مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٤/٢۸

اولین قدم در درمان اعتیاد و هرگونه وابستگی بیمارگونه رها کردن فرد است و اکثریت قریب به اتفاق خانواده­ها قادر به درک این مسأله نیستند. باید متذکر شویم منظور ما از رها کردن ...


رها کردن بیمار

اولین قدم در درمان اعتیاد و هرگونه وابستگی بیمارگونه رها کردن فرد است و اکثریت قریب به اتفاق خانواده­ها قادر به درک این مسأله نیستند. باید متذکر شویم منظور ما از رها کردن یعنی آزادی و مسئولیت به خود و انسان دیگر دادن است و تغییر درمانی از همین نقطه شروع می­شود. برای رها کردن بایستی بدانید؛

1- رها کردن این نیست که محبت و توجه خود را از دیگری دریغ کنیم، رها کردن به این معنی است که ما نمی­توانیم به جای دیگری زندگی کنیم.

2- رها کردن بریدن از دیگران نیست، بپذیریم قدرتی نداریم و آنچه بر دیگری خواهد گذشت در کنترل ما نیست و نخواهد بود، پذیرش این واقعیت است که من توان کنترل دیگران را ندارم!

3- رها کردن این نیست که، ما به دیگری کمک کنیم زندگی خود را نابود کند، بلکه منظور آن است که بگذاریم پیامد رفتارها و اشتباهات خود را تجربه کند.

4- رها کردن این نیست که سعی کنیم دیگری را سرزنش کنیم یا تغییر دهیم. ما تنها به تغییر خود توانائیم!

5- رها کردن این است که در مورد دیگران قضاوت نکنیم و بگذاریم که آزاد باشند.

6- رها کردن این است که فرد را تنها از طریق فراهم آوردن ابزارهای رهایی و پیروزی حمایت کنیم.

7- رها کردن این است که شخص را زیر ذره بین نگذارید، جیب­هایش را نگردید، تلفن­هایش را کنترل نکنید و بگذارید نتایج رفتارهای خود را تجربه کند.

8- رها کردن این نیست که به روی خود نیاوریم، رها کردن یعنی پذیرش و قبول کردن!

9- رها کردن این است که به زندگی خود بنگرید، آن­را بسازید و از لحظه­های آن لذت ببرید، علی­رغم آنکه دیگران برای زندگی خود طرح دیگری دارند.

10- رها کردن یعنی امروز را فدای دیروز نکنیم. هدف داشتن به معنای امروز را فدای فردا کردن نیست. باید تجربه دیروز را به یاد آوریم، برای فردا برنامه­ریزی کنیم و امروز به بهترین وجه ممکن زندگی کنیم.

11- رها کردن یعنی نگرانی و هراس کمتر، عشق و شادمانی بیشتر !

این توصیه­ها ضرورت­هایی است برای آزادی! این توصیه­ها برای رهایی خود شماست نه ضرورتا" کسی که به دنبال رها کردن وی هستید( با این کار طبعا" به او نیز کمک کرده اید! ).

شاید شما می­خواهید از غمی که سال­ها بر دل کشیده­اید رها شوید، شاید فرزند شما عصیان­گری است که باید رهایش کنید، شاید عادتی است که باید رها شود و .... لیست شما را رها خواهند کرد، روح دردمند شما آزاد خواهد شد و آفتاب شادی از پس کوه­های دلتنگی بر خواهد آمد را بارها بخوانید، با دوست نزدیک خود در میان بگذارید و آنها را به کار ببندید. کم­کم خواهید دید رنج­ها،.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar