مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۱۱/٩

وی خاطر نشان کرد: آمارها نشان می‌دهد که توسعه آزمایشگاه‌های تولید موادمخدر در طول سال‌های پس از سقوط طالبان به جایی رسیده که 90 درصد مواد مخدر به هروئین و مواد دیگر تبدیل می‌کنند.


رییس سازمان بهزیستی کشور گفت: 70 درصد مراکز کاهش آسیب در کشور به کمک گروه‌های خودیار خدمات ارائه می‌دهند.

احمد اسفندیاری در اولین همایش سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه کاهش تقاضای مواد مخدر کشورهای عضو اکو، با بیان اینکه هر سه روز دو شهید هزینه‌ایست که ایران برای مقابله با مواد مخدر می‌دهد، افزود: باید ببینیم که چه کسانی از ترانزیت مواد مخدر از مرزهای ایران سود می‌برند و چه کشورهایی از تولید مواد مخدر در همسایگی ایران حمایت می‌کنند.

وی تصریح کرد: زمانی که استعمار به کشورهای موسوم به جهان سوم با شعار « مبارزه با فقر و گرسنگی» پا گذاشت، مردم را به کشت خشخاش تشویق کرد و همه می‌دانند که رواج دهندگان این مواد چه کسانی بودند.

به گفته رییس سازمان بهزیستی، در زمان حکومت طالبان در افغانستان تولید مواد مخدر در این کشور 180 تن بود، در سال 2002 به 3400 تن رسید و براساس آمار در سال گذشته تولید مواد مخدر در این کشور به بیش از هشت هزار تن رسیده است.

وی خاطر نشان کرد: آمارها نشان می‌دهد که توسعه آزمایشگاه‌های تولید موادمخدر در طول سال‌های پس از سقوط طالبان به جایی رسیده که 90 درصد مواد مخدر به هروئین و مواد دیگر تبدیل می‌کنند.

اسفندیاری تصریح کرد: هر چقدر در حوزه مبارزه جدی و تلاش کنیم، تنها 30 درصد از مواد مخدر قاچاق و ترانزیت را کشف می‌کنیم و علیرغم کنترل شدید مرزها 60 الی 70 درصد آن به عناوین مختلف وارد کشور می‌شود ، لذا باید در جای دیگری جلوی این آسیب گرفته شود.

وی کاهش تقاضا را بهترین راه پیشگیرانه از مواد مخدر برشمرد و خاطر نشان کرد: اگر میزان تقاضا را در کشور پایین بیاوریم بر مقدار تولید و توزیع تاثیرگذار خواهد بود و فعالیت آن‌ها نیز کاهش می‌یابد ، لذا توسعه سازمان‌های مردم نهاد که یکی از موفقیت‌های ایران در زمینه پیشگیری از مواد مخدر می‌تواند در بحث کاهش تقاضا موثر واقع شود.

رییس سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر کاهش تقاضا، عنوان کرد: باید در این حوزه بیش از گذشته فعالیت کنیم و میزان تقاضا را پایین را بیاوریم.

وی اضافه کرد: آمریکا با هدف مبارزه با تروریسم وارد افغانستان شد، در حالی که ادامه حضور آن‌ها تنها به افزایش تولید مواد مخدر منجر شد.

اسفندیاری بیان کرد: با مصرف مواد مخدر هویت ملی و دینی از بین می‌رود، لذا ترویج این مواد بهترین ابزار برای سلطه است، به طوری که بررسی‌ها نشان دهنده این است که سن مصرف کنندگان پایین آمده و تعداد آن‌ها رو به افزایش است.

رییس سازمان بهزیستی تصریح کرد: کشورهای عضو اکو فرهنگ مشترک دارند و باید با برنامه‌های مشترک تقاضا را کاهش دهند نمی‌توان با پرداختن به پیشگیری، حوزه درمان را رها کرد ، لذا باید بحث پیشگیری از خانواده‌ها آغاز شود.

اسفندیاری در پایان با اشاره به اینکه بیش از 70 درصد از مراکز کاهش آسیب در کشور به کمک گروه‌های خودیار خدمات ارائه می‌دهند، بیان کرد: بیش از 350 معتاد بهبود در این مراکز در حال فعالیت‌اند.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar