مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٥/٤

سوالاتی مانند: ماری­جوانا چیست و چگونه تدخین می­شود؟حشیش چگونه اعتیادآور است؟ آیا معتاد به حشیشم؟ عوارض سم­زدایی حشیش چیست؟ آیا می­توان خوددرمانی کرد؟ آیا جایگزین­های­ درمانی حشیش چیست؟ خطرات واقعی مصرف چیست؟ چگونه می­توان از مصرف حشیش میان نوجوانان پیشگیری کرد؟ چطور می­توان به نقطه تنفر از حشیش رسید؟ چطور می­توان به یک نوجوان مصرف­کننده کمک کرد؟ آیا باید ماده را در خانه آزمایش کرد؟ آیا مصرف حشیش جنبه درمانی و طبی دارد؟ از نظر من اعتیاد به حشیش بسیار خطرناک است، امیدوارم نیازها و جواب سوالات خود را در این کتاب پیدا کنید و با کسب اطلاعات دقیق­تر به طرف تغییر مثبت­تر حرکت کنید.


 

حشـیش(1)

 

ماری­جـوانا امروزه، ماده مصرفی ده سال قبل نیست و با افزایش تعداد افرادی که با اعتیاد  مشکلات واقعی داشته و با برخی کمبودهای بهداشتی و شناختی همزمان با مصرف مداوم سنگین این ماده درگیرند، به عنوان یک ماده قوی­تر و خطرناک­تر شناخته شده است. اعتیاد به حشیش بسیار واقعی است و نوع سندرم جدی از عوارضی که بعد از ترک تجربه می­شود، می­تواند به اجتناب کردن از عادت فشارآور مصرف گردد. اشخاص زیادی به ­طور جدی به ترک حشیش هنوز اقدام نمی­کنند، عده­ای هنوز حشیش را اعتیاد آور و یا زیان­بار نمی­دانند، حتی کسانی که برای ترک این نوع ماده دست­وپا می­شکنند، گویا احساس می­کنند جنبه طبی و درمانی دارد. علاوه بر این بسیاری از معتادین نحوه توقف مصرف را نمی­دانند، از مراکز کمک گرفتن آگاهی ندارند و دلایل اعتیادشان را نادیده می­گیرند. فصل­حاضر جهت استفاده برای دو گروه افراد نوشته شده است.

 

 

معتادینی که خسته شده­اند و دنبال درمان هستند و والدین نگرانی که به­درستی، نگران هرگونه مصرف آزمایشی یا تفریحی نوجوانان هستند. مصرف خیلی­کم به سلامتی و کیفیت زندگی خطرات کمتری دارد و ما تمایلی به ترساندن بی­دلیل، فریب­کاری یا اشاعه حقایق ناقص و افسانه­پردازی در مورد مصرف دارو نداریم. اگر به­طور سنگین، روزانه و مقادیر بالا ماده حشیش مصرف شود بسیار مضر است و علاوه­بر خطر اعتیاد، سلامتی کارکردهای ذهنی و کیفیت کلی زندگی اشخاص را مورد تهدید قرار می­دهد. قصد داریم از پیامدهای قانونی و ناراحت­کننده عادت مصرف سنگین حشیش، آگاه کنیم. در این بخش ما تلاش خواهیم کرد به سوالات زیر پاسخ دهیم.

 

 

سوالاتی مانند: ماری­جوانا چیست و چگونه تدخین می­شود؟حشیش چگونه اعتیادآور است؟ آیا معتاد به حشیشم؟ عوارض سم­زدایی حشیش چیست؟ آیا می­توان خوددرمانی کرد؟ آیا جایگزین­های­ درمانی حشیش چیست؟ خطرات واقعی مصرف چیست؟ چگونه می­توان از مصرف حشیش میان نوجوانان پیشگیری کرد؟ چطور می­توان به نقطه تنفر از حشیش رسید؟ چطور می­توان به یک نوجوان مصرف­کننده کمک کرد؟ آیا باید ماده را در خانه آزمایش کرد؟ آیا مصرف حشیش جنبه درمانی و طبی دارد؟ از نظر من اعتیاد به حشیش بسیار خطرناک است، امیدوارم نیازها و جواب سوالات خود را در این کتاب پیدا کنید و با کسب اطلاعات دقیق­تر به طرف تغییر مثبت­تر حرکت کنید.

 

 "زندگی بدون حشیش بهتر خواهد بود، اگر بخواهید موفق خواهید بود."

 

نگاه اجمالی به شاهدانه و حشیش

 

شاهدانه بوته­ای است شبیه گَزَنه که بلندی آن تا ۲ متر می­رسد. نر و ماده آن به صورت جداگانه بوده و داراى برگ­هاى انبوه دراز و کنگره­دار می­باشد و میوه آن در سر شاخه به صورت خوشه نمایان است. اصولا شاهدانه براى روغن­گیرى و خوراک طیور استفاده می­شود. بو داده و بِرِشته آن را مردم به صورت تفننی می­خورند. نام لاتین این گیاه کانابیس است. اگر از سرشاخه­هاى به گل­نشسته گیاه ماده چسبنده­اى به نام رزین که در حال ترشح است جمع­آورى و خشک شود، حشیش به دست آمده است.

 

 

این گیاه در آمریکاى شمالى به نام ماری‏جوانا یا چَرس، در انگلیس به گِراس، در فرانسه ادب، در کشور هندوستان بَنگه و گَنجا، در خاور نزدیک و خاورمیانه حشیش، در افریقاى جنوبى دگا، در کشور سوریه و لبنان حشیشه ‏الکیف، در ترکیه اسر یا اسرا، در افریقاى مرکزى کامبا، در اسپانیا و کشورهای دیگر به اسامى مختلف چون وید، پات، شانگ، چاراز، مکونا و غیره شهرت دارد. در هر حال گیاه و مشتقات آن هر اسم و نامى داشته باشد، اثرات توهم­زایى آن پابرجاست.

 

 

هنگامی­که ارتفاع گیاه به یک متر و 80 برسد از پشت غلاف گیاه شاهدانه، صمغ و یا شیره­ای ترشح می­شود که آن­را جمع­آوری و با سربرگ­ها، گل­ها و سرشاخه­های گیاه شاهدانه ترکیب و در طی سنتزی به ماده­ای تحت عنوان حشیش تبدیل می­شود. شاهدانه در تمام نقاط دنیا قابلیت کشت و رویش دارد و حسب نوع آب و هوای کشت، میزان THC  تولید شده در آن متفاوت خواهد بود.

 

 

میزان THC شاهـدانه­ای که در آمریکای جنوبی رشد کرده باشد بیشتر در ساقه گیاه است، در نتیجه ماری­جوانای قوی تولید خواهد شد. غـلظت THC در ماری­جوانای آمریکایی بیشتر است. حشیش ماده­ای سبز لجنی و به شکل تخته­ای است که عده­ای آن را داخل پیپ استفاده می­کنند و برخی دیگر نیز آن را با غذا و چای مخلوط و مصرف می­کنند. معمولا اشخاص گودال­هایی را حفر کرده و مقدار زیادی حشیش و تنباکو داخل آن می­ریزند و از اطراف گودال لوله­هایی را به بیرون داده، سپس افراد در کنار این لوله ها می­نشینند و استنشاق می­کنند.

 

 

حشیش صمغ چسبناکی از بوته کانابیس است که معمولا به صورت تکه‌های جامد مکعبی ­شکل و در رنگ‌های مختلف از قهوه‌ای کم­رنگ تا سیاه فروخته می‌شود، معمولا آن­را در پیپ و سیگارهایی که با دست درست می‌کنند، می‌پیچند با توتون مصرف می‌کنند. حشیش پرمصرف­ترین ماده غیرمخدر مورد سوء­مصرف در دنیا و ایران است. اثرات مصرف تدخینی حشیش عرض چند دقیقه ظاهر می‌شود که دو تا چهار ساعت باقی می‌ماند، در خوردن نیز هضم آن به طور کند صورت می‌گیرد و تاثیرات آن از این طریق بس طولانی‌تر می‌شود. در ادراکات حسی به ­ویژه حواس بینایی و شنوایی مصرف‌کنندگان حشیش، تحریف به وجود می‌آید و معمولا افراد پس از مصرف حشیش احساس آرامش و راحتی می‌کنند، احساس می‌کنند که قوه درک و احساس آن‌ها پس از مصرف افزایش یافته است، رنگ‌ها هم به نظرشان شفاف‌تر و روشن‌تر می‌آید، نسبت به خوردن غذاهای شیرین نیز اشتها پیدا می‌کنند.

 

 

 خواب­آلودگی، قرمزی چشم‌ها، افزایش ضربان قلب، خشکی دهان و گلو، مختل­ شدن موقت قدرت حافظه و تمرکز فکری، اختلال در ادراک زمان و مکان، اضطراب، هیجان، افسردگی، تحرک زیاد، تحریک پذیری، تندمزاجی، بی‌قراری، پرحرفی، خنده‌های بی‌دلیل، احساس ­طرد شدگی، ترس و وحشت، دگرگونی و تغییر شکل فضا و زمان، ناهماهنگی حرکات، بی­تعادلی در راه رفتن و اوهام اغلب همراه با حالات پارانوییدی از دیگر اثرات کوتاه­مدت مصرف حشیش است. ضمنا، برونشیت مزمن، سرطان ریه و بروز امراض تنفسی در مصرف‌کنندگان حشیش بیش از سایر معتادان است.

 

 

اثرات عمده بلند مدت مصرف ماده عبارت است از: از دست دادن انگیزه و علایق، آسیب به حافظه و تمرکز، از دست رفتن قابلیت رانندگی، کاهش قدرت دفاعی بدن در برابر عفونت‌ها و بیماری‌ها، گیجی و سر درگمی و فقدان انرژی. مصرف حشیش به شدت به دستگاه تنفسی آسیب می‌زند، زیرا تار موجود در آن، دو برابر قوی‌تر از تار موجود در سیگار معمولی است. علاوه ­بر این، عوامل ایجاد کننده سرطان در تار موجود در حشیش خیلی بیشتر از سیگارهای معمولی است.

 

 

گرایش به مواد خطرناک‌تر، کمتر شدن علاقه و انگیزه برای زندگی، کار و روابط اجتماعی یا خانوادگی، کوچک شدن حجم مغز و تشنج، اختلالات روانی شدید، اختلال قاعدگی در زنان، کاهش در تعداد و فعالیت اسپرم، عقیمی در مردان، کاهش وزن و نقایص مادرزادی در جنین مادر مصرف­کننده، از دیگر اثرات مصرف حشیش است، همچنین رشد طبیعی نوزاد، به واسطه مصرف مداوم حشیش از سوی مادر در دوران بارداری، به شدت دچار اختلال می‌شود. درمان دارویی برای ترک حشیش وجود ندارد، اما در بعضی از بیماران، استفاده از داروهای ضد اضطراب جهت رفع علایم ناشی از ترک مفید است.

 

 

 در حال حاضر این ماده پرمصرف­ترین ماده در جهان می­باشد و طبق متن تجدید نظر شده راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی میزان شیوع سوءمصرف حشیش یا اعتیاد به آن در طول عمر 5 درصد است. متداول­ترین نوع مصرف حشیش در ایران مخلوط کردن این ماده در داخل تنباکوی سیگار است و به «سیگاری» معروف می­باشد.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar