مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٥/٤

گرمازدگی یکی از عوارض مصرف آن است، چون بیشتر در کلوب‌ها از آن استفاده می‌گردد و در پی فعالیت شدید مانند رقصیدن سبب افزایش شدید گرمای بدن می‌گردد و بسیار خطرناک است، شخص برای رفع تشنگی ممکن است آب فراوان بنوشد که این خود سبب رقیق شدن بیش از حد خون و از میان رفتن تعادل سدیم خون شده و سبب تورم اعضاء بدن همچون مغز و در نهایت مرگ فرد می‌شود، پس از یکی دو روز بعد فرد احساس افسردگی و خستگی می‌کند، در درازمدت سبب آسیب کبد، کلیه و مغز می‌گردد، تشنج استفراغ.


عوارض حاد و مضر اکستازی

-کاهش اشتها، تهوع و استفراغ، سردرد، سرگیجه و تشنج


 - اختلالات و توهمات بینایی، حرکات غیر طبیعی چشم و گشاد شدن مردمک چشم (با وجود نور کم مجبور به استفاده از عینک‌های آفتابی در شب هستند).

 

-  ایجاد مسمومیت حاد در کبد، آسیب کبدی، قلب و عروق و مغز.

 - تغییر در دمای بدن، افزایش دمای بدن و تمایل شدید برای مصرف آب.


- عوارض غیر قابل برگشت در مغز بخصوص مناطق مربوط به حافظه و تمرکز.

                                                                                                                                                       
 - اختلال خواب، کابوس‌های شبانه و حملات ناگهانی اضطراب.


 - انقباض شدید فک و پارگی زبان در اثر فک زدن (باز و بسته شدن شدید فک) و افراد مصرف کننده مجبور به مصرف آدامس هستند.


- حرکات بی‌قرار پا، لرزیدن، عصبی شدن و عدم تمایل برای استراحت


 - افت شدید خُلق در دوزهای پس از مصرف اثرات مزمن


 - تمایل شدید روانی برای مصرف مجدد این ماده پس از افت اثر اولیه

 

 

مصرف اکستازی در دختران و زنان جوان به علت میزان بالای هورمون‌های جنسی زنانه بدن موجب تحریک­پذیری بیشتر عضلات قلب می‌شود و خطر عوارضی چون حمله قلبی و تشنج را بالا می‌برد.

 

 

 گرمازدگی یکی از عوارض مصرف آن است، چون بیشتر در کلوب‌ها از آن استفاده می‌گردد و در پی فعالیت شدید مانند رقصیدن سبب افزایش شدید گرمای بدن می‌گردد و بسیار خطرناک است، شخص برای رفع تشنگی ممکن است آب فراوان بنوشد که این خود سبب رقیق شدن بیش از حد خون و از میان رفتن تعادل سدیم خون شده و سبب تورم اعضاء بدن همچون مغز و در نهایت مرگ فرد می‌شود، پس از یکی دو روز بعد فرد احساس افسردگی و خستگی می‌کند، در درازمدت سبب آسیب کبد، کلیه و مغز می‌گردد، تشنج استفراغ.

 

 

علایم مصرف اکستازی

علایم فوری مصرف اکستازی با فاکتورهای مختلفی مانند میزان دفعات مصرف، میزان خلوص ماده موثر، وضعیت روحی و جسمانی، انگیزه و موقعیت مکانی مصرف کننده ارتباط متستقیم دارد.

 

 

در واقع اکستازی همانند بسیاری از مواد دیگر فقط احساس اولیه مصرف­کننده را تشدید می­کند. این مواد تغییر ایجاد نمی­کنند، مثلا احساس سرخوردگی، اندوه تبدیل به شادی و سرخوشی نمی­شود. به این­دلیل اطلاق مواد روان­گردان به انواع محصولات اکستازی شاید چندان درست به نظر نیاید.

 

 

همچنین برای بسیاری از افراد اکستازی محرک هیجان­آور و در عین­حال آرامش­بخش است و علاوه بر تاثیرات توهمی، تحریک فانتزی را نیز به دنبال دارد. اما مصرف کنندگان پیش از آن­که عوارض روانی مواد را احساس کنند عوارض جسمانی مصرف مواد را تجربه می­کنند.

 

 

افرادی که برای اولین­بار اکستازی مصرف می­کنند حدود 30 دقیقه بعد مصرف معمولا افزایش ضربان قلب، تعریق شدید، انقباض عضلانی ، عدم احساس درد بروز می­کند. اما افرادی که به­دفعات مواد را مصرف می­کنند احساس سوزن­سوزن شدن بدن، بی­قراری، نا آرامی و اضطراب را توصیف می­کنند.

 

 

برای تشخیص عوارض ناشی از مصرف انواع مختلف مواد، همواره باید علامت­ها و عوارض مصرف با مشاهدات به دست آمده آزمایشگاه­های دارو سازی و آزمایش­های کلینیکی و نتایج بررسی و آزمایش قرص مقایسه شوند، تا در حد ممکن بتوان دریافت چه ماده موثری مصرف شده است.

 

 

افزایش دمای بدن­،  فشار خون و همچنین افزایش فزاینده توان بدنی از آثار آنی جسمانی مصرف مواد هستند. از عوارض ناخواسته­ای که ممکن است بروز کند می­توان به تهوع، خشکی دهان، انقباض عضلات فک و همچنین عدم تعادل اشاره کرد. علاوه بر این مصرف اکستازی همراه با فعالیت شدید بدنی ممکن است عوارض جسمانی - روانی مانند کم­آبی شدید، استفراغ ، ترس و واهمه­ی شدید را در پی داشته باشد. این عوارض معمولا پس از حرکت­های شدید و طولانی در محل گرم و پر جمعیت به ویژه محافل شبانه و پارتی­ها بروز می­کند که در موارد نادر منجر به سکته قلبی و مغزی نیز شده است. مصرف­کنندگان گاه تا حد مرگ می­رقصند تا جایی که آب بدنشان به شدت کاهش یافته و به دلیل مصرف مواد، سیستم گیرنده­های درد در جسم آنها دچار اختلال شده و شخص مشکلات ناشی از کم آبی شدید را احساس نمی­کند.

 

 

در مصرف‌کنندگان اکستازی؛

 

  • میزان ابتلا بهHIV به طور معنی‌داری از نظر آماری بالا رفته است.
  • اختلال در یادگیری و به خاطر آوردن مطالب آموخته شده ایجاد شده است.
  • اختلال افسردگی عمده، از مشکلات شایع در این افراد است.
  • افت تحصیلی و عملکرد کاری واضح در آنها ایجاد شده است.

• احتمال مصرف دیگر موادمخدر در این افراد بالاتر از افراد عادی است.

 

 

 

در بعضی از افراد تجربه مکرر حالات توهمی بسیار عذاب‌آور اولیه به صورت «سفر بد» بدون مصرف مجدد ماده ایجاد می‌شود. احتمال قفل شدگی فک‌ها و گرفتگی شدید عضلات حلق و گردن که با خطر بسیار زیاد خفگی همراه است از آثار این مواد است. مسمومیت با این مواد پادزهری ندارد و در موارد حاد فقط امکان درمان‌های نگهدارنده وجود خواهد داشت.

 

 

در مطالعه­ای‌ که‌ به‌ روش‌ نمونه‌گیری‌ برقی‌ در استرالیا انجام‌ شده‌ پژوهشگران‌ از کنجکاوی‌، تفریح‌، لذت‌ و خوشگذرانی‌ به‌ عنوان‌ محرک‌های‌ اصلی‌ مصرف‌ این‌ مواد یاد کرده‌اند. در نهایت‌ می‌توان‌ گفت‌ هر دو مطالعه‌ این‌ باور و تصویر عمومی‌ را تصدیق‌ می‌کند که‌ اکستازی‌ توسط‌ جوانان‌ فعال‌ مصرف‌ می‌شود و نماد تفریح‌، فراغت‌ و کلاس‌ است‌. اثر اکستازی بیست تا نود دقیقه بعد از مصرف ظاهر می­شود و حدود دو سه­ساعت در بدن باقی می‌ماند و سپس کاهش می­یابد. البته آثار آن ممکن است ۲۴ ساعت در بدن باقی بماند. تظاهرات مصرف اکستازی پس از 20 تا 40 دقیقه بروز و 4 تا 5 ساعت در یک حد حفظ و سپس به تدریج اثرات آن کاهش می‌یابد. مصرف اکستازی حس ملایمی ‌از سرخوشی، آرامش (احساس رضایت از وضعیت موجود)، افزایش انرژی بدن، احساس اعتماد (نزدیکی و تعلق به دیگران)، احساس عشق و یکدلی، احساس گرمی ‌و وابستگی به دیگران، برخی پیشنهادهای معنوی، حس قدرت و... منتقل می‌کند.

 

 

اکستازی باعث افزایش انرژی و توهم در فرد می­شود. مصرف­کنندگان می­گویند بعد از مصرف دوست دارند به دیگران نزدیک شده و با آنها تماس داشته باشند. مواد تحریکی موجودقرص می­توانند باعث می­شوند تا مصرف­کننده به طور باور نکردنی و طولانی­مدت برقصد که اگر در این شرایط گرما و شلوغی مثلا در یک پارتی هم باشد ممکن است سبب تب و از دست دادن آب بدن(به­شکل عرق)شود. این شرایط می­تواند منجر به از دست دادن عملکرد عضلات، کلیه، قلب و کبد شود. در این­صورت می­توان مرگ را هم دید. حتی بعد از این اثرات، مشکل در خواب، اضطراب و افسردگی هم دیده می­شود.

 

 

استفاده مکرر از اکستازی (یا اعتیاد به آن) می­تواند سبب از بین رفتن و تخریب نورون­های ترشح­کننده سروتونین شود. این نورون­ها نقش مهمی در نوع حالات روانی افراد، حافظه، یادگیری، درد و اشتها دارند که تخریب آنها سبب اختلال در عمل آنها می­شود. (اختلال حافظه و یادگیری، کم­اشتهایی، افزایش احساس درد، افسردگی و اضطراب).

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar