مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٤/٢۸

اثرات قرص‌های اکستازی عبارت است از؛ اثرات شدید احساسی و اختلال خواب، انقباض شدید فک و پارگی زبان، فراموشی، تهوع، استفراغ و سردردهای پیاپی و سرکوب شدید خون­سازی مغز استخوان.


اعتیاد به این ماده روانی و ترک آن بسیار دشوار است. متاسفانه میزان مصرف این ماده خطرناک در ایران در حال افزایش است. خطر مرگ با مصرف وجود دارد و هیچ پادزهری تا امروز برای مسمومیت با اکس شناسایی نشده است. پایه شیمیایی اکستازی شبیه مسکالین و SPEED است. به اعتقاد بسیاری از متخصصان اکستازی مانند LSD جزو اصلی گروه مواد توهم­زا و سرخوشی­آور به شمار می­رود. در ساخت اکستازی موادی همچون استون، نیترواتان، کلورفورم و یا حتی فورمامید به عنوان مواد پایه به کار می­روند.

 

موادی که همگی در صنعت شیمیایی و داروسازی کاربرد داشته و می­توان به طور کاملا قانونی آنها را تهیه و بعضی از این مواد را بدون هیچ منعی استفاده کرد. عموما ساخت این مواد در آزمایشگاه­های زیرزمینی صورت می­گیرد. اما در مورد اکستازی قضیه فرق می­کند. این ماده نه تنها در لابراتوارهای کوچک زیرزمینی تولید می­شود، بلکه در کارخانجات بزرگ هم هست. در سال 1989 فقط در مرز آلمان و هلند3/1میلیون عدد قرص اکستازی مصرف شده است. اکستازی از طریق دهان و به صورت قرص همراه با آب مصرف می­شود. در سطح خارجی این قرص­ها اغلب اشکال و حروفی دارند که به همراه رنگ و ترکیبات رنگی، شدت و مدت زمان تاثیر و نوع ماده موثر آنرا برای مصرف کننده مشخص می­کند، هر چند درستی این کدها قابل اطمینان نیست.

 

شیوع مصرف

این دارو اغلب به شکل قرص 100 تا 150 میلی­گرمی ‌تهیه و با ظاهری فریبنده و با نام­های گوناگون و خیابانی وارد بازار مصرف می‌شود. در این بین جوانان بیش از سایر گروه­های سنی به مصرف اکستازی به ویژه در پارتی­ها و کلوپ­های رقص تمایل نشان می‌دهند. پژوهش­های اخیر نشان­دهنده گسترش مصرف ماده در مدارس، دانشکده­ها و حتی خانه­هاست. در امریکا در سال 2002 بیش از 10 میلیون نفر(بالای 12 سال)حداقل یک­بار برای مصرف اکستازی تلاش کرده­اند. هم­چنین شیوع مصرف اکستازی به طور سالانه در بین جوانان 20-18 سال شش بار بیشتر از میانگین شیوع مصرف در کل افراد جمعیت جامعه ایالات متحده امریکا است.

 

 

بر اساس گزارش­های شبکه­ی هشدار سوء مصرف مواد در سال 2002 تقریباً 75% از افرادی که به علت مصرف MDMA به اورژانس مراجعه کرده بودند سنین 25 سال به پایین را تشکیل می‌دادند. نخستین دلیل مراجعه آنها به اورژانس، واکنش­های غیرمنتظره ذکر شده است که نتیجه مصرف بیش از حد بوده و سال 2003 حدود 34 میلیون نفر در سراسر جهان آمفتامین، مت­آمفتامین و 8 میلیون نفر اکستازی مصرف کرده­اند.

 

بر اساس نتایج آماری، در فاصله­ی سال‌های ۱۹۹۸ تا ۱۹۹۹، موارد مرگ ناشی از مصرف اکستازی۴۰۰ درصد افزایش یافته است. همچنین، از سال ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹، اورژانس بیمارستان‌های سراسر دنیا با ۹ برابر افزایش مسمومیت با اکستازی مواجه شده‌اند. یعنی، تعداد موارد مسمومیت در این دوره­ی زمانی از ۳۱۹ نفر به ۲۸۵۰ نفر رسید. اکثریت قربانیان کمتر از ۲۵ سال سن داشتند.

 

سازمان غذا و داروی امریکا شمار مصرف‌کنندگان اکستازی را در سال ۲۰۰۱، ۱/۸ میلیون نفر ذکر کرده است. به نظر می‌رسد که این رقم در سال جاری در حدود ۵/۶ میلیون نفر افزایش یافته باشد. در فاصله­ سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۱، تعداد افراد ۱۰ تا ۱۸ ساله‌ای که از این ماده استفاده کرده‌اند حدود ۱۴۰ درصد افزایش یافته است. همچنین، ۹۲ درصد افرادی که مصرف اکستازی را شروع کرده‌اند، بعدها به مواد دیگری مانند ماری‌جوانا، آمفتامین، کوکائین و هروئین روی آورده‌اند.

 

یکی از علل افزایش مصرف این دارو تبلیغات غلط در مورد آن است. مبلغان آن می‌گویند که آثار مضر این دارو بیشتر از الکل و تنباکو نیست.

 

 

علل گرایش جوانان به مصرف اکستازی

یکی از عوامل مهم، عدم آگاهی کافی مصرف­کنندگان این مواد مخصوصاً قبل از مصرف است. چنانکه در یک تحقیق انجام شده از مصرف­کنندگان، در پاسخ به پرسش، قبل از شروع مصرف چه اطلاعاتی در این زمینه داشتید؟  70درصد مصرف­کنندگان گفته­اند شنیده بودم که شادی­آور و انرژی­زاست و فقط 28 درصد گفته‌اند می‌دانستیم اعتیاد آور است. عوامل دیگری که به نظر می‌رسد در گرایش افراد به خصوص نوجوانان و جوانان به مصرف مواد شادی­آور نقش اساسی دارند عبارتند از؛

 

 

  • بیکاری جوانان و فقدان برنامه­های مناسب برای اوقات فراغت
  • عدم فرصت­های کافی برای تخلیه شدن انرژی جوان به طور سالم
  • میل به تجربه حالتی متفاوت از زندگی روزانه
  • عدم مهارت نه گفتن در نوجوانان و جوانان
  • عدم اعتماد به نفس و عزت نفس پایین
  • افسردگی، ناامیدی و دل­زدگی از زندگی
  • عدم مهارت­های تخصصی برای اشتغال و زندگی سالم

• فرار لحظه‌ای از زیر بار مشکلات و ناراحتی­ها و کمبودهای عاطفی

 

اثرات و عوارض اکستازی

برخی از عوارض مصرف اکستازی که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته‌اند عبارت است از: تخریب سلول‌های قشر مخ، نارسایی کبد و کلیه، ضایعات پوستی و زوال حافظه کوتاه­مدت.

اثرات قرص‌های اکستازی عبارت است از؛ اثرات شدید احساسی و اختلال خواب، انقباض شدید فک و پارگی زبان، فراموشی، تهوع، استفراغ و سردردهای پیاپی و سرکوب شدید خون­سازی مغز استخوان.

خطرات مصرف اکستازی؛ افزایش فشار خون، مشکلات کبدی، قلبی، آسم، دیابت، صرع و مشکلات هیجانی است که با مصرف آن بروز می‌کند، مصرف انواع اکستازی موجب تخریب کلیه می‌شود زیرا فرد با مصرف آن فعالیت زیاد جسمانی مانند رقص و پایکوبی را انجام داده و به دلیل عدم نوشیدن آب کلیه وی از بین می‌رود. تعریق، خشکی دهان، قفل شدن چانه و کاهش اشتها آثار جسمی و احساس شادی و آرامش کاذب، اضطراب و افسردگی، تحریک‌پذیری، احساس نزدیک و صمیمت با دیگران، ترس، بی‌خوابی و جنون از آثار روانی مصرف اکستازی است.

پرخطرترین عارضه جانبی این مواد بروز رفتارهای پرخطر و حفاظت­نشده جنسی و بی‌پروایی است که در نهایت می‌تواند منجر به افزایش عفونت‌های آمیزشی به‌ویژه ایدز شود. طی چندین مطالعه­ای که در نقاط مختلف جهان به عمل آمده بدون استثناء، همیشه رابطه مستقیم بین مصرف این مواد و شیوع ویروس ایدز مشاهده شده است.

موادی در مغز به نام سروتونین وجود دارد. با مصرف اکستازی، سروتونین در سیستم اعصاب و مغز آزاد شده باعث تحریک سیستم مغز شده و در دراز مدت مغز را مختل می‌کند. سلول‌های مغز واعصاب در بدن از جمله سلول‌هایی هستند که در صورت صدمه و تخریب بر خلاف سلول‌های پوست ،کبد و استخوان و . . . مجدداً بازسازی نمی‌شوند. اثر آن 20 دقیقه پس از مصرف ظاهر می‌گردد، اکستازی هم محرک است و هم توهم‌زا، افزایش انرژی و حس خوشی، اصوات، رنگ‌ها و احساسات شدیدتر می‌گردد اثر آن تا 6 ساعت باقی می‌ماند، به حالت ایجاد شده از آن ROLLING می‌گویند، اثرات شبیه آمفتامین می‌باشد، افزایش ضربان قلب، افزایش اعتماد به ‌نفس، احساس تهوع، اضطراب، احساس صمیمیت با دیگران، ساییدن دندان‌ها به یکدیگر، کاهش اشتها، تعریق، احساس شدید لذت، گرمی و شادمانی، شما را به رقصیدن وا می‌دارد. ترشح دوپامین و سروتونین در مغز. اثرات اکستازی بر رفتار و ارتباط تعاملی افراد تاثیر به­سزایی دارد. اهم اثرات عبارتست از:

 - افزایش احساس خوب بودن

 - ایجاد انرژی زیاد در فرد به دور از هر گونه خستگی

-  احساس تمایل و تعلق به دیگران

-  دست و دل­بازی

-  بروز حالات بی پروا و توهم گسسته

-  عدم تشخیص فاصله‌ها و ارتفاع که بعضاً موجب سقوط فرد می‌گردد.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar