مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۱٠/٧

 یک دانشجوی کارشناسی ارشد مامایی در حاشیه سخنرانی خود در سمینار کودک سالم گفت: استفاده از روش شیردهی "خزیدن به سمت سینه مادر" که بلافاصله پس از زایمان انجام می‌گیرد باعث به حداکثر رسیدن ترشح هورمون عشق در مادر می‌شود که در نتیجه منقبض شدن رحم، سریعتر خارج شدن جفت و نیز کاهش میزان خونریزی پس از زایمان مادر را موجب می‌شود.

نازی کریمی دانشجوی کارشناسی ارشد مامایی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران با بیان اینکه گفته شده است که ترشح هورمون اکسی توسین (هورمون عشق) رفتار مادرانه بعد از حاملگی را ایجاد می‌کند، گفت: لذا زمانیکه ترشح این هورمون افزایش می‌یابد به پیوستگی و همبستگی مادر و نوزاد کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه در این روش نوزاد بلافاصله پس از زایمان بر روی شکم مادر قرار داده می‌شود و قادر است به سمت سینه مادر حرکت کرده و خود نوک سینه مادر را پیدا کند و نیز تصمیم بگیرد که چه زمانی تغذیه از سینه مادر را آغاز کند، گفت: از آنجا که نوزاد صدای قلب مادر خود را می‌شناسد، گفته شده است که این روش موجب ایجاد آرامش در نوزاد می‌شود.


وی در خصوص دیگر مزیت‌های طرح شده برای این روش به افزایش تغذیه انحصاری نوزاد با شیر مادر، کاهش یافتن میزان بیماریها در نوزاد و نیز تحریک حس‌های نوزاد از نظر اجزایی چون اجزای حسی، حرکتی و تکاملی به علت هوشیاری بسیار نوزاد در زمان بلافاصله پس از زایمان، اشاره کرد و گفت: از آنجا که نوزاد روی شکم مادر قرار دارد همه این مزیت‌های نوزادی، باعث آرامش مادر نیز می‌شود.

کریمی که در راستای پایان نامه خود این روش را در خصوص نوزاد انجام داده است؛ گفت: همه نوزادان توانستند این روش را به صورت کامل انجام بدهند در حالیکه در یک مطالعه خارجی 19 نوزاد از 20 نوزاد و در مطالعه دیگر 25 نوزاد از 30 نفر توانستند بودند این روش را انجام دهند.


این دانشجوی کارشناسی ارشد مامایی در خصوص پایان نامه خود ادامه داد: مادران این روش را دوست داشتند و بسیار همکاری می‌کردند.

وی در خصوص تاریخچه این روش گفت: توانایی نوزاد در پیدا کردن سینه مادر برای اولین بار در سال 1987 در حال بررسی در خصوص دیگر توانایی‌های نوزاد مانند توانایی بینایی مشاهده شد و در سال 2005 در یک کتاب مرجع نوزادان مطرح شد که پیگیری چندانی در خصوص آن انجام نشد.

کریمی افزود: با انجام این روش در بمبئی در سال 2007 یونیسف از کشورهای مختلف خواست تا این روش را امتحان کنند.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar