مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۸/٢٧

«بازهم همین کار رو کرد!» دختر جوان یا نوجوانتان با سر و وضعى مثل بازیگران سینما به تندى از خانه بیرون مى زند و شما را عصبانى و خشمگین بر جاى مى گذارد!
چه به سر اون دختربچه شیرین و دوست داشتنى آمده است؟ شما دونفر عادت داشتید که درباره همه چیز با هم صحبت کنید و او همیشه از نظرات و راهنمایى هاى شما در لباس پوشیدن و یا انتخاب مد پیروى مى کرد. اما به نظر مى رسد امروز تنها چیزى که دخترتان از آن اطمینان دارد این است که با شما هم عقیده نیست و در بسیارى کارها و انتخابها، سلیقه شما را نمى پسندد ؛ و شما این را درک نمى کنید...


 

برخورد با آرایش و لباس نوجوانتان

 

«بازهم همین کار رو کرد!» دختر جوان یا نوجوانتان با سر و وضعى مثل بازیگران سینما به تندى از خانه بیرون مى زند و شما را عصبانى و خشمگین بر جاى مى گذارد!
چه به سر اون دختربچه شیرین و دوست داشتنى آمده است؟ شما دونفر عادت داشتید که درباره همه چیز با هم صحبت کنید و او همیشه از نظرات و راهنمایى هاى شما در لباس پوشیدن و یا انتخاب مد پیروى مى کرد. اما به نظر مى رسد امروز تنها چیزى که دخترتان از آن اطمینان دارد این است که با شما هم عقیده نیست و در بسیارى کارها و انتخابها، سلیقه شما را نمى پسندد ؛ و شما این را درک نمى کنید.
چرا، شما همه چیز را درک مى کنید. فقط کافى است کمى به حافظه خود فشار بیاورید، بله کمى عقب تر بروید، به دوران نوجوانى خود....
حالا به خاطر مى آورید آن روزها که شما هم دختر جوانى بودید (تقریباً هم سن و سال الانِ دخترتان) احتمالاً سعى مى کردید میزان تحمل و صبر مادرتان را در مورد آرایش و طرز لباس پوشیدن محک بزنید. خدا را شکر که هر دوى شما به خوشى از این تجربه گذشتید. به یاد مى آورید که مادرتان مى گفت: «دوست دارم ببینم وقتى خودت مادر شدى با دختر نوجوانت چه رفتارى خواهى کرد! آن وقت حال مرا درک مى کنى.» خب، حالا شما صاحب دخترى نوجوان با همان حال و هواى سرکش و بى تحمل هستید و نومیدانه سعى مى کنید او را درک کنید. حالا چه باید کرد؟
باید توجه داشته باشید که دخترتان به مرحله کشف و تجربه قدم گذاشته است. او مى خواهد ظاهر جدید و شخصیت تازه اى داشته باشد و این ظاهر و شخصیت را آزمایش کند. آنچه ممکن است براى شما ناخوشایند به نظر برسد این است که او مى خواهد به شیوه و روش خودش همه این چیزها را تجربه کند. (به یاد مى آورم آن وقتها که خودم دختر جوانى بودم حتى در ملاقاتهاى کارى هم با سر و وضعى نامرتب و اسپرت و لباسهاى پُر گرد و غبار شرکت مى کردم. مادرم فقط آه مى کشید و امیدوار بود که بزودى این مرحله به پایان برسد!)
همیشه به یاد داشته باشید که دخترتان شخصیتى منحصر به فرد دارد و هیچ قانون سفت و سخت و سریعى براى رفتار با نوجوانان وجود ندارد و خودتان باید با دقت و حوصله، شیوه اى را که بیشتر با روحیات او سازگار است پیدا کنید. هر نوجوانى داراى ظاهر، شخصیت و تصویرى خاص خود است، هرچند به نظر شما همه آنان مثل هم باشند. آنچه در مورد یکى از آنها کارساز است ممکن است در مورد دیگرى درست از آب درنیاید.
پیش از آنکه تسلیم نا امیدى شوید باید بگوییم چند نکته مفید وجود دارد که با الهام از آنها مى توانید با دخترتان به توافق برسید:
به خودتان آموزش دهید
اگر دخترتان در آرایش و لباس پوشیدن احتمالاً از بازیگران و ستاره هاى سینما تقلید مى کند او را سرزنش نکنید. معمولاً براى نوجوانان کمى دشوار است که صحنه بازى و نمایش را از واقعیت جدا کنند. آنان آگاه نیستند که بعضى از ستاره ها و هنرپیشه ها با طرز لباس پوشیدن و آرایش خود در واقع مى خواهند سبک و فرم خود را از دیگران متمایز و بر روى صحنه قابل تشخیص کنند، اما این نوع سر و وضع براى زندگى واقعى و روزمره مناسب نیست.
چند مجله نوجوان انتخاب کنید و تصاویر دخترانى که به عقیده شما لباس و آرایش مناسبى دارند به دختر خود نشان دهید. به دخترتان نشان دهید که دنیاى او براى شما اهمیت دارد و اینکه دوست دارید بدون عصبانیت، سرزنش یا ناراحتى، او و طرز فکر او را درک کنید.
چند قانون اولیه وضع کنید
با همسرتان صحبت کنید و تصمیم بگیرید ازنظر شما چقدر آرایش براى دخترتان قابل قبول است. در خاطر داشته باشید که ممکن است همسرتان اصلاً نداند لوازم آرایش زنانه چه هستند و چگونه مورد استفاده قرار مى گیرند، و حتى چندان هم به این مسائل اهمیت ندهد. اما براى اینکه تصمیم شما هماهنگ و حرفها و موضع تان با هم یکى باشد و بعد مشکل دوگانگى پیش نیاید، بهتر است شما و همسرتان باهم در این باره صحبت کنید و تصمیم واحدى بگیرید.
محدودیتهاى خود را مشخص کنید
همه مسائلى را که به آرایش ظاهرى و طرز لباس پوشیدن دخترتان مربوط مى شود (از لاک ناخن تا رژلب و لباس هایى با رنگ هاى تند مثلاً قرمز و نارنجى و غیره) را بررسى کنید. ببینید دیگر دختران هم سن و سال دختر شما از چه نوع آرایشها و لباسهایى استفاده مى کنند، و کدام یک ازنظر شما براى سن او مناسب تر است.
نگران این نباشید که دخترتان بداند از نظر شما مثلاً خط چشم براى دخترهاى ۱۲ ساله مناسب نیست. به همان اندازه که دختران نوجوان از سر کنجکاوى دوست دارند همه چیز را تجربه کنند، نیاز دارند که مرزها و محدودیتها را نیز بشناسند و بدانند که نمى توانند از این مرزها عبور کنند. بدانید که دخترتان حتماً این مرزها و محدودیتها را آزمایش خواهد کرد ؛ و درصورت نقض این قوانین، شما هرگز نباید بدون تنبیه (به هرصورتى که خودتان صلاح مى دانید) از این تخلف بگذرید.
تا حد امکان مدارا کنید
جوانان دوست دارند گاه از کنترل و سلطه بزرگترها و والدین خارج شوند، و فقط به همین شکل است که رشد مى کنند و بزرگ مى شوند. اولویتهاى خود را بررسى کنید. آیا به نظر شما بهتر نیست دخترتان قانون محدودیت خط چشم کشیدن را زیرپا بگذارد تا اینکه مثلاً بى اجازه شما تاتو کند که آرایشى ماندنى و بى علاج است؟ پس بهتر است گاه سازش کنید.
از متخصصان کمک بگیرید
اگر از زمان ازدواج خود هرگز آرایش نکرده اید، بهتر است در این زمینه از یک آرایشگر کمک بگیرید. به همراه دخترتان براى مشاوره نزد یک آرایشگر بروید. مراقب باشید آرایشگر را با دقت انتخاب کنید و از قبل با او در این زمینه صحبت کنید. یک سبک ساده و دخترانه انتخاب کنید. به تصاویر مربوط به آنان نگاه کنید. به نظر شما براى پاک کردن آرایش از صورت خود به کاردک احتیاج دارند؟ دراین صورت، سراغ یک سبک دیگر بروید. پس از انتخاب فرم آرایش، از آرایشگر بخواهید این نوع آرایش مو و صورت را به شما و دخترتان آموزش دهد.
به یاد داشته باشید که احتمالاً شما تقریباً نصف عمرتان از آرایش استفاده نکرده اید و حالا سبکهاى آرایش عوض شده است و حالا فرزندتان دارد سعى مى کند سبک خاص خود را پیدا کند و در واقع زنى را که در آینده خواهد شد کشف کند.

 

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar