مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٧

نیمی از بودجه بهداشتی صرف بیماری های قلبی و عروقی می شود. 70 درصد گرفتگی عروق قلبی، بدون علامت است. کاهش سن سکته قلبی نگران کننده است. شیوع سکته قلبی در زنان بیش از مردان در حال افزایش است.  
بیماری ها و نارسایی های قلبی و عروقی، مهمترین عامل مرگ و میر و ناتوانی در سطح جهان است که روند ابتلا به آن با سرعت قابل ملاحظه ای در حال افزایش است در حالیکه آمارها نشان می دهند بیماری های قلبی و عروقی درصد قابل توجهی از بودجه بهداشتی کشور را به خود اختصاص می دهد.


ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، 40 درصد افزایش یافته است 

    نیمی از بودجه بهداشتی صرف بیماری های قلبی و عروقی می شود. 70 درصد گرفتگی عروق قلبی، بدون علامت است. کاهش سن سکته قلبی نگران کننده است. شیوع سکته قلبی در زنان بیش از مردان در حال افزایش است.  
بیماری ها و نارسایی های قلبی و عروقی، مهمترین عامل مرگ و میر و ناتوانی در سطح جهان است که روند ابتلا به آن با سرعت قابل ملاحظه ای در حال افزایش است در حالیکه آمارها نشان می دهند بیماری های قلبی و عروقی درصد قابل توجهی از بودجه بهداشتی کشور را به خود اختصاص می دهد. همچنین مطالعات نشان می دهند که سن ابتلا به این بیماری ها به ویژه سکته قلبی در حال کاهش است که این موضوع بسیار نگران کننده بوده و برای پیشگیری از آن باید اقدام فوری و جدی صورت گیرد.


ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی 40 درصد افزایش یافته است
مهدی هنرور جراح و متخصص قلب و عروق گفت: بدون شک بیماری ها و نارسایی های قلبی و عروقی مهمترین عامل مرگ و میر ناتوانی در سطح جهان و از جمله در کشورمان است که سالانه هزاران سال از عمر مفید مبتلایان به آن از دست می رود. 
وی با بیان اینکه روند ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است تصریح کرد: آمارها نشان می دهند که شیوع بیماری های قلبی و عروقی در کشور، از ده سال قبل تاکنون به ویژه در سنین بالای 50 سال نزدیک به 40 درصد افزایش یافته است. 
هنرور ادامه داد: روند شیوع بیماری های قلبی و عروقی به ویژه سکته و گرفتگی عروق قلبی بسیار نگران کننده است و بر اساس برخی مطالعات سن ابتلا به سکته قلبی به کمتر از 35 سال هم رسیده است. 
وی خاطر نشان کرد: اگر روند ابتلا به بیماری ها و نارسایی های قلبی و عروقی با سرعت کنونی ادامه یابد بدون تردید در آینده نزدیک شاهد کاهش شدید طول عمر و کیفیت زندگی بسیاری از مردم به ویژه در جوانان خواهیم بود.


نیمی از بودجه بهداشتی کشور، صرف بیماری های قلبی و عروقی می شود
مصطفی گرجی استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز افزود: بر اساس استانداردهای بین المللی، حداقل پنج درصد تولید ناخالص ملی هر کشوری باید صرف هزینه های بهداشتی و درمانی آن کشور شود. 
وی با بیان اینکه حجم عظیمی از بودجه بهداشتی کشور، صرف بیماری های قلبی و عروقی می شود تصریح کرد: در حال حاضر بیش از نیمی از بودجه درمان، پیشگیری و تشخیصی دولت، صرف هزینه های ناشی از بیماری های قلبی و عروقی می شود در حالیکه در بسیاری از کشورهای جهان هزینه های ناشی از بیماری های قلبی و عروقی معادل 70 درصد بودجه بهداشتی و درمانی کشور است. 
گرجی گفت: روند افزایش شیوع بیماری های قلبی و عروقی به گونه ای است که پیش بینی می شودتا ده سال آینده بیماری های قلبی و عروقی علاوه بر اینکه قسمت قابل توجهی از بودجه کشور را به خود اختصاص خواهند داد بلکه عامل نزدیک به 70 درصد موارد مرگ و میر و ناتوانی را نیز شامل می شوند. 


70 درصد گرفتگی عروق قلبی، بدون علامت است
در ادامه منصور میرزایی متخصص قلب و عروق نیز گفت: نارسایی های قلبی و عروقی در مراحل اولیه علامت خاصی ندارند و هنگامی تظاهرات بالینی آنها نمایان می شود که بیماری تا حد زیادی پیشرفت کرده است. 
وی با بیان اینکه بسیاری از مبتلایان به نارسایی ها و بیماری های قلبی و عروقی در ابتدای بیماری خود با ظاهر سالم هستند افزود: این افراد هنگامی متوجه بیماری خود می شوند که سیستم عروقی و قلبی آنها به شدت گرفتار شده و درمان بیماری بسیار مشکل شده است. 
میرزایی تاکید کرد: مطالعات نشان می دهند که گرفتگی عروق قلبی تا 70 درصد بدون علامت است و هنگامی علایمی مانند درد و احساس سنگینی و تنگی در قفسه سینه بروز می کند که گرفتگی عروق قبلی از مرز 70 درصد بگذرد. 
وی یاد آور شد، گرفتگی عروق کرونر قلب به بالاتر از 70 درصد بسیار خطرناک است و به طور مستقیم خطر بروز سکته قلبی را افزایش می دهد لذا معاینه منظم سیستم قلبی و عروقی به ویژه پس از 50 سالگی برای تشخیص به موقع بیماری های قلبی و عروقی ضروری است.


کاهش سن سکته قلبی نگران کننده است
رضا کرمی ابرده متخصص بیماری های قلبی و عروقی نیز گفت: متاسفانه در سال های اخیر شاهد کاهش سن ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، به ویژه سکته قلبی بوده ایم که این روند همچنان ادامه دارد. 
وی با بیان اینکه سکته قلبی زیر 50 سال سکته قلبی زودرس محسوب می شود افزود: سن سکته های قلبی در کشورمان و در بیشتر کشورهای جهان به سنین زیر 50 سال به خصوص در مردان رسیده است. 
کرمی ابرده ادامه داد: در حالیکه سنین میانسالی جز بهترین دوران زندگی انسان به ویژه از نظر بازدهی در کار محسوب می شود لذا کاهش سن ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی به سنین میانسالی و پایین تر از آن، کیفیت زندگی را به شدت کاهش می دهد. 

وی با اشاره به اینکه برخی از مطالعات نشان می دهند که سن بروز سکته قلبی در کشورمان به مرز 40 سال و پایین تر از آن نیز رسیده است خاطر نشان کرد: این موضوع بسیار نگران کننده است و باید برای پیشگیری از آن اقدام جدی صورت گیرد. 
این متخصص بیماری های قلبی و عروقی یاد آور شد، برای پیشگیری از کاهش سن سکته قلبی، تغذیه مناسب، ورزش منظم، جلوگیری از اضافه وزن و چاقی و پیشگیری از وارد آمدن فشارهای روحی و روانی بر فرد، بسیار مهم و تاثیر گذار است.


شیوع سکته قلبی در زنان بیشتر از مردان است
مجید اباذری متخصص قلب و عروق نیز با اشاره به اینکه ابتلا به انواع بیماری ها و نارسایی های قلبی و عروقی در مردان بیشتر از زنان است افزود: مطالعات نشان می دهند که در سال های اخیر شیوع بیماری های قلبی و عروقی به ویژه سکته قلبی در زنان، با سرعت بیشتری نسبت به مردان در حال افزایش است. 
وی در مورد علت افزایش قابل توجه موارد سکته قلبی در زنان گفت: متاسفانه در چند سال گذشته روند استعمال دخانیات به ویژه سیگار، مصرف مواد غذایی حاوی قند و چربی بالا، چاقی و اضافه وزن در زنان به شدت افزایش یافته و این در حالی است که روند افزایش این عوامل خطر با سرعت کمتری در مردان در حال گسترش بوده است. 
اباذری با بیان اینکه عواملی مانند چربی و کلسترول بالا، دیابت، فشار خون و سیگار به مرور زمان باعث تنگ شدن عروق قلبی می شود تصریح کرد: مهمترین راه های پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی شامل کنترل چربی و فشار خون، مصرف نکردن دخانیات به ویژه سیگار، تغذیه سالم و افزایش تحرک و فعالیت بدنی و انجام ورزش منظم روزانه است.


رابطه استرس و نارسایی های قلبی و عروقی به شدت افزایش یافته است
در ادامه محمد جواد تیباپور متخصص قلب و عروق نیز گفت: چاقی و اضافه وزن، مصرف زیاد چربی، ورزش نکردن و نداشتن فعالیت بدنی و مصرف دخانیات به ویژه سیگار چهار عامل اصلی بروز بیماری ها و نارسایی های قلبی و عروقی است. 
وی با اشاره به اینکه علاوه بر چهار عامل فوق بیماری ها و اختلالات روانی به ویژه استرس، اضطراب و افسردگی هم در بروز بیماری های قلبی نقش دارد اظهار داشت: مطالعات اخیر نشان می دهند که رابطه استرس و نارسایی های قلبی و عروقی به ویژه سکته قلبی به شدت افزایش یافته که این موضوع بسیار نگران کننده است. 
تیباپور با بیان اینکه مهمترین علت شیوع استرس، مشکلات زندگی و شغلی است تاکید کرد: مطالعات نشان می دهند که استرس ها از دو مسیر (حالت) میزان بروز بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهند. 
وی خاطر نشان کرد: در حالت اول استرس موجب افزایش ترشح هورمون های شیمیایی نظیر اپی نفرین و در نتیجه باعث تنگی عروق قلب و تشدید بیماری قلبی و فشار خون بالا شده و در حالت دوم استرس باعث کاهش تحرک فعالیت جسمی و ورزش شده و از این طریق خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی به ویژه سکته قلبی را افزایش می دهد.  

 

 

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar