مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/۱٩

   آموزش های پیشگیرانه ایدز باید به مدارس و دانشگاه ها راه یابد  

رییس انجمن ایدز ایران گفت: برای جلوگیری از ورود به موج سوم این بیماری، نهادهای آموزشی مربوط به جوانان مانند دانشگاه ها و مدارس باید به ایدز بپردازند، ولی متاسفانه جمعیت هدف (جوانان)، آموزش نمی بینند و اقدامات انجام شده در این زمینه، هرز می رود.  
دکتر حمیدرضا شاعری در گفت وگو با ایسنا، افزود: افراد اطلاعات تئوری خوبی در زمینه ایدز دارند اما به علت نبود امکان پرداختن به مصادیق این بیماری، هنوز در زمینه آموزش های موثر به منظور پیشگیری ضعف داریم.  
وی درباره پیشگیری از ابتلا به ایدز اظهار کرد: در جهان روشهای مطمئن و معتبری بر پایه تجربه ها و نتایج مهم وجود دارد اما استفاده از آنها در ایران مستلزم تعامل موثر آموزش دهندگان و آموزش گیرندگان است که به عزم ملی و بسیج عمومی نیاز دارد اما متاسفانه هنوز این اتفاق نیفتاده و اقدامات انجام شده در این زمینه مقطعی و مناسبتی بوده است.   شاعری درباره وضعیت آموزش در زمینه ایدز در ایران گفت: منابع مکتوبی که مردم با مراجعه به آنها بتوانند خود را از ابتلا به این بیماری مصون نگه دارند، کافی و قابل دسترس است اما رسانه های دیداری و شنیداری در این زمینه مقطعی عمل می کنند و در دو سه مناسبت سالانه خاص مانند هفته ایدز و هفته سلامت به این بیماری می پردازند.  
وی با بیان اینکه آموزش های داده شده در زمینه ایدز مهارت محور نیست،  تاکید کرد: این آموزشها کاربردی نیست و به تغییر رفتار منجر نمی شود.  
رییس انجمن ایدز ایران درباره محدودیت های موجود برای کاربردی کردن آموزشهای مربوط به این بیماری اظهار کرد: معذوریت ها و محدودیت های مختلف رسانه ای،  اخلاقی وعرفی باعث نپرداختن به جزییات این بیماری می شود البته این دغدغه ها تا حدودی جدی و قابل تامل است. با این حال ابتلا به ویروس HIV    خطری است که قشر جوان را تهدید می کند. بنابراین به طور متمرکز باید به این گروه آموزش داده شود.   شاعری خاطرنشان کرد: اگر این عفونت در بین جمعیت معتادان تزریقی کنترل شود، بیم آن می رود که مانند سایر کشورها سرایت جنسی، راه غالب انتقال این ویروس شود بنابراین انجام پیشگیری به منظور وارد نشدن به موج سوم این بیماری لازم است.  
رییس انجمن ایدز ایران درباره وضعیت دارویی مبتلایان به ایدز اظهار کرد: داروهای این گروه از بیماران به صورت رایگان از سوی دولت در اختیار آنها قرار می گیرد البته کاستیهایی در این زمینه وجود دارد. به عنوان مثال بیماران از داروهای ایرانی چندان رضایت ندارند ولی با این حال تامین رایگان داروهای آنان جای تقدیر دارد.  
وی ادامه داد: ایدز بیماریهایی را به همراه دارد که این بیماری ها مانند سل به مداوا نیاز دارند، هزینه بر هستند و بسیاری از آنها زیر پوشش بیمه قرار ندارند. اگرچه تلاشهایی برای ارائه دفترچه بیمه به مبتلایان به ایدز شده است اما چون این اقدام فراگیر نبوده به نتایج مطلوب نینجامیده است. از سوی دیگر، متاسفانه چون همه امور مربوط به ایدز در ایران از طریق دولت انجام می شود، بسیاری از مبتلایان به ایدز تمایلی به ثبت شدن نام و وضعیت خود ندارند. بنابراین به مراکز دولتی مراجعه نمی کنند در نتیجه از این خدمات محروم می مانند.   شاعری در پایان درباره اقدامات انجمن ایدز ایران گفت: هم اکنون بر پیشگیری از راه های سرایت جنسی متمرکز شده ایم و این کار را با توانمندسازی بیماران انجام می دهیم البته عملی شدن این تصمیم مستلزم مساعدتهای دولت، افراد خیر و سایر نهادهای ذیربط است. 

مبتلایان به آرتروز زانو از انجام کوهنوردی و بالا رفتن از پله ها، بپرهیزند  

دبیر انجمن روماتولوژی خاطرنشان کرد: با توجه به شیوع ابتلا به آرتروز زانو در ایران از بیماران خواسته می شود که به زانوهای خود فشار نیاورند، از پله ها زیاد بالا نروند و برخی ورزشها مانند کوهنوری را انجام ندهند. علاوه بر آن، به افراد مانند صاحبان برخی مشاغل توصیه می شود که نحوه راه رفتن، ایستادن و نشستن خود را اصلاح کنند.   دکتر محمود اکبریان در گفت و گو با ایسنا، درباره راه های پیشگیری از ابتلای زنان به بیماری پوکی استخوان اظهار کرد: زنان در حدود سن 50 سالگی یائسه می شوند. پزشکان معمولا در همین مقطع انجام سنجش تراکم استخوان  (DMD)  را توصیه می کنند تا برحسب نتیجه آن درباره نحوه درمان بیمار تصمیم گیری کنند.  
وی افزود: به افرادی که سابقه ابتلا به بیماری پوکی استخوان در خانواده دارند نیز پیش از یائسگی توصیه می شود که وضعیت استخوانی خود را بررسی کنند. علاوه بر آن، مبتلایان به بیماریهای مزمن و افراد دارای استخوان بندی ظریف هم باید مراقب وضعیت استخوانهای خود باشند.  
دبیر انجمن روماتولوژی با اشاره به علل افزایش شیوع بیماریهایی مانند پوکی استخوان گفت:  در گذشته به علت مطلوب نبودن وضعیت بهداشت، افراد به علت ابتلا به بیماریهای عفونی فوت می کردند اما در حال حاضر به علت ارتقای سطح بهداشت در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، امید به زندگی به حدود 70 سال افزایش یافته و در نتیجه بیماریهایی چون آرتروز، دیسک، پوکی استخوان،  بالا رفتن چربی و قند خون و سرطان شیوع بیشتری پیدا کرده است.  
اکبریان درباره پیشگیری از بیماریهای روماتولوژی اظهار کرد: این گروه  از عوارض از جمله بیماریهای خودایمن هستند که علت دقیق ابتلا به آنها مشخص نیست. البته عوامل زمینه ای و ژنتیک از سویی و عوامل محیطی از سوی دیگر از علل ابتلا به بیماریهای روماتولوژی هستند.   وی تاکید کرد:  راه های پیشگیری با توجه به هر نوع از بیماری، متفاوت است. به عنوان نمونه به مبتلایان به "لوپوس" (بیماری سیستم ایمنی بدن که از علایم شایع آن درد و تورم مفصلی است) توصیه می شود از نور خورشید و استرس تا حد امکان پرهیز کنند.   دبیر انجمن روماتولوژی ایران با تاکید بررایج بودن فرهنگ پیشگیری به جای درمان در کشور اظهار کرد: در کنفرانسها و کلاسهای دانشگاهی بر پیشگیری بسیار تاکید می شود. همچنین مصرف شیر،  ماست و پنیر از کودکی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری پوکی استخوان توصیه می شود.   وی با اشاره به برگزاری همایش سالیانه انجمن روماتولوژی در آذر ماه گفت: این همایش در دانشگاه ارتش طی سه  روز برگزار می شود. علاوه بر آن، همایش این انجمن درباره بیماری "لوپوس" در بهمن ماه برپا می شود.   اکبریان در پایان خبر داد: کتابی درباره "لوپوس" با مشارکت بیش از 50 نفر از متخصصان دانشگاه هایی مانند تهران، شهید بهشتی و دانشگاه های شهرستانها و مرکز روماتولوژی در حال نگارش است. علاوه بر آن انجمن لوپوس هفته جاری ثبت می شود.  
  
گردو از لخته شدن خون جلوگیری می کند

   مرتضی صفوی گفت: مصرف گردو جذب مواد غذایی را آسان می کند، از لخته شدن خون جلوگیری و به تنظیم سوخت و ساز بدن کمک می کند.   این متخصص تغذیه در گفتگو با فارس افزود: گردو حاوی بیشترین مقدار ویتامین هایB1   ، B6     وB5     ( پانتوتنیک اسید)  و  ویتامین هایی نظیرE   ، B3      وB2   است و100   گرم مغز آن حدود 600 کالری دارد.  وی گفت: مصرف گردو موجب افزایش قابلیت ارتجاعی رگ های بدن ، محافظت در برابر بیماری قلبی ، افزایش قدرت ذهن و هوش مفید  می شود و  برای تنگی نفس  مفید است ، همچنین به دلیل داشتن آنتی اکسیدان ضد سرطان است.  صفوی اضافه کرد: گردو از لخته شدن خون جلوگیری می کند، به تنظیم سوخت و ساز در بدن کمک می کند ، در تنظیم فشارخون ، تنظیم قندخون ، جلوگیری از پارکینسون و آلزایمر و جلوگیری از سنگ کیسه صفرا مفید است و از استخوان ها محافظت می کند.  این متخصص تغذیه گفت: مصرف گردو جذب مواد غذایی را آسان می کند و کودکانی که مقدار امگا 3 در برنامه غذایی آنها کم است و اختلال هایی مانند بیش فعالی ، مشکلات رفتاری، کج خلقی و مشکلات خواب در آنها زیاد است می توانند از گردو استفاده کنند.  صفوی افزود: زنانی که در هفته 28 گرم آجیل مصرف  کنند، 25 درصد احتمال پیشرفت سنگ کیسه صفرا را کم می کنند و اگر کسانی می خواهند خواب آرامی داشته باشند، برای شام سالاد سبزیجات به همراه گردو مصرف کنند. 

کشف پروتئینی خاص که به درمان کم خونی  کمک می کند  

محققان از کشف یک پروتئین خاص خبر دادند که می تواند روش درمان کم خونی (آنمی) ارثی را بهبود بخشد.  
به گزارش  ایسنا، این پروتئین خونی موسوم به  "KLF1 "  در بسیاری از اعضای یک خانواده اهل کشور مالت فعالیت کمتری دارد اما خون آنها بیشتر می تواند اکسیژن را جذب کرده و منتقل کند.  
محققان مرکز پزشکی اراسموس در هند به این نتایج دست یافته اند.  
دکتر سجاک فیلیپسن در گفت وگویی با سایت انگلیسی نیوز متذکر شد: اگر بیمارانی، پروتئین مشابه خانواده مالتی را داشته باشند، انتقال اکسیژن در آنها بهبود پیدا می کند.  
این یافته نشان داده است که تولید هموگلوبین در خانواده مالتی شبیه به جنین در رحم مادر است. جنین اکسیژن را از خون مادر می گیرد و سپس نوعی از هموگلوبین را تولید می کند که بهتر از هموگلوبین های یک فرد بالغ با اکسیژن پیوند می خورند.  
فیلیپسن تصریح کرد: تحقیقات متعاقب ما را قادر خواهد ساخت، مشخص کنیم که چطور می توان با تغییر این پروتئین در بیماران، امکان دریافت و انتقال اکسیژن را بهبود بخشید.  
   کم خونی انواع مختلفی دارد که هر کدام به دلایل مختلف بروز می کنند که شایع ترین نوع آن کم خونی ناشی از فقر آهن است. فقر آهن زمانی بروز می کند که بدن فاقد آهن کافی است. بدن برای ساختن هموگلوبین به آهن نیاز دارد. این حالت معمولا در اثر از دست دادن خون به دلیل مشکلاتی همچون عادت ماهانه طولانی و سنگین، زخم های داخلی، پولیپ های روده یا سرطان روده بروز می کند.  
همچنین، رژیم غذایی فاقد آهن کافی می تواند منجر به بروز این حالت شود. در دوره بارداری نیز عدم وجود آهن کافی برای مادر و جنین موجب کم خونی از نوع فقر آهن می شود. بدن می تواند با مصرف مواد غذایی مانند گوشت گاو، صدف های خوراکی، اسفناج، عدس، سیب زمینی کباب شده با پوست و تخمه گل آفتاب گردان، آهن مورد نیاز خود را به دست آورد.  
نوع دیگر، کم خونی مگالوبلاستیک یا فقر ویتامین است که این نوع کم خونی معمولا در اثر کمبود فولیک اسید یا ویتامین ب 12 بروز می کند. این ویتامین ها به بدن در سالم نگه  داشتن خون یا سیستم عصبی کمک می کنند. در این نوع کم خونی، بدن گلبول های قرمز خونی تولید می کند که نمی توانند اکسیژن را به خوبی تحویل دهند. قرص های مکمل حاوی فولیک اسید می توانند این نوع کم خونی را درمان کنند.  
فولیک اسید را هم چنین می توان از مصرف دانه ها و بنشن ها، مرکبات و آب میوه ها، سبوس گندم و سایر غلات، سبزیجات برگ پهن و سبز تیره، گوشت طیور، صدف و کبد بدست آورد.  
علاوه بر دو نوع کم  خونی که تشریح شد; بیماری های خاصی وجود دارند که می توانند به توانایی بدن در تولید گلبول های قرمز خونی آسیب برسانند. برای مثال افراد مبتلا به بیماری های کلیوی به ویژه بیمارانی که دیالیز می شوند در معرض ابتلا به کم خونی قرار دارند. کلیه های این بیماران قادر به ترشح هورمون های کافی برای تولید گلبول های خونی نبوده و در هنگام دیالیز نیز آهن از دست می دهند.  
هم چنین بیماری های خونی ارثی سبب بروز آنمی می شوند. اگر در خانواده ای سابقه بیماری خونی وجود داشته باشد، احتمال ابتلا به آن در افراد دیگر نیز افزایش می یابد. یکی از امراض خونی ارثی، کم خونی گلبول های داسی شکل است. در این عارضه به جای تولید گلبول های قرمز خونی طبیعی که به راحتی درون رگ های خونی حرکت می کنند، گلبول های داسی شکل وجود دارند و به سختی حرکت داشته و دارای لبه های خمیده هستند.  
این گلبول ها نمی توانند در رگ های خونی ظریف به آسانی حرکت کنند و در نتیجه مسیر رسیدن خون به اعضای بدن را مسدود می کنند. بدن گلبول های قرمز داسی شکل را نابود می کند، اما نمی تواند با سرعت کافی انواع طبیعی و سالم جدیدی را تولید کند. این امر موجب بروز کم خونی می شود. تالاسمی هم بیماری دیگری است که سبب بروز آنمی می شود. این تحقیق در مجله پزشکی نیچر ژنتیک منتشر شده است.  

عدم تحرک مهمترین عامل ابتلا به پوکی استخوان است  

مدیر گروه ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، نداشتن تحرک کافی به ویژه در میان زنان را مهمترین عامل افزایش روند پوکی استخوان در افراد معرفی کرد.  
دکتر فردین میرزا طلوعی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه نداشتن تحرک و فعالیت بدنی مناسب مهمترین عامل ابتلا به پوکی استخوان است، گفت: عارضه پوکی استخوان در زنان بعد از سن یائسگی بسیار شایع بوده و زنان بیش از مردان به پوکی استخوان مبتلا می شوند.  
وی در تعریف از این بیماری خاطرنشان کرد: پوکی استخوان به دلیل کاهش حجم مواد تشکیل دهنده استخوان که شامل کمبود کلسیم و بافت استخوانی می شود به وجود می آید.   دکتر میرزا طلوعی با بیان اینکه عارضه پوکی استخوان بیشتر در سنین بالای 50 سال رخ می دهد، دو عامل مهم کهولت سن و یائسگی در زنان را از مهمترین دلایل ابتلا به پوکی استخوان عنوان کرد و افزود: زنان به دلیل این که در معرض هر دو عامل قرار دارند بیشتر از مردان به این عارضه دچار می شوند.  
وی با اشاره به نقش مهم تغذیه در پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان، تصریح کرد: داشتن رژیم غذایی حاوی کلسیم و ویتامینD    البته در کنار انجام مستمر فعالیت های بدنی و ورزش های مناسب از جمله عواملی است که می تواند روند ابتلا به این بیماری را کاهش دهد.   میرزا طلوعی در ادامه عدم استفاده از نور خورشید و مصرف داروهای حاوی کورتن را از دیگر عوامل موثر در بروز بیماری پوکی استخوان عنوان کرد.  
مدیر گروه ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، خاطرنشان کرد: در ایران افراد به دلیل اینکه کمتر به فعالیت های بدنی و انجام ورزش های مناسب رغبت نشان می دهند، بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار می گیرند.  

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar