مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢٠

در بررسی های وسیعی که انجام شده، اندازه گیری مرتب فشارخون درمنزل روش بهتری برای ارزیابی سلامتی افراد بوده است.  
علت این موضوع آن است که اندازه گیری فشارخون در مطب در شرایط خاص و ساعت مشخص صورت می گیرد و نمی تواند مبنای صحیحی از فشار خون فرد در تمام ساعات شبانه روز و در شرایط مختلف روحی و جسمی باشد.  
به گزارش جام جم آنلاین تعداد زیادی از بیماران در مواجهه با پزشک دچار استرس شده و فشار خونشان بالا می رود، در حالی که در شرایط معمول زندگی فشارخون طبیعی دارند.  


قاتل ساکت یا بیماری فشار خون 

در بررسی های وسیعی که انجام شده، اندازه گیری مرتب فشارخون درمنزل روش بهتری برای ارزیابی سلامتی افراد بوده است.  
علت این موضوع آن است که اندازه گیری فشارخون در مطب در شرایط خاص و ساعت مشخص صورت می گیرد و نمی تواند مبنای صحیحی از فشار خون فرد در تمام ساعات شبانه روز و در شرایط مختلف روحی و جسمی باشد.  
به گزارش جام جم آنلاین تعداد زیادی از بیماران در مواجهه با پزشک دچار استرس شده و فشار خونشان بالا می رود، در حالی که در شرایط معمول زندگی فشارخون طبیعی دارند.  
برعکس این موضوع نیز صادق است یعنی درصد زیادی از مبتلایان به فشارخون در حین فعالیت های مختلف روزمره به دلیل هیجانات یا فشارهای روحی و جسمی دچار افزایش فشار خون می شوند ولی در مطب آرام بوده و فشار خون طبیعی دارند و بیماریشان از دید پزشک مخفی می ماند. اگرچه این نوع فشارخون همیشگی نیست، ولی حتما باید درمان شود. 
تنها راه تشخیص این دسته از بیماران اندازه گیری فشارخون در حالات مختلف هیجانی و حین فعالیت های روزمره است.  
وقتی فشار خون سیستولی (وقتی با هر ضربان قلب فشارخون بالا می رود) از 12 یا فشارخون دیاستولی (وقتی در بین ضربان ها فشار خون پایین می آید) از  8 بالاتر رود، ولی هنوز کمتر از 14 و 9 باشد فرد مبتلا به (پیش فشارخون) است، این افراد استعداد زیادی برای ابتلا به فشارخون دارند و از طرفی اندکی در معرض بیماری های عروقی مغزی و قلبی هستند.   این افراد باید با اصلاح روش زندگی شامل ورزش منظم (حداقل روزانه 30 دقیقه) و رژیم غذایی صحیح (استفاده بیشتر از سبزی، میوه و غذاهای دریایی) درمان شوند، استفاده از دارو برای این دسته منطقی نیست و باید زمانی که فشار از 14 و 9 فراتر رفت، دارودرمانی شروع شود. 
بیماری فشار خون معروف به قاتل ساکت است، زیرا در بسیاری از مراحل هیچ گونه علامتی ندارد و تنها زمانی که به اندام های حیاتی آسیب رساند، آشکار می شود. این بیماری به آرامی و طی سال ها بدون این که فرد متوجه باشد به رگ های قلب، مغز، کلیه ها، چشم ها و سایر اندام های بدن آسیب می رساند. اگر فرد مرتب فشار خونش را اندازه گیری نکند، چه بسا تا سال ها بی خبر از وجود این بیماری به زندگی ادامه دهد و زمانی که اندام های حیاتی که قبلا برشمردیم دچار آسیب شدند تازه از وجود بیماری خود باخبر می شود.   فشار خون علاوه بر تشدید بیماری رگ های کرونری قلب ، باعث ضخامت بیش از حد ماهیچه های قلبی شده و در درازمدت نارسایی قلبی ایجاد می کند.   در مورد رگ های مغزی نیز یکی از دلایل اصلی سکته های مغزی فشارخون است. بیماران دیابتی اگر دچار فشارخون درمان نشده باشند، نسبت به دیابتی های دیگر بیشتر در معرض آسیب چشم ها و کلیه ها هستند و درمان فشارخون در آنها اکیدا توصیه می شود.  
خوشبختانه تمامی عوارض فشارخون با درمان این بیماری قابل پیشگیری هستند، به عبارت دیگر بیمارانی که با مصرف دارو فشارخونشان را در حد طبیعی حفظ می کنند، دچار عوارض گفته شده نخواهند شد.  حداکثر در 20 درصد بیماران دچار فشارخون، بیماری خاصی که عامل فشارخون باشد یافت می شود و در بقیه موارد هیچ علت مشخص و قابل درمانی برای این بیماری پیدا نمی شود. در این موارد فشارخون را بنیادی یا اساسی می نامیم و فقط با روش های دارویی و غیردارویی آن را کاهش می دهیم. 
در این مبحث به چند بیماری که باعث بالا رفتن فشارخون می شوند ، اشاره می شود :
به گزارش جام جم آنلاین پرکاری تیروئید از عوامل فشارخون است که باعث تندشدن ضربان قلب و بالا رفتن فشارخون می شود. با درمان بیماری تیروئید فشارخون این بیماران هم کنترل می شود. زیادی کورتیزون در بدن و خوردن کورتون به مدت طولانی نیز از عوامل فشارخون هستند. 
یکی دیگر از بیماری های مهم عامل فشارخون تنگی رگ های کلیه هاست، این بیماری باعث فشارخون شدید می شود که بسختی و با مصرف چند نوع دارو قابل کنترل است. بنابراین وقتی فشارخون شدید است و به دارو جواب نمی دهد باید با آنژیوگرافی رگ های کلیه و وجود تنگی در این رگ ها را بررسی کنیم. 
یکی از بیماری های عامل فشارخون توموری به نام فئوکروموسیتوم است که در غده فوق کلیه تشکیل می شود. به دلیل رهاشدن ناگهانی آدرنالین این بیماران که در حالت عادی مشکلی ندارند، ناگهان دچار حملات شدید تپش قلب، عرق کردن و فشارخون شدید می شوند. راه درمان این بیماری جراحی و درآوردن تومور است. 
همان گونه که گفته شد در بیشتر موارد فشارخون یک بیماری اولیه و بنیادی است و نمی توان عامل خاصی برایش یافت و تنها راه درمان آن تغییر روش زندگی و دارو درمانی است. روش صحیح زندگی شامل تغذیه صحیح یعنی خوردن میوه، سبزی و غذاهای دریایی فراوان، فعالیت ورزشی روزانه و جلوگیری از افزایش وزن است که باعث می شود درصد زیادی از افراد به فشارخون مبتلا نشوند و البته در شروع بیماری فشارخون نیز با همین تمهیدات می توان جلوی پیشرفت بیماری را گرفت.
مصرف صحیح نمک نیز یکی از راه های کنترل فشارخون است زیرا درصد زیادی از مبتلایان به فشارخون با کم کردن نمک مصرفی می توانند تاحد زیادی فشارخونشان را کاهش دهند. برای این منظور اول باید غذاها با نمک کمتری پخته شوند. دوم از مصرف غذاهای شور مثل ترشیجات، خیارشور و... اجتناب شود و سوم برسر سفره از نمکدان استفاده نشود. 
متاسفانه بیشتر بیماران مبتلا به فشارخون خیلی دیر متوجه بیماری می شوند که در آن زمان نمی توان صرفا با تغییر روش زندگی فشارخون را کنترل کرد و شروع درمان دارویی اجتناب ناپذیر خواهد بود. البته در این مرحله نیز تغذیه مناسب و ورزش در کنترل بیماران و نیاز کمتر به دارو مفید خواهد بود.  

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar