مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۱٠/٢٦


مسئول واحد آسم و آلرژی مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت از مراحل نهایی تدوین برنامه ملی پیشگیری و کنترل آسم و ادغام این برنامه در طرح پزشک خانواده و شبکه های بهداشتی درمانی کشور خبر داد و گفت: این طرح در آینده نزدیک در سه دانشگاه علوم پزشکی به صورت آزمایشی اجرا و بعد از حصول نتایج به کل کشور تعمیم می یابد.
دکتر مهدی نجفی در آستانه روز جهانی آسم و آلرژی با اشاره به برنامه های وزارت بهداشت برای کنترل و درمان این بیماری در کشور گفت: تدوین برنامه ملی پیشگیری و کنترل آسم از حدود یک سال گذشته در کشور آغاز شده و اکنون مراحل نهایی خود را می گذراند.
وی از تدابیر در نظر گرفته شده برای اجرای این برنامه از سال جاری خبر داد و گفت: از آنجا که آسم یک بیماری مولتی فاکتوریال است و عوامل مختلفی در بروز آن نقش دارند، در طراحی برنامه کشوری پیشگیری و کنترل آسم نقش تمام سازمان ها و ارگان های مسئول در کاهش عوامل خطر موثر در بیماری آسم در نظر گرفته شده است.
نجمی نقش آموزش در برنامه های پیشگیری و کنترل آسم را بسیار پراهمیت دانست و گفت: آموزش در میان مردم و سیاست گذاران به منظور پیشگیری و کنترل عوامل ایجاد کننده بیماری ها و از جمله بیماری آسم بسیار مهم است. بر این اساس برنامه ملی پیشگیری و کنترل آسم کشور نیز تاکید ویژه ای بر آموزش دارد.
ابتلای 300 میلیونی و مرگ سالانه حدود 250 هزار نفر در دنیا به دلیل آسم
نجمی در ادامه افزایش زندگی شهرنشینی و سبک زندگی غربی را از عوامل شیوع رو به افزایش آسم عنوان کرد و گفت: حدود یک و نیم میلیارد نفر در دنیا به بیماری های مزمن ریوی مبتلا هستند که از این میان حدود 300 میلیون نفر به بیماری آسم دچارند. همچنین پیش بینی شده تا سال 2025 حدود یکصد میلیون نفر به مبتلایان فعلی آسم اضافه شوند. سالانه حدود250 هزار مرگ در دنیا به آسم ارتباط داده شده است.
وی آسم را از شایع ترین بیماری های التهابی در دوران کودکی دانست و با اشاره به شیوع 13/14 درصدی علائم آسم در کودکان کشور، گفت: این در حالی است که پیش از این شیوع آسم در کودکان کشور 8 تا 12 درصد و به طور متوسط 10 درصد تخمین زده شده بود که بررسی های اخیر از افزایش شیوع علائم آسم در کودکان کشور حکایت دارد. در حال حاضر شیوع آسم در کشورهای پیشرفته دنیا متوقف شده اما بررسی ها در ایران افزایش شیوع علائم آسم را نشان می دهد که این امر به عوامل ایجاد کننده این بیماری مربوط می شود.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar