مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۱۱/٢٤

محققان علوم پزشکی در دانشگاه دوک و مرکز پزشکی این دانشگاه اعلام کردند خواب ناکافی برای سلامت قلب و عروق زنان خطرناکتر است .

پایگاه خبری یورک الرت در اینترنت؛ مطالعه این محققان که نتایج ان در شماره اخیر نشریه مغز منتشر شد ، نشان می دهد خواب ناکافی با اختلالات روان شناسی بزرگتری همراه است و سطوح نشانگر های زیستی خون که خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و دیابت نوع دوم را افزایش می دهند نیز بالا می رود. محققان همچنین دریافتند همراهی این عوامل در زنان بیشتر از مردان مشاهده می شود. این نخستین مطالعه دقیق تجربی است که نشان دهنده نقش مهم جنسیت و تاثیر ان بر روی سلامت افراد است. به گفته دکتر ادوارد سوارز استاد دانشگاه دوک امریکا ، می گوید مطالعه انان نشان می دهد خواب ناکافی که با اندازه گیری میزان کل خواب ، شدت خواب در طول شب و میزان زمانی که طول می کشد تا شخص به خواب رود ، مشخص می شود در زنان موثرتر از مردان است. دکتر سوارز می گوید مشکلات خواب زنان دو برابر مشکلات مردان است و بیشتر مطالعات در این باره بر روی مردان متمرکز بوده است و این روند در سالهای اخر تغییرات کندی داشته است. محققان با مطالعه بر روی دویست و ده نفر مرد و زن میان سال که سابقه اختلال خواب داشتند و سیگاری نبودند ، تاثیر خواب را بر روی انها بررسی کردند. محققان کار خود را با استفاده از پرسشنامه ای کیفی و استاندارد شده بر روی شرکت کنندگان انجام دادند و این کار طی ماههای متفاوت انجام گرفت و مقایسه های بعدی نشان داد مواردی همچون افسردگی ، عصبانیت ، خصومت ورزی و حمایت از دوستان و خانواده ، نیز باید مورد ارزیابی قرار گیرند. نمونه خونهای گرفته شده از داوطلبان برای اندازه گیری سطوح خونی برخی موارد خطرساز قلبی و دیابتی مورد بررسی قرار گرفت. محققان دریافتند حدود چهل درصد از مردان و زنان خواب ناکافی داشتند و سی دقیقه طول می کشید تا به خواب روند. محققان در بررسی خود دریافتند زنان بیشتر از مردان تحت تاثیر مشکلات ناشی از خواب قرار می گیرند.

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar