مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۱۱/٢

 عضلات قلب همچون سایر اعضای بدن نیاز مداوم به گردش خون دارند. رگ های کرونری نام رگ های قلب است که این وظیفه مهم را انجام می دهند.
آترواسکلروزیس یا تصلب شرایین بیماری تنگ شدن رگ ها در اثر رسوب موادی همچون چربی است که بسیاری از رگ های بدن از جمله مغز، کلیه ها و قلب را دچار می سازد.  به گزارش جام جم آنلاین آترواسکلروز در هر حال با زیاد شدن سن گریبانگیر همه می شود اما پیشرفت آن در همه افراد یکسان نیست. خانم ها در سنین باروری بسیار کمتر از مردان دچار این بیماری می شوند. بالا بودن فشار خون، به هم خوردن تعادل چربی های خون، مصرف سیگار و دیابت عوامل خطرساز این بیماری هستند که با کنترل آنها می توان سیر این بیماری را کند کرد.  چاقی عمومی (شاخص توده بدنی بالاتر از عدد 30) و چاقی شکمی (دور شکم درمردان بالاتر از101و در زنان بالاتر از 88 سانتی متر) نه تنها افراد را مستعد فشار خون، بالا رفتن چربی خون و دیابت می سازد بلکه به طور مستقل عامل خطر آترواسکلروز است.  این بیماری با تنگ کردن رگ های مغز باعث سکته مغزی می شود. تنگی شریان های کلیوی از عوامل مهم فشار خون است که در اثر همین بیماری ایجاد می شود. تنگ شدن رگ های قلبی عامل ایجاد دردهای قلبی و سکته قلبی است که در این نوشتار دردهای قلبی ناشی از تنگی رگ های کرونر توضیح داده می شود. در افراد دچار تنگی کرونر، در شرایطی که قلب نیازمند اکسیژن بیشتر است مثل زمان فعالیت، هیجان، قرار گرفتن در معرض سرما و یا زمان غذا خوردن درد قفسه سینه شروع می شود و استراحت یا مصرف داروی نیتروگلیسرین باعث بهبودی می شود. این درد معمولا 3 تا 20 دقیقه طول می کشد و به صورت مبهم، به صورت فشار به قفسه سینه یا احساس خفگی است.  این درد گاه به گردن، فک و یا کتف و دست چپ تیر می کشد. داروی نیتروگلیسرین که به شکل زیر زبانی و اسپری وجود دارد با گشاد کردن رگ های کرونری باعث بهبودی بیماران می شود و یکی از نشانه های بیماری کرونر بهبودی درد با استفاده از این دارو است. توجه به این نکته لازم است که داروی نیتروگلیسرین باعث افت فشار خون می شود و استفاده از آن بدون تجویز پزشک جایز نیست. در مورد دردهایی که چند ثانیه طول می کشند و دردهایی که درحین فعالیت بهبودی می یابند و موقع استراحت دوباره شروع می شوند احتمال وجود بیماری کرونر کم است ولی باید حتما بررسی انجام شود. بیمار دارای تنگی کرونر در بین حملات درد، هیچ گونه علامتی ندارد اما در حین درد تغییراتی در جریان الکتریکی و حرکات عضلات قلب رخ می دهد که با استفاده از نوار قلبی، اکوکاردیو گرافی و یا اسکن قلب می توان وجود بیماری کرونری را رد یا تاییدکرد. به این ترتیب گاه برای تشخیص لازم است با ورزش یا برخی داروها قلب را تحت فشار قرار دهیم.

کدهای اضافی کاربر :






Powered by WebGozar