مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٩/٢

 

سردردهای میگرنی به سادگی قابل کنترل است  
یک متخصص مغز و اعصاب اظهار کرد: با توجه به این که برخی از داروهای میگرن با داروی تپش قلب و صرع یکی است، برخی از افراد به تصور این که دارویی اشتباهی برایشان تجویز شده از مصرف دارو خودداری می کنند که این به تشدید علایم سردرد کمک می کند.  
دکتر مهدی وحید دستجردی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به این که بیش از 90 درصد علل ابتلا به میگرن را سابقه خانوادگی تشکیل می دهد در خصوص علل تشدید کننده میگرن گفت: بسیاری از سردردهای میگرنی به علل متفاوتی از جمله پرخوابی، کم خوابی، نورآفتاب، وزش باد، استرس روحی و استفاده از مواد نگهدارنده در غذاها بستگی دارد که به سادگی قابل کنترل است.  
وی با اشاره به تصور غلطی که بسیاری از سردردها را افراد به سینوزیت نسبت می دهند، گفت: سینوزیت حاد، درد دارد ولی سینوزیت مزمن درد ندارد بنابراین بسیاری از سردردهایی که به علت وزش باد ایجاد می شود، میگرن است.  
دکتر وحید دستجردی با تاکید بر این که از ابتلا به میگرن نمی توان پیشگیری کرد ولی کنترل آن بسیار ساده است، گفت: میگرن به صورت سردرد ضربان دار نمایان می شود که اغلب در سنین 13-14 سالگی ایجاد می شود.وی در پایان افزود: میگرن با نوار مغزی قابل تشخیص است ولی هر سردرد جدیدی باید پیگیری شود.  

گیاه خارمریم، ضدآفتاب طبیعی!  
سیلی مارین موجود در عصاره خار مریم که یکی از نادرترین مواد گیاهی در شکل خوراکی است، دارای خواص محافظتی نوری علیه آفتاب سوختگی، سرطان پوست غیرملانومایی و مهار ایمنی است که به دلیل سادگی مصرف، ارزان و در دسترس بودن می تواند جاگزین مناسبی برای بسیاری از فرآورده های موضعی ضد آفتاب باشد.  

به گزارش ایسنا، با توجه به آسیب های پوستی ناشی از پرتوی فرا بنفش خورشید و نیاز به مواد محافظ در مقابل اثرات سو» این اشعه،  در این مطالعه اثرات استعمال خوراکی سیلی مارین در جلوگیری از اثرات سو» پرتوی فرابنفش با استفاده از یافته های هیستوپاتولوژیک و بررسی علایم بالینی توسط شمسعلی رضا زاده، استادیار گروه فارماکوگنوزی و داروسازی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی مورد ارزیابی قرار گرفته است.  

 در این مطالعه دو گروه 30 تایی خوکچه هندی آلبینوانتخاب شدند. در گروه آزمایش، 20 روز قبل از تابش پرتوی فرابنفش و نیز در حین تابش، سیلی مارین با دوز 50 میلی گرم بر کیلوگرم و به طریق گاواژ به حیوانات خورانده شد و گروه شاهد، فقط آب مقطر دریافت کرد. سپس هر دو گروه، در معرض اشعه فرابنفش با دوز 180 میلی ژول بر سانتی متر مربع قرار گرفتند. در پایان، علایم بالینی ثبت و از پوست نواحی اشعه دیده، نمونه برداری شده و تحت بررسی هیستوپاتولوژیک قرار گرفت.  

 یافته های بررسی های بالینی و هیستوپاتولوژیک نشان دادند که استعمال خوراکی سیلی مارین دارای اثرات محافظتی در مقابل اثرات سو» پرتوی فرابنفش بر روی پوست خوکچه هندی می باشد.   نتایج حاصل از این مطالعه می تواند مشوق معرفی و استفاده از این ماده گیاهی برای تولید محصولات خوراکی محافظ در مقابل اشعه آفتاب باشد، زیرا هیچ کرم ضدآفتابی قادر به محافظت کامل پوست در مقابل تمام طیف های اشعهUV نیست.  

تزریق هورمون رشد تا 4 سالگی برای کودکان کوتاه قد الزامی است  
یک فوق تخصص غدد اطفال گفت: تزریق هورمون رشد برای کودکانی که از نوزادی تا سن 4 سالگی وزن و قد مناسبی ندارند، توسط پزشک معالج الزامی است.  
    دکتر فرزانه روحانی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: نوزادانی که وزن و قد کوتاهی در هنگام تولد دارند در صورتی که تا 4 سالگی به نمودار وزن و قد مطلوب نرسند باید با مراجعه به متخصص غدد و متابولیسم، نسبت به بررسی هورمون های رشد خود از طریق تزریق هورمون رشد اقدام کنند.  وی گفت: تزریق هورمون رشد باید با صلاحدید پزشک غدد و متابولیسم هر شب و به مدت چندین سال انجام شود.  روحانی افزود: بدلیل آنکه سرعت رشد طبیعی قد تدریجی و به مدت 5 تا 7 سانتی متر در سال است لذا والدین کودکان کوتاه قد باید سه ماه بعد از تزریق، شاهد افزایش تدریجی قد کودکان خود باشند.  این پزشک فوق تخصص غدد متابولیسم گفت:  تازمانی که صفحات رشد استخوانی باز باشند، می توان شاهد افزایش قد در فرد بیمار بود. 

بی خوابی از شایع ترین مشکلات مبتلایان به سرطان پستان 
بی خوابی از شایع ترین اختلالات بدنی سه چهارم زنان مبتلا به سرطان پستان است که در مواردی تهدیدکننده حیات و باعث شکست در درمان و ایجاد کننده بسیاری از مشکلات روحی و روانی می شود.   به گزارش ایسنا ، این پژوهش به شیوه مروری و با بررسی متون و مقالات انتشار یافته و جستجوی پیشرفته اینترنتی توسط فاطمه بهرام نژاد، کارشناس ارشد پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردآوری شده است.  

 یافته های این پژوهش حاکی است عارضه بی خوابی در 30 تا50 درصد مبتلایان به انواع سرطان دیده می شود و از میان همه سرطان ها، سرطان پستان با 61 درصد بالاترین درصد اختلال بی خوابی را به خود اختصاص می دهد.  
از دلایل موثر در بی خوابی می توان به جنسیت، بهداشت ضعیف خواب، تغذیه نامناسب، درگیری های روحی، سو» مصرف مواد و الکل، سبک زندگی نامناسب، خروپف کردن، داشتن بیماری های زمینه یی، مصرف برخی از داروها و استعمال سیگار اشاره کرد.  

 بر اساس این پژوهش زنان مبتلا به سرطان پستان حداقل دو عامل مهم و اصلی یعنی جنسیت و بیماری خود را به همراه دارند.   داشتن اختلال بی خوابی باعث عوارضی همچون کاهش سیستم ایمنی، شکست یا عدم پذیرش درمان، دیر التیام یافتن زخم ها، اختلالات روحی همچون افسردگی، پرخاشگری، نا امیدی، خستگی، تحریک پذیری، کاهش فعالیت های اجتماعی، پایین آمدن آستانه تحمل فرد و سو» مصرف مواد و الکل می شود.   در مواردی، بی خوابی تهدید کننده اصلی زندگی زنان مبتلا به سرطان پستان است که پرستاران می توانند با اصلاح سبک زندگی این افراد، اصلاح تغذیه و استفاده از روش های غیر دارویی به پیشگیری و درمان این اختلال کمک کنند. این پژوهش در فصلنامه بیماری های پستان به چاپ رسیده است.

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar