مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٢/٦

این نوع بدرفتاری یکی از نیرومندترین اشکال دست­انداختن همسر است و زمانی­که یک همسر آگاهانه یا به طور ناخودآگاه دیگری را از طریق ایجاد ترس، گناه یا دلسوزی به­زور وادار به انجام خواسته­اش می­کند اتفاق می­افتد. نمونه­های اخاذی عاطفی شامل مواردی است که طی آن همسری تهدید می­کند در صورت برآورده نکردن خواسته­اش رابطه را پایان خواهد داد و یا همسری دیگر تا زمان برآورده­شدن تقاضاهایش، خود را از او دور نگه می­دارد. اگر همسرتان هر موقع از شما دلگیر شد از رابطه جنسی و ابراز محبت خودداری کرده یا رفتار سکوت اختیار کرده و بی­اعتنایی نشان دهد، تهدید به ارتباط با دیگری کرده یا از تاکتیک­های ترس­برانگیز دیگر در جهت کنترل شما استفاده کند، از تاکتیک اخاذی عاطفی استفاده می­کند. تهدید به اخاذی عاطفی لزوماً آشکارا نبوده و گاهی وقتها خیلی ماهرانه صورت می­گیرد. به عنوان مثال، زنی ممکن است به شوخی پیشنهاد کند که بهتر است شوهرش به او توجه بیشتری نشان دهد تا او را برای خود نگه­دارد. مردی ممکن است زیرکانه زنش را تهدید کند که ازدواج مجدد برای زنی که دارای دو فرزند است، بسیار سخت است یا به منظور کنترل همسرش، مردی ممکن است به وی میزان خطرناک بودن ارتباط­های فرا زناشویی را گوشزد کند.

برخی علائم هشداردهنده وجود اخاذی عاطفی عبارتند از:

  • همسرتان از شما می­خواهد بین خواسته­تان و او یکی را انتخاب کنید.
  • اگر کاری را که او دوست ندارد انجام دهید سعی می­کند در شما احساسی شبیه خودخواه یا زشت بودن ایجاد کند.
  • برای اثبات عشقتان از شما می­خواهد با دیگران ارتباطتان را قطع کنید.
  • تهدید می­کند اگر تغییر نکنی ترکت می­کنم.
  •  تهدید می­کند اگر درخواست­های او را اجابت نکنی از دادن پول و خرجی خودداری می­کند.

واکنش­های غیر قابل پیش­بینی

این نوع سوءاستفاده عاطفی شامل نوسان خلقی جدی، انفجار هیجانی ناگهانی بدون دلیل آشکار و رفتارهای متناقض است. مثلاً در زمانهای متفاوت به رفتار یکسانی واکنش ناهمسانی نشان می­دهد. روزی حرفی را زده و روز بعد انکار می­کند. فکرش مکرر تغییر می­کند (چیزی که امروز دوست دارد فردا ازش متنفر می­شود). دلیل این رفتار آسیب زدن است، یعنی باعث می­شود دیگران بالاخص همسرتان دائماً احساس کند در لبه پرتگاه قرار دارد. همیشه منتظر پرتاب کفش باید باشبد و هرگز احساس نمی­کنید چی در انتظار شماست. زندگی با چنین فردی به شدت طاقت­فرسا و اضطراب­آور است (دائماً احساس ترس، آشفتگی و بی­تعادلی می­کنید) و بایستی گوش­بزنگ انفجار هیجانی یا تغییر خُلق بعدی باشید. این نوع رفتار در افراد الکلی و معتادین شایع است. این افراد در موقع هوشیاری شخصیت خاصی نشان داده و در زمان مصرف یا مستی کاملاً متفاوت به نظر می­رسند. همچنین می­تواند نشان­گر وجو بیماری­های روانی مانند اختلال شخصیت دو قطبی یا اختالات شخصیتی مشخصی مثل اختلال شخصیت مرزی باشد که باعث تغییرات خُلقی شدید و انفجار هیجانی (خشم ناگهانی، ترس طاقت­فرسا یا حملات اضطرابی)، یا واکنش غیر قابل پیش­بینی می­گردد. نهایتاً، می­تواند مشخصه افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه یا اختلال تجزیه­ای باشد و در مثال زیر توضیح داده شده است.

گُلمَن: دو حالت بابک

گلمن هرگز نفهمید از نامزدش چه انتظاری دارد، زمانی که او عزیزترین مردی باشد که تابحال شناخته است، برای او گل آورده، به رستوران­های مجلل برده و حتی شعر می­سراید. این حالت چندین ماه می­تواند ادامه یابد ولی روزی به­طور ناگهانی، بدون دلیل واضحی، خُلق وی تغییر می­کند و به نظر می­رسد بابک شخص کاملاً متفاوتی است. او به­شدت کم­حرف و کناره­گیر شده و گاهی­اوقات وقتی که او سعی می­کند به شوهرش نزدیک­تر شود، برای گریز از او به گوشه­ای می­خزد. اگر از او بپرسد من چه خطایی کرده­ام؟ جوابش "هیچ­چیز"است و یا این­که فرصت بیشتری لازم دارد. این حالت گاهی­اوقات می­تواند روزها و هفته­ها همراه با صحبت­های نادری ادامه پیدا کند. بعد، به­یکباره بدون آگاهی، بابک روزی بیدار شده و بسیار خونگرم و دلنشین می­شود. زمانی­که گلمن سعی می­کند بفهمد چه اتفاقی افتاده است، نگاه عجیب­وغریبی به وی کرده و می­پرسد "منظورت چیه؟" مثل این­که حال­های چندین روز یا هفته آخر حتی وجود نداشته است.

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar