مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۱٠/٥

اگه جوانی شیشه مصرف بکند ممکن است روزها نخوابد ، اگه یک فردی از ماده ای مثل کراک استفاده بکند ، که جزء گروه سستیزا ها است ممکن  خیلی آرام شده و بخواب برود ، اگه یک فردی حشیش استفاده کند حتماً قسمت سفیدی چشم او قرمز شده و بخاطر همین خیلی از جوانها بعد از استعمال حشیش از قطره نفازولین استفاده میکنند .


علائم اعتیاد

اگه جوانی شیشه مصرف بکند ممکن است روزها نخوابد ، اگه یک فردی از ماده ای مثل کراک استفاده بکند ، که جزء گروه سستیزا ها است ممکن  خیلی آرام شده و بخواب برود ، اگه یک فردی حشیش استفاده کند حتماً قسمت سفیدی چشم او قرمز شده و بخاطر همین خیلی از جوانها بعد از استعمال حشیش از قطره نفازولین استفاده میکنند .

ما باید علائم مصرف مواد اعتیاد آور  بشناسیم که اگر یکروزی دیدیم بچه ما داره بی دلیل میخنده یا رفتار عجیب داره ازش سر میزنه که ما نمی شناختیم بدونیم این  بمصرف کدوم ماده برمیگرده ، بنابراین  با ما همراه شوید .

 

علائم و نشانه ها به چند دسته تقسیم میشوند :

1-) حالات روحی و  روانی

2-) علائم رفتاری

3-) بصورت جسمانی

در خصوص نشانه ها و علائم مصرف مواد اعتیاد آور به خانواده ها  باید گفت که علائم و نشانه ها به 2 دسته  تقسیم میشوند . برای اینکه علائم را بشناسیم گام اول اینکه شخصیت معتاد رو خوب مورد بررسی قرار بدهیم.

اغلب مردم باور دارند که معتاد به افراد کارتون خواب یا آسمون رول  یا کف خیابانی هست در صورتی که معتادین  در مراحل اول افرادی هستند که شاید یکسرو گردن از اجتماع هم بالاتر بودند و این تجربه به ما  اثبات شده ، اغلب معتادینی که  برای بازپروری به مراکز  درمانی  مراجعه  میکنند از ضریب هوشی بسیار بالایی برخوردارند این  افراد در زمان شروع اولیه مصرف خود بر حسب یک غرور کاذب و یک ریسک پذیری بالا شروع به مصرف می کنند و در مراحل اولیه استفاده به عنوان تفریح قلمداد می کنند و هرگز شروع  اعتیادشان  را  به یاد نمی آورند.

کسانی که وابسته به مواد می شوند با توجه به نوع ماده مصرفی و شرایط ، یک سری علائم رفتاری و علائم فیزیکی و روحی خاص را دارند که با توجه به ایفای خانواده ها میتوانند تشخیص دهند که این فرد مصرف میکند یا خیر .

یکی از راههای جلوگیری و باید توجه کنند وجود وسایل  مواد مخدر در وسایل شخصی و لباس بیمار است مثلاً ، سنجاق ، زرورق  ، یا دانه های خرد شده یا برگ خرد شده که ته جیبشان است یا دروسایل شان یک بتری که  کمی سیاه است یا بسته های نایلونی ک.چک رنگی و مجموعه ی  این ها ابزار برای مصرف مواد است و به صورت شایع در وسایل شخصی شان میشود پیدا کرد .

 

علائم کلی اعتیاد :

 

1_  تغییر ساعات خواب و بیداری

2_  " "  رفتار فرد به صورت پرخاشگری و کج خلقی

3_ چشمان قرمز  یا مردمک بسیار تنگ یا گشاد

4_ غیبت از مدرسه ، دانشگاه ، محل کار

5_ قرض گرفتن دائم پول از خانواده همسایه ، دوستان و آشنایان

6_ فروختن لوازم منزل

7_ ارتباط با افراد معتاد شناخته شده

8_ تغعیر رنگ چهره به سمت تیرگی

9_ اختلال در قضاوت ، تکلم و کارهای روزمره

10_ گوشه گیری و دوری از اعضای خانواده و دوستان سالم گذشته

 

1_ حاشیه چشم ها که باید به رنگ سفید باشد ، به رنگ زرد مایل به قهوه ای تغعیر رنگ میدهد یعنی درست مثل کسانی که یرقان گرفتند .

2_ مردمک تنگ تر از حالت طبیعی میشود .

4_ زیر پلک تیره وکبود ، و چشمها به انتهای حقه میرود که اصطلاحاً میگویند گود رفته  .

5_ حاشیه چشم با مصرف مواد توهم زا به رنگ قرمز در  می آید .

6_ اوروق خونی پررنگ تر  در کره ی چشم دیده میشود .

7_ چشم ها اشک آلود دیده میشوند .

8_ زیر پلک متورم و قرمز دیده میشود و مردمک گشاد تر از طبیعی و بعضی مواقع به حدی است که مجبوراند از عینک استفاده  کنند .

9_ بعضی از علائم رفتاری هستند به این معنی که میبینیم در عمل که این آدم اون آدم سابق نیست ، اگه درس میخوندن الان حوصله درس رو ندارند ، یا اگه تا الان دوست خوبی داشت ولی حالا با کسانی هست که خانواده تایید نمیکنند. پس در مراحل اول باید به حالت ها توجه کرد، چه در رفتار یک بچه  ، چه در تغیرات جسمی و ظاهری که میبینیم و چه در حالات های  مختلف خلقی ، روحی و روانی .

10_ با مصرف مواد مخدر کبد دچار نقصان شده وبا کمکاری آن لکه های رنگی به صورت کوچک و به رنگ زرد مایل به قهوه ای و با ادامه مصرف  این لکه ها تیره تر و گسترده تر در بدن  دیده میشوند  مخصوصاً پوست زیر چشم و لب ها .

 

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar