مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۱۱/٢٤

 

مدیر عامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی گفت: تا آخر دی‌ماه تراز دریاچه ارومیه 38 سانتی متر نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته که موجب پس روی 142 کیلومتری این دریاچه شده است.

ارسلان هاشمی اظهار داشت: آخرین وضعیت دریاچه ارومیه در آخر دی‌ماه 1389 نشان می‌دهد تراز دریاچه در آخر این ماه 1271.27 متر است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 38 سانتی‌متر افت داشته است.


 

کاهش 38 سانتی متری تراز دریاچه ارومیه

مدیر عامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی گفت: تا آخر دی‌ماه تراز دریاچه ارومیه 38 سانتی متر نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته که موجب پس روی 142 کیلومتری این دریاچه شده است.

ارسلان هاشمی اظهار داشت: آخرین وضعیت دریاچه ارومیه در آخر دی‌ماه 1389 نشان می‌دهد تراز دریاچه در آخر این ماه 1271.27 متر است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 38 سانتی‌متر افت داشته است.

وی ادامه داد: این کاهش موجب پس روی دریاچه ارومیه به میزان 142.3 کیلومتر مربع شده و کسری حجم مخزن دریاچه در این بازه زمانی 1.3 میلیارد متر مکعب است.

هاشمی تصریح کرد: مقایسه تراز دریاچه در آخر دی ماه نسبت به ماه قبل سال‌جاری نشانگر افزایش سه سانتی‌متری در تراز دریاچه بوده به طوری که وسعت و حجم دریاچه به ترتیب 11.24 کیلومتر مربع و یک دهم میلیارد متر مکعب افزایش نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: با توجه به نقشه پهنه‌بندی بارش استان تا آخر دی‌ماه مشاهده می‌شود کاهش بارندگی در حوزه آبریز دریاچه ارومیه بیشتر شده است.

هاشمی گفت: تراز دریاچه راومیه در آخر دی ماه در دوره آماری 44 ساله نسبت به میانگین دراز مدت همچنان روند کاهشی داشته و 4.2 متر افت نشان می‌دهد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی ادامه داد: کاهش وسعت و حجم آن نسبت به دراز مدت معادل 1579.6 کیلومتر مربع و 18.2 میلیارد متر مکعب است.

* ابرها به کمک دریاچه ارومیه می‌آیند

وی با اشاره به طرح بارورسازی ابرها بر فراز دریاچه ارومیه گفت: تا کنون سه پرواز برای تحقق این امر صورت گرفته و عملیات امکان سنجی در مورد این طرح نیز در حال انجام است.

مدیر عامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی افزود: با توجه به میزان تأثیر بارورسازی ابرها که 15 تا 20 درصد رشد بارندگی را در استان موجب خواهد شد این طرح مورد توجه مسئولان قرار گرفته و این امر از بهار سال آینده با اتمام امکان سنجی عملیاتی می‌شود.

وی همچنین به دیگر روش‌های احیای دریاچه ارومیه اشاره کرد و اظهار داشت: انتقال آب روخانه ارس به حاشیه دریاچه ارومیه مورد توجه جدی قرار گرفته است که با توجه به صرفه‌جویی‌های صورت گرفته در اطراف دریاچه ارومیه این میزان آب به صورت غیرمستقیم به دریاچه انتقال خواهد یافت.

مدیر عامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی گفت: طرح بارور کردن ابرها به صورت بومی در کشور در حال انجام است و تنها هواپیماهای مورد استفاده در این طرح روسی هستند.

هاشمی تأثیرگذاری سیستم هارپ در وضعیت دریاچه ارومیه را یک موضوع علمی دانست و گفت: شرایط دریاچه ارومیه غالبا متأثر از تغییر شرایط اقلیمی است و در ارزیابی 30 دریاچه جهانی شرایط مشابه با دریاچه ارومیه مشاهده شده است.

وی با بیان اینکه 27 طرح توسعه کشاورزی در اطراف دریاچه ارومیه اجرا شده است، گفت: طرح‌های توسعه کشاورزی موجب جذب منابع آبی و در نتیجه کاهش آبریز دریاچه ارومیه شده است.

* آذربایجان شرقی را جزو استان‌های کم‌آب کشور

ارسلان هاشمی، مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی، آذربایجان شرقی را جزو استان‌های کم‌آب کشور دانسته و افزود: این امر توجه به مصرف بهینه و اهمیت بهره‌گیری از آب‌های مدرن در منطقه را بیش از پیش نمودار ساخته است.

وی، به سرانه استانی یک‌هزار و 250 متر مکعب آب قابل دسترس در استان اشاره کرد و گفت: این در حالی است که سرانه آب قابل دسترس در سطح کشور 2 هزار مترمکعب و در سطح جهان 7 تا 8 هزار مترمکعب است.

هاشمی به وجود 37 درصد آب‌های زیرزمینی و 63 درصد آب‌های سطحی در حدود 4 میلیارد و 600 میلیون مترمکعب اشاره کرده و اظهار داشت: میزان مصرف آب در بخش کشاورزی 88 درصد، آب شرب 10 درصد و در قسمت صنعت دو درصد بوده که لازم است با گسترش آبیاری تحت فشار میزان آن را در بخش کشاورزی تقلیل دهیم.

* خشک شدن دریاچه ارومیه عامل نابودی کشاورزی منطقه

مسعود محمدیان، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه اراضی کشاورزی آذربایجان شرقی و استان‌های واقع در شمال غرب کشور، تحت تأثیر پس‌روی آب دریاچه ارومیه قرار دارند، گفت: خشک شدن دریاچه ارومیه، کشاورزی و باغات منطقه را در آستانه نابودی کامل قرار داده و در صورت نبود راه‌حلی اورژانسی، شاهد فاجعه‌ای زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی و کشاورزی عظیمی در منطقه خواهیم بود.

دبیر کارگروه توسعه کشاورزی و محیط زیست شمال غرب کشور با اشاره به اینکه پس‌روی آب این دریاچه در وضعیت فعلی، نه تنها بزرگ‌ترین چالش بخش کشاورزی در شمال ‌غرب کشور بلکه در سطح منطقه و کشور است، افزود: اگر روند فعلی خشک شدن این دریاچه ادامه یابد و راه‌حل اساسی در این باره ارائه نشود با خشک شدن دریاچه در آینده با وزیدن بادهای حاوی املاح و نمک به سمت اراضی کشاورزی و درختان، نه تنها در استان آذربایجان شرقی و غربی بلکه با نفوذ در نقاط دوردست حتی می‌تواند، کشاورزی سایر مناطق را تحت تأثیر و تهدید جدی خویش قرار دهد.

محمدیان با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 300 هزار هکتار از اراضی کشاورزی آذربایجان شرقی به دلیل شرایط جوی بسیار نامناسب دریاچه ارومیه آسیب دیده است، گفت: باید هر چه سریع‌تر با ساز و کارهای لازم برای بهبود وضعیت حاکم بر اراضی کشاورزی مزبور اقدام شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه 550 هزار هکتار از اراضی 13 شهرستان و 200هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به صورت مستقیم تحت تأثیر خشک شدن دریاچه ارومیه قرار گرفته‌اند، افزود: نباید با انفعال و درجا زدن با شرایط فعلی خشک شدن دریاچه ارومیه تسلیم شده و کشاورزی را رها کرد.

وی گفت: باید با کنترل آب‌های سطحی استفاده بهینه از آب، گسترش آبیاری تحت فشار به جای غرقابی و کشت محصولات جایگزین در زمین‌های شور حاشیه این دریاچه به مقابله با وضعیت بغرنج فعلی برویم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، پس‌روی دریاچه ارومیه را بزرگ‌ترین چالش زیست محیطی استان دانست و از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس خواست با تصویب قوانین مانع از نابودی این دریاچه شوند.

* تخریب 150 هزار هکتار از اراضی آذربایجان شرقی

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: وسعت تخریب دریاچه ارومیه در حوزه آذربایجان شرقی 150 هزار هکتار خواهد بود که اگر این روند ادامه پیدا کند در چند سال آینده شاهد خشک شدن باغ‌های موجود در استان خواهیم بود.

بیوک رئیسی تأکید کرد: علاوه بر اینکه آذربایجان شرقی در خط مقدم مخاطرات است، دیگر استان‌های شمالی و حتی غربی شاهد بروز توده‌های نمکی به جای ذرات گرد و غبار در فضای استان خواهند بود.

وی تصریح کرد: افزایش غلظت نمک دریاچه سبب شده پرندگانی که در این دریاچه اقامت داشتند نیز قادر به ادامه حیات در این دریاچه نشوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی، انتقال آب به دریاچه ارومیه را مهمترین پروژه برای نجات دریاچه ارومیه دانست و بیان کرد: بارور کردن ابرها، افزایش بازده آبیاری، تغییر الگوی کشت و فرهنگ سازی از دیگر پروژه های در دستور کار دولت برای نجات دریاچه ارومیه است.

«چی چست» این دریاچه کهن، دریاچه ای که در کرانه خود، خاطرات زیادی را جای داده و واژه واژه اش گذری بر پیشینه ایرانیان کهن است، حالا نظاره گر غروبی غم انگیز است، این روزها ارومیه به نمک نشسته و بوی نامطبوع مرگ، مرغان دریایی و پرندگان را فراری داده است.

به گفته مسؤولان محیط زیست از مجموع 5 هزار و 700 کیلومتر وسعت دریاچه ارومیه حدود 3 هزار کیلومتر از آن به شوره زار تبدیل شده است. شوره زار سفید رنگ تن پوش ارومیه شده و او را برای رفتن به آغوش مرگ آماده می‌کند.

دریاچه ارومیه به دلیل داشتن ارزش‌های اکولوژیک و منحصر به فرد، در سال 1346 براساس مصوبه شماره یک شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور، به عنوان منطقه حفاظت شده و طبق مصوبه شماره 63 شورای عالی در سال 1354 به عنوان پارک ملی ارتقا یافت.

همچنین در سال 1356 براساس مصوبات MAB (انسان و کره مسکون) به عنوان یکی از مناطق بین‌المللی ذخیره‌گاه‌های زیست کره در سطح جهان به ثبت رسیده است.

این دریاچه با تمام جزایر آن در سال 1354 به عنوان یکی از تالاب‌های بین‌المللی در کنوانسیون رامسر ثبت و از طرف مؤسسه بین‌المللی تالاب‌ها به عنوان یکی از مهم‌ترین مناطق مهم پرندگان انتخاب شد.

در این دریاچه در حال حاضر 27 گونه پستاندار، 212 گونه پرنده، 41 گونه خزنده، هفت گونه دوزیست و 26 گونه ماهی زیست می‌کند.

دریاچه ارومیه دارای 102 جزیره است که همه آنها از سوی سازمان یونسکو به عنوان ذخیره‌گاه طبیعی جهان به ثبت رسیده است.

دریاچه ارومیه از نظر سطح آب‌های آزاد، بیستمین دریاچه جهان از لحاظ وسعت و شورترین بعد از بحرالمیت محسوب می‌شود، طول دریاچه از 130 تا 146 کیلومتر و عرض آن از 58 کیلومتر تا 15کیلومتر (بین کوه زنبیل و جزیره اسلامی) متغیر است.

حجم آب دریاچه ارومیه در مساحت 5 هزار و 822 کیلومتر مربع و با عمیق متوسط 5.4 متر بالغ بر 31 میلیارد مترمکعب برآورد شده است.

حوزه آبر‌یز دریاچه ارومیه دارای 52 هزار و 47 کیلومتر مربع بوده که در استان‌های آذربایجان غربی، شرقی، کردستان و قسمت بسیار کمی نیز در کشور ترکیه است.

منابع تأمین‌کننده آب این دریاچه شامل جریان‌های سطحی رودخانه‌ها، جریان‌ آب‌های زیرزمینی و بارش مستقیم به سطح دریاچه، آب‌های سطحی شامل 14 رودخانه دائمی، هفت رودخانه فصلی و 39 جریان سیلابی است.

دبی این رودخانه‌‌ها نوسانات بسیاری دارد به طوریکه زرینه‌رود با متوسط آورد 2 هزار میلیون مترمکعب و سطح حوضه‌ای برابر با 12 هزار کیلومتر مربع ،بزرگ‌ترین و آذرشهرچای با متوسط آورد 34 میلیون مترمکعب و سطح حوضه‌ای برابر با 300 کیلومتر مربع کوچک‌ترین رودخانه دائمی این حوضه محسوب می‌شود.

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar