوهشی که دهه­های قبل درباره مسمومیت و زیان­های حشیش صورت گرفته است واقعیت­های ماری­جوانای امروزی را منعکس نمی­کند.

 

عنصر فعال­سازنده عمده ماری­جوانا « دلتا-9-تترا هیدرو کانابینول» (THC) است و به گیرنده­های CB1 سیستم­های کانابینوئید در مغز و سرتاسر بدن پیوند می­خورد. به­خاطر وجود THC، ماری­جوانا شما را به خلسه می­برد و به ­این ­دلیل در دهه­های گذشته به طور مداوم مصرف آن بالا رفته است. اگرچه  THC ماده فعال­ساز اولیه مسموم­کننده ماری­جواناست،400 ماده فعال­ساز و شبه­فعال دیگر به درجات متغیر در اشکال متفاوت ماری­جوانا وجود دارد. از این 400 ماده فعال نیز، چندین مورد از لحاظ بالینی کشف شده و اگرچه، قطعاً برخی تأثیرات روان­گردانی دارند، محققین به طور کامل اثرات احتمالی آنها را نمی­شناسند.

 

حشیشی­ها درمی­یابند که تنوع تظاهرات این مولکول­های متفاوت باعث می­شود، نشئگی­ ناشی از انواع متفاوت ماری­جوانا کاملاً متفاوت باشد. 400 نوع مولکول فعال­ساز، برای کارایی درمانی آن مهم به نظر می­رسد، اگرچه THC ماری­جوانا به شکل قرص نیز وجود دارد، به­­نظر می­رسد نبود فراورده­ای دارویی ترکیبی از مواد شیمیایی دیگر، سودمندی این دارو را کاهش می­دهد. استفاده طبی ماری­جوانا حتی بین مراکز درمانی موضوعی مشاجره­انگیز است. هرچند که، گروه­های بهداشت عمومی زیادی مجوز استفاده درمانی از آن­را مطالبه کرده­اند، با این حال، AMA  و FDA مخالف این مسأله هستند.

 

 

 

تی. اچ. سی (THC)

یک ترکیب حلال در حشیش است و به طور خالص، یک ترکیب شیمیایی است و  به ندرت در خیابان قابل دسترسی و خرید و فروش است و آنچه به نامTHC  فروخته می­شود، معمولا PCP یا LSD است.

 

THC یکی از عناصر فعال شاهدانه است. یک ماده قوی توهم­زاست، عوارض شیمیایی­اش شباهتهایی  به LSD  دارد که عبارتند از تغییرات در رفتار، اختلال در حس زمان و حواس بینایی و شنوایی و از خود بی­خود شدن. با این همه شواهدی وجود دارد که نشان می­دهد احتمالاً این دو دارو از طریق مکانیسم­های بیوشیمیایی مختلفی عمل می­کنند و اثرات آنها روی عملکرد مغز متفاوت است.

 

 

بعد از تجربه انرژی فزاینده، حشیش حس خستگی و خواب­آلودگی می­دهد. افرادی که تاثیرات ناراحت کننده آن­را تجربه می­کنند، معمولاً مصرف را ادامه نداده و ترجیح می­دهند این تجارب ناگوار را تکرار نکنند. در صورت تکرار مصرف نیز واکنش بعدی آنها مجدداً حالت ناراحت­کننده­ای خواهد بود. حتی پس از ترک کامل، امکان بروز مجدد حمله پانیک هنوز وجود دارد. برخلاف مواد دیگر،THC  حشیش در سلول­های چربی بدن ذخیره شده، مدت­ها از جریان خون قابل ردیابی بوده و محرومیت جسمانی از حشیش آهسته و سخت است.

 

در اینجا به حالاتى که پس از استعمال حشیش و ماری­جوانا در شخص روى می­دهد به اختصار اشاره می­کنیم:

 

- در اثر نشئه شدن اشیاى مجاورش را بزرگ­تر و یا کوچک­تر مى­بیند.

 

 -اشتهاى کاذب و میل به مصرف غذا (اشتهای گاوی) و خشکی دهان پیدا می­‏کند.

 

 -احساس قدرت عجیب­و­غریبی داشته و دست به رفتارهای جنون­‏آور، خشونت­زا و وحشیانه زده و احساس پرواز کردن، سفر در آسمان، نوعى انبساط خاطر، آرامش و اعتمادبه نفس کاذب پیدا می­کند.

 

 - فرد به خواب عمیقى فرو مى­‏رود.

 

اثرات حشیش بر فرد مصرف­کننده به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله؛

·   قدرت و خلوص حشیش مصرفی

 

·   شیوه­ی مصرف

 

·   نحوه­ی دود کردن سیگاری

 

·   اثرات پیرولیز روی محتوای حشیش

 

·   میزان و مدت زمان مصرف

 

·   موقعیت و تجربه قبلی مصرف­کننده

 

·   انتظارات و خواست­های شخص حشیشی

 

  • آسیب­پذیری زیستی و آمادگی ژنتیکی فرد نسبت به اثرات حشیش

 

 

مهم­ترین آثار مصرف حشیش عبارت است از:


-  تغییر در درک رنگ و صدا
-  افزایش اشتهاى کاذب
-  تند شدن ضربان قلب
-  قرمزى چشم
-  اختلال حافظه، گیجى و بی‏توجهى به اطراف
-  به هم‏خوردگى تعادل حرکتى
-  علائم روانى، مانند شنیدن صداهاى غیر واقعی، صحبت­هاى نامربوط، توهم و هذیان، اختلال توجه، احساس کندی گذر زمان، سرخوشى و خنده خود به خود.

 

 

در عین­حال در کنار این آثار ادامه مصرف طولانی حشیش عوارض زیادی را در پی دارد از جمله؛

 

  • بیماری­های تنفسى مزمن و سرطان ریه
  • نازایى در زن و عقیمى در مرد
  • از بین رفتن سلول­هاى مغزى (پوک شدن مغز)
  • التهاب و انسداد مزمن مجارى تنفسى
  • اختلال روانى شدید و پایدار
  • کم شدن علاقه و انگیزه براى زندگی، شغل و روابط اجتماعى و خانوادگى
  • سندرم فقدان انگیزش (ناامیدی، بی­‏تفاوتى و بی­‏مسئولیتى در مقابل امور زندگى)
  • تشنج

 

 

 

در ادامه فصل، عوارض فوق­الذکر را بیشتر مورد بررسی قرار خواهیم داد. به غیر از آثار و عوارض مصرف، کنار گذاشتن و ترک این ماده نیز عوارض عمده­ای را در پی دارد. این عوارض عبارتند از؛

 

-  تحریک­‏پذیری، بی­‏قرارى و اضطراب

 - اختلال خواب و بی­‏اشتهایى

-  تعریق و لرزش

 - اسهال، تهوع و استفراغ

 - دردهاى عضلانى

-  افزیش درجه حرارت

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar