مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٧

 سؤال: فرزند نوزده ماهه ام همیشه بچه خوبى بود و هر کارى از او مى خواستم با خوشرویى انجام مى داد. اما تازگى دائم گریه مى کند و مرا مى زند. حتى وقتى کارهاى خیلى ساده اى از او مى خواهم ، باز هم مخالفت مى کند و به من مشت مى زند. به نظر شما من در تربیت او مرتکب چه اشتباهى شده ام؟ آیا او همیشه همینطور باقى خواهد ماند؟
جواب : بچه هاى پدر و مادرهاى کامل هم (اگر چنین والدینى وجود داشته باشند) از این مراحل رشدى که فرزندتان در آن است مى گذرند. بچه هاى سالم همیشه هم با والدین خود موافق نیستند. پدر و مادرهاى ایده آل والدینى هستند که اجازه مى دهند بچه هایشان به سلامت از این مراحل دشوار عبور کنند.
اگرچه هر کودکى با شخصیت منحصربه فرد خود به دنیا مى آید ، تجربه هاى اولیه آنها تا حد قابل ملاحظه اى تحت تأثیر موقعیت جسمانى و محیط (و بیش از هرچیز والدین آنان) است. بنابراین ، پیش از هرچیز باید دید رفتارهاى او واکنش به نیازهاى جسمى است (مثلاً ، گرسنه است و غذا مى خواهد ، خوابش مى آید ، پوشکش را خیس کرده است) یا بازتاب چیزهاى مورد علاقه شماست (مثلاً ، بچه چیزى را مى خواهد که شما را خوشحال مى کند یا توجه شما را به خودش جلب کرده است).
وقتى شما لبخند مى زنید ، او هم لبخند مى زند. وقتى اخم مى کنید ، ناراحت مى شود. در واقع، کودکتان آینه رفتارهاى شماست .
کم کم (معمولاً پس از آنکه کودک راه رفتن را مى آموزد) نیازى مقاومت ناپذیر او را وامى دارد خودش انتخاب کند. این پیشرفتى هیجان انگیز است. اما جنبه بد آن این است که براى انتخابى مستقل به شیوه دلخواه خود باید با شما مخالفت کند. به همین دلیل است که وقتى از او مى خواهید کارى انجام دهد ، سرپیچى مى کند.
اصلاً جالب نیست که کسى که او را دوست داریم در برابر خواسته ما مقاومت کند. وقتى این مخالفت از سوى پسر کوچولوى دردانه دیده مى شود ، موقعیت بسیار آزاردهنده خواهد شد. این نخستین نشانه هاى بزرگسالى و استقلال در کودک است. این دوره قبل از دوسالگى آغاز مى شود و تا مدتى طولانى نیز ادامه پیدا مى کند. اما در اکثر کودکان ، این دوره از یکسال و نیمى شروع مى شود و تا سه سالگى ادامه پیدا مى کند.
از نشانه هاى بارز این مرحله ، رفتارهاى مخالف است. کودک عزیزمان مى خواهد دقیقاً عکس کارى را که از او خواسته ایم ، انجام دهد. ما انتظار رفتارى منطقى و مثبت داریم اما او مى گوید : نه ! یا فقط مى زند زیر گریه.
کودکان در این مرحله از رشد ، مشکلات زیادى با انتخابها و کارهاى مختلفى که دوست دارند انجام دهند ، دارند. مثلاً ، از کودکتان مى پرسید شام چى درست کنم؟ و او مى گوید : ماکارونى. شما هم با عشق این غذا را براى او آماده مى کنید، و به محض اینکه غذا آماده شد مى گوید : «من این غذا رو نمى خوام.»
براى بچه بسیار طبیعى است که به محض اینکه تصمیمى گرفت ، آن را عوض کند چراکه در این مرحله او حتى با خودش هم مخالف است.
وظیفه شماست که به او کمک کنید در انتخاب مناسب مهارت پیدا کند. براى کمک به او مى توانید در هر بار ، پیشنهادات محدودى ارائه کنید و انتخابهاى کمى براى او قرار دهید. یقیناً وقتى فقط به کودک دستور بدهیم بى آنکه انتخاب دیگرى براى او قرار داده باشیم ، بچه عصبانى و خشمگین خواهد شد. اگر انتخابهاى زیادى هم در برابر او بگذاریم ، باز هم عصبى خواهد شد. بطور کلى دو یا سه انتخاب کافى و کارساز است.
این مرحله هم براى کودکان و هم براى والدین دشوار است. وقتى کودک در برابر خواست والدین خود مقاومت مى کند ، احساسات و عواطف خشنى را تجربه مى کند که تحملش براى او سخت است. پناه بردن به گریه ، بیانى مناسب براى شدت عواطفى است که کودک درون خود احساس مى کند.


 

 

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar