مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢٠

پدر و مادر شدن دشوارترین کارى است که عاشقانه انتخاب مى کنید. براى آنکه نخستین ماهها را لذت بخش تر کنید، راهنماى ده قسمتى ما را مطالعه و به آن عمل کنید.
باور نکنید
در نخستین هفته هاى تولد نوزاد، از هر کسى که دم دستتان مى رسد سؤال مى کنید حتى اگر شما هم نپرسید خودشان توصیه ها و نصایحى درباره نوزاد و تر و خشک کردن آن برایتان دارند. یکى از آشنایان پیشنهاد


 ده اشتباه والدین تازه بچه دار شده

 
پدر و مادر شدن دشوارترین کارى است که عاشقانه انتخاب مى کنید. براى آنکه نخستین ماهها را لذت بخش تر کنید، راهنماى ده قسمتى ما را مطالعه و به آن عمل کنید.
باور نکنید
در نخستین هفته هاى تولد نوزاد، از هر کسى که دم دستتان مى رسد سؤال مى کنید حتى اگر شما هم نپرسید خودشان توصیه ها و نصایحى درباره نوزاد و تر و خشک کردن آن برایتان دارند. یکى از آشنایان پیشنهاد مى کند شبها کنار بچه بخوابید. دوست صمیمى تان هشدار مى دهد مبادا بچه را کنارتان بخوابانید. خواهرشوهرتان مى گوید هیچ اشکالى ندارد بچه شستش را بمکد. پزشک اطفال مى گوید از پستانک استفاده کنید.آلوین روزنفیلد، متخصص اطفال و نویسنده کتاب «بیش _ والدینى» (سنت مارتین، ۲۰۰۲) مى گوید : «تنها عقیده اى که مهم است، عقیده خودتان است. اگر از نظرات و عقاید دیگران پیروى کنید، نقش خلاق خود در زندگیتان را از دست خواهید داد.»
دوستان و خویشاوندان تنها مى توانند اطلاعات آزمایش شده خود را پیشنهاد کنند. اما بخاطر داشته باشید که حس غریزى شما و همسرتان بهترین راهنما است. همانطور که دکتر اسپاک مى گوید : «شما خیلى بیشتر از آنچه فکر مى کنید، مى دانید.»
رئیس کوچک
حتى اگر خیال دارید چند هفته، چند ماه یا حتى یک سال مرخصى بگیرید و در خانه بمانید، خودتان را گول نزنید! با نوزاد در خانه ماندن به معنى تعطیلات و راحتى نیست! برعکس، شما شغل تازه اى را شروع مى کنید، با رئیسى کوچکتر و پر سروصداتر که آنقدر از شما کار مى کشد که حتى آخر هفته را هم به شما مرخصى نمى دهد. خیال دارید خیلى کارها بکنید : کمدهاى لباس را مرتب کنید، عکسهاى قدیمى را در آلبوم بچینید، خانه را مرتب کنید و سروسامان دهید، ... اما نمى توانید !
بعضى روزها حتى مجبور مى شوید ساعت دو نصف شب دوش بگیرید و همین وقت آزاد هم غنیمت است. زندگى تان دیگر همان زندگى قبلى به اضافه یک بچه نیست. زندگى کاملاً جدیدى است.
برنامه هاى شما براى کار کردن خارج از منزل، دیدن دوستان قدیمى و هر شب شام تازه پختن ممکن است با برنامه بچه هماهنگ نباشد. «در بدترین روزها، دخترم لاینقطع گریه مى کند. در بهترین روزهایم، بچه بیدار مى شود، نیم ساعتى گریه مى کند، مى خواهد بغلش کنم، گرسنه است، ۴۵ دقیقه مى خوابد و دوباره این چرخه را تکرار مى کند.»هر روز یک برنامه کارى واقعى را برنامه ریزى کنید، مثلاً : یک تلفن ضرورى بزنید، یکى دو نامه تشکرآمیز بنویسید، رختخواب را مرتب کنید، ... در پایان هر روز، راضى خواهید بود اگر طبق برنامه پیش رفته باشید.
همسرتان را نادیده نگیرید
پس از یک روز طولانیِ شیردهى، بغل کردن، تکان دادن و آرام کردن بچه، عوض کردن پوشک بچه و غیره، چگونه مى توانید رفتار مناسبى با شوهرتان (که فقط مى تواند برود سر کار و برگردد) داشته باشید.
دکتر جان فریِل متخصص روانشناسى و نویسنده همکار در کتاب «هفت کار بدى که والدین خوب مرتکب مى شوند» مى گوید: «وقتى بچه هایتان کوچک هستند، داشتن مشکل مالى و اضطراب شخصى و احساس غم و اندوه اصلاً غیرعادى نیست. گذر از دوره بى بچه اى و بى خیالى و ورود به دوره پدرى و مادرى کردن براى بسیارى از زوجها دوره پرماجرا و دشوارى است.»
با این حال باید زندگى زناشویى خود را اولویت اول بدانید. اگر استطاعت مالى دارید، پرستار بچه استخدام کنید و هفته اى یک شب را با همسرتان بیرون شام بخورید. البته درباره بچه هم صحبت خواهید کرد اما سعى کنید از چیزهاى دیگرى هم حرف بزنید. به یکدیگر توجه کنید و سعى کنید به این کار عادت کنید.
آخر صف نباشید
حتى وقتى کودکتان خیلى کوچک و کم سال است، سعى کنید یک ساعت هم که شده در روز براى خودتان وقت بگذارید، کتابى بخوانید، چاى بخورید، یا هر کارى که بیشتر دوست دارید. همین یک ساعت باعث مى شود احساس خوبى نسبت به خودتان و زندگى تان پیدا کنید و حس کنید زندگى طبیعى اى دارید.
وقت گذاشتن براى خود یک ضرورت مهم است نه لطف و زیاده روى. براى صحبت تلفنى با یک دوست یا رفتن به کلاس یوگا احترام بگذارید. هرچه شادتر و سرحال تر باشید، مادر بهترى هم خواهید بود.
تقسیم بار سنگین مسؤولیت
بر سر همسرتان فریاد نکشید و او را از کارهاى بچه دور نکنید. اجازه دهید به روش خودش به شما کمک کند. ممکن است نسبت به بچه احساس مالکیت داشته باشید. حتماً بهتر از همسرتان بچه را تر و خشک مى کنید. اما همسرتان هم باید این وظایف را یاد بگیرد. مراقبت از نوزاد از عهده یک نفر به تنهایى بر نمى آید. وقتى همسرتان دارد وظیفه اش را انجام مى دهد از او انتقاد نکنید و دائم دستور ندهید. با این کار، شوهرتان را از کمک کردن منصرف مى کنید.
بدبین نباشید
بعضى از نوزادان دچار مشکلات جسمى شدیدى هستند. اما حتى بچه هاى سالم هم دچار بیمارى هاى زیادى مانند سرماخوردگى، حساسیت پوستى، اسهال و غیره مى شوند. زیاد از حد نگران نباشید. امروزه عادت داریم فکر کنیم همه چیز در کنترل ماست. این حقیقت را بپذیرید که نمى توانید ! و کمى به خودتان استراحت فکرى بدهید. خیلى چیزها اتفاق مى افتد و این تقصیر شما نیست. نباید فکر کنید مى توانید (یا باید) جلوى اتفاقات را بگیرید. والدین تازه بودن به معناى نگرانى از بار سنگین مسؤولیتى است که قبلاً نداشته اید. اما این دوره باید براى شما تجربه اى مثبت باشد. یاد بگیرید وقتى کودکتان نوزاد کوچکى است، آرام و راحت باشید.
مقایسه ممنوع
بچه شما تمام شب را مى خوابد؟ لبخند مى زند؟ سعى مى کند بنشیند؟ بیش از اندازه روى نمودارهاى رشد تمرکز نکنید. این نمودارها میانگین هستند. اجازه ندهید دیگر والدین شمارا نگران کنند که کودکتان دیرتر از بچه آنها فلان کار را انجام داد و غیره.
هر بچه اى به شیوه و خط رشد خود جلو مى رود و تا وقتى که نوزاد شما در خط نرمال جلو مى رود، آسوده باشید. نوزادى که زود سینه خیز مى رود از نوزادان دیگر پیشرفته تر نیست.
به اندازه کافى بخوابید
طبق نظر جیمز ماس روانشناس و نویسنده «قدرت خواب» ، والدین جدید در اولین سال تولد کودک خود بین ۴۰۰ تا ۷۵۰ ساعت خواب را از دست مى دهند.
در صورت امکان باید در طول روز چرتى بزنید یا دست کم در تعطیلات آخر هفته استراحت نسبتاً طولانى داشته باشید. بدون استراحت کافى، بسیار دشوار است که از بهترین و شادترین زمان زندگى خود لذت ببرید.
زیاد از حد خرج نکنید
همه مى گویند بچه زندگیتان را عوض خواهد کرد. اما هیچکس نمى گوید چه تأثیرى بر موجودى جیبتان خواهد گذاشت. دنیاى بچه، شما را در خود مى مکد و هیچ راه فرارى نیست. خرید براى والدین جدید مى تواند ریسک بزرگى باشد. آمارها نشان مى دهد که والدین آمریکایى در نخستین سال تولد کودک دست کم شش هزار و دویست دلار براى خرید لوازم بچه هزینه مى کنند. وقتى براى خرید مى روید والدین باتجربه اى را همراه خود ببرید، کسى که مى داند واقعاً به چه چیزى نیاز دارید و مى تواند خرجهاى اضافى را حذف کند. از خریدن لباسهاى نوزادى بیشتر از دو سه دست خوددارى کنید، بچه به سرعت رشد مى کند و لباسها براى او کوچک مى شوند. پول خود را براى شهریه دانشگاه او پس انداز کنید.
دفتر خاطرات نوزاد
در هر دوره اى از رشد نوزاد، فکر مى کنید هرگز این لحظه را فراموش نخواهید کرد، اما فراموش مى کنید. آنقدر سرگرم لحظه حال کودک خود هستید که متوجه نمى شوید زمان چه بسرعت مى گذرد و دوره نوزادى کودکتان سپرى مى شود. راههاى زیادى براى حفظ خاطرات نوزادى کودکتان وجود دارد، مثلاً تهیه آلبوم عکس، ضبط صداى نوزاد، فیلمبردارى از او، نوشتن در دفترچه خاطرات، نگهداشتن بعضى از اسباب بازیها و لباسهاى نوزاد و غیره.

 

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar