مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۱۱/۱٢

محققان در یک پژوهش جدید کشف کرده اند که عصاره چای سبز ممکن است بتواند در درمان سرطان خون لنفوسیتی  مزمن  موثر باشد.ب

پژوهشگران مرکز تخصصی و پزشکی مایوکلینیک در آمریکا در این تحقیق خاطرنشان کردند که استفاده از نوعی ماده شیمیایی موسوم به »gallate epigallocatechin« با نام اختصاری »EGCG« که ترکیب اصلی موجود در چای سبز است، می تواند تعداد سلول های سرطان خون را در بیماران کاهش دهد.نتایج مطالعات آزمایشگاهی در مرحله اول آزمایشات کلینیکی روی این ترکیب امیدوارکننده بوده است.دکتر تایت شانافلت متخصص خون در مرکز تخصصی مایوکلینیک که نویسنده اصلی این پژوهش است، تشریح کرد: هرچند نتایج قطعی درباره تاثیر EGCG تا پایان مرحله سوم آزمایشات مشخص خواهد شد اما تاکنون تاثیرات مثبت و اعجاب آور این ترکیب در اکثر بیماران مبتلا به سرطان خون مزمن مشاهده شده و می تواند برای کاهش روند رشد بیماری مفید باشد.به گزارش سایت مرکز پزشکی مایوکلینک، این دانشمندان تاکید کردند که EGCG نباید بعنوان یک ماده شیمی درمانی در نظر گرفته شود.بر اساس این گزارش، سرطان خون لنفوسیتی  مزمن  یا CLL سرطانی  با رشد بسیار آهسته  مربوط  به  اعضای  خونساز در افراد سالمند است  که در مردان  بالای50   سال  شیوع بیشتری دارد. این  بیماری  اغلب  طی  انجام آزمایش  خون  معمولی انجام  شده  برای  سایر بیماری ها به  طور اتفاقی  شناسایی می شود.

 

به گفته متخصصان، علایم  شایع  در مراحل  ابتدایی بیماری  که به  تدریج  بروز می کنند شامل خستگی  و ضعف  عمومی، کم خونی  خفیف  تا متوسط، گره های  لنفاوی  بزرگ  شده  و سفت، کاهش  وزن  بدون  علل  معمول ، بزرگی  طحال  و کبد ، حساس  شدن  نسبت  به  عفونت ها و گاهی همراه با گره های  پوستی  است. اما در مراحل  پیشرفته و تشخیص دیرهنگام این علائم عبارت از ناتوانی  در مقابله  با عفونت های  باکتریایی ، ویروسی  یا قارچی  و ضعف  ناتوان کننده است. علل بروز بیماری نامشخص  است.بررسی های  تشخیصی  نشان  دهنده  تکثیر لنفوسیت ها یعنی نوعی  از گلبول های سفید خون  است. برخلاف  بعضی  انواع  سرطان خون ، به نظر نمی رسد که تماس  بیش  از حد با اشعه  عامل  زمینه سازی  برای  سرطان خون لنفوسیتی  مزمن  باشد.نتایج این یافته در نشست سالانه انجمن آنکولوژی بالینی آمریکا ارائه شده است.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar