مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/٤/٢۱

مراحل فرآیند گروه­ درمانی

در آغاز تشکیل گروه­، گروه هنوز کاملا جهت ­دهی نشده است و به درمان­گر وابسته است چرا که ادامه فعالیت گروه به نظر اعضاء گروه نسبت­به درمان­گر ارتباط دارد. اعضاء گروه در انتظار راهنمایی و دستورالعمل درمان­ گر هستند. در نظر آنها وی شخصی با معلومات و متخصص است، خود را وابسته...


مراحل فرآیند گروه­ درمانی

در آغاز تشکیل گروه­، گروه هنوز کاملا جهت ­دهی نشده است و به درمان­گر وابسته است چرا که ادامه فعالیت گروه به نظر اعضاء گروه نسبت­به درمان­گر ارتباط دارد. اعضاء گروه در انتظار راهنمایی و دستورالعمل درمان­ گر هستند. در نظر آنها وی شخصی با معلومات و متخصص است، خود را وابسته به درمان­گر احساس می‌کنند و نیز تلاش می‌کنند رفتارهای مناسب داشته باشند تا بتوانند در گروه ماندگار شوند، هرچند آگاهی کامل از اهداف گروه ندارند. در مرحله­ی دوم وابستگی تغییر شکل می‌دهد و گروه یاد می‌گیرد که وابسته به درمان ­گر نباشد و مسئولیت ­پذیر باشد. در مرحله­ سوم صمیمت بیشتری بین گروه ایجاد می‌شود. احساسات خود را بیان می‌کنند و واکنش ­های مناسب در مقابل احساسات دیگران نشان می‌دهند. درمان­گر در جلسه درمان حضور دارد، اما تنها اداره کننده جلسه نیست. سعی می‌کند به عنوان یک عضو گروه انسجام جلسه را حفظ کند. و از تکنیک­ های مختلف در مورد اعضاء گروه و واکنش ­های آنها استفاده کند. ممکن است گروه درمان­گر جلسه را با خطاب گروهی آغاز کند و ادامه جلسه را با تشویق و باز خورد به اعضاء تداوم بخشد.

تغییر رفتار فرانظریه ‌ای

مدل فرانظریه ‌ای شیوه­ای کاربردی همراه با راهکارهایی برای تغییر رفتار و یک چارچوب نظری برای شناخت، اندازه ‌گیری و مداخله برای تغییر رفتار ارائه می‌دهد. این شیوه درمان 5 مرحله دارد و مراحل پیش از تفکر، تفکر، آمادگی، عمل و نگهداری 5 مرحله را تشکیل می‌دهند. در رویکرد رفتار فرانظریه‌ای درمان‌گران آموزش می‌بیند تا آمادگی مراجعان را برای تغییر بسنجند و باتوجه به وضعیت و درجه آمادگی آنها انگیزه او را توسط مجموعه‌ای از فنون بالا ببرند. روش تغییر رفتار فرانظریه‌ای بر درمان اعتیاد تأثیر چشمگیری دارد زیرا این مدل از حیطه درمان اعتیاد فراتر رفته است و کاربرد وسیع در روان‌درمانی، تأمین بهداشت و موقعیت­های‌ سازمانی پیدا کرده است. این مدل ابتدا با توجه به تحقیقات اساسی روی استعمال­ کنندگان دخانیات به وجود آمد و به سرعت گسترش یافت و در درمان مشکلات مصرف الکل و دیگر مواد به کار گرفته شد.

فرآیندهای تغییر شامل ده فرآیند خاص تجربی از جمله افزایش آگاهی، تسکین و آرامش، باز ارزیابی خود، باز ارزیابی محیط و آزادسازی اجتماعی و همچنین رفتاری شامل مهار محرک­ها، شرطی‌سازی تقابلی، مدیریت تقویت، آزادسازی خود و روابط یاورانه می‌شود که به عنوان موتور محرکه تغییر مطرح هستند. در هر جلسه گروه­ درمانی یک یا چند فرآیند تغییر که برای حرکت در آن مرحله از اهمیت زیادی برخوردارند تحت عنوان هدف انتخاب می‌شود و سلسه جلسات 14گانه طی دور اول برای مراجعانی طراحی شده است که در مراحل اولین تغییر یعنی پیش از تفکر و آمادگی است به سرمی‌برند.

 این جلسات برای افزایش انگیزه ­دهی و تسهیل تغییر در مراجعاتی طراحی شده است که تشخیص نمی‌دهند دارای مشکل هستند یا اینکه انگیزه‌ای برای تغییر کردن ندارند و همچنین در حال فکر کردن برای تغییر کردن یا در حال آماده شدن برای تغییرات هستند. سلسله جلسات 15گانه دور دوم دارای جهت‌گیری عملی بیشتری است و برای مراجعانی که مراحل بعدی یعنی عمل و نگهداری قرار دارند طراحی شده است. این مراجعان اشخاصی­اند که آماده ایجاد تغییر در رفتار خود هستند و به صورت فعال در حال تغییر یا در حال نگهداری هستند.

 

خانواده درمانی

این­گونه خانواده‌ها معمولاً سیستم دفاعی باثباتی دارند، آنها را در مقابل مشکلات و آسیبهای احتمالی محافظت می‌کند ضمن اینکه شناخت مشکلات ساختاری خانواده، مرزبندی‌ها، ارتباطات و الگوهای انتقال بین­نسلی انواع خشونت اهمیت درمانی دارد، در این شرایط، برنامه­های حمایت خانوادگی نیز باید به صورت متمرکز کوتاه­مدت و حمایتی تدوین گردیده و حمایت مستمر از قربانی را برای جلوگیری از خروج کودک از منزل مد نظر قرار دهد. نخستین چیزی که خانواده بدان نیاز دارد حمایت است. آنان نیاز دارند حرفهایشان را شنیده و درکشان کنیم.

 آنان نیاز دارند تشویق شوند واقعیت زندگی‌شان را بیان کنند. آنان نیاز دارند احساس کنند در یک مکان امن و دوست­داشتنی هستند، جایی­که دیگران به احساس‌شان توجه می‌کنند و به آنچه می‌خواهند پاسخ می‌دهند. قبلاً کسی مراقب آنها نبوده بلکه آنها بوده‌اند که همیشه مراقب اشخاص دیگری بوده‌اند. برخی از آنان در برابر هر کوششی که شما برای کمکهایی به آنها می‌کنید مقاومت کرده و می‌گویند «من خوبم». آنها از شما می‌خواهند به افراد مورد علاقه‌شان کمک کنید نه به خود آنها. آنان تنها آن فرد یعنی معتاد را «مریض» می‌دانند.

در زمینه نقش خانواده در ایجاد یا کاهش وسوسه نیز که از عوامل اصلی بازگشت فرد مصرف کننده می­باشد، بیشترین میزان هوس‌انگیزی مربوط به اختلاف با همسر می‌باشد که با توجه به فقدان حمایت­های خانوادگی و محیط اطراف از این افراد، نمود بیشتری پیدا می‌کند. در عین­حال درگیری همسر با اعتیاد، باتوجه به فرایند هم­وابستگی که ممکن است به مرور زمان همسر را تحت تأثیر قرار دهد، فرایند ترک فرد بیمار را دشوارتر می‌کند. لذا با توجه به اهمیتی که خود بیماران به نقش برنامه آموزش خانواده در کاهش شکل‌گیری و کنترل هوس داده‌اند پرداختن به این بعد از درمان اهمیت دوچندانی دارد.

 

توان­بخشی دارویی

افراد زیادی از درمان سرپایی اعتیاد ندارند و دقیقاً از مشکلات ناشی از ترک مواد هراس دارند. گاهی اوقات لازم است از محیط مصرف دور شده و در یک محیط ایمن و پاک قرار بگیرید. در توان­بخشی جامع شما مجموعه­ای از درمان­های فردی و گروهی، جلسات 12 قـدمی، درمان دارویی و آموزش پیشـگیری از بازگشت را یک­جا دارید. در این مسیر با دوری از مصرف، از عوامل موثر بر اعتیاد آگاهی پیدا می­کنید. بدون دخالت عوامل مخلِ بیرونی و نگرانی­هایِ روزمره، فرصتی برای تمرکز توجه­تان بر بهبودی کامل به دست می­آورید. داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی معمولاً برای بیماری­های همراه تجویز می­گردد.

 

اجتماع درمان­مدار

یکی از روش­های درمان غیرداروئی است که به همه جنبه­های زیستی­ روانی­ اجتماعی به­طور همزمان و با اولویت ابعاد روانی و اجتماعی می پردازد، هدف این روش، تغییر فرد و تغییرکردن سبک زندگی اجتماعی است. در این مراکز، برنامه درمانی، سه مرحله اصلی دارد و شش ماه طول می­کشد. برنامه­ی روزانه معمولاً از ساعت 7 صبح شروع و تا ساعت 11 شب خاتمه می­یابد و شامل نشست­های متعدد، کار، گروه­های درمانی­، مشاوره فردی و تفریح است. همه افراد ضمن انجام وظایف روزانه (نظافت، آشپزی و سایرامور مربوط محیط زندگی)، تفریح و بازی، در جلسات صبحگاهی، کلاس­ آموزشی، گروه­ درمانی و سمینار شرکت می­نمایند.

در مرکز، هر بیمار بعد از پذیرش از پایین­ترین مشاغل مانند نظافت دستشویی و زمین آغاز کرده و در یک روند صعودی می­تواند تا مرحله­ی مدیریت پیش رود، در واقع، افراد در موقع ورود به عنوان یک بیمار پذیرش شده و به عنوان پرسنل محل اقامت را ترک می­کنند.

 

مراحل درمانی

1- مرحله جهت­یابی:آشنایی با مرکز و استقرار جهت درمان: دو هفته اول

2- مرحله درمان

3- مرحله پیش از ورود مجدد

4- مرحله ورود مجدد

5- مرحله مراقبت بعدی

افرادی که این دوره­ها را با موفقیت گذرانده­اند تغییرات مثبت بارزی از خود نشان می­دهند، از عملکرد اجتماعی بهتری برخوردارند و تمایل دارند روی مشکلات خود به طور مرتب کار کنند، با گروه­های خودیاری ارتباط داشته و رابطه خود را با این مرکز تداوم می­بخشند (دوره پیگیری).

 

درمان روانی اعتیاد در مرکز اجتماع درمان­مدار (TC)

 به نظر می رسد عناصر اصلی یک برنامه درمانی شامل این موارد باشد.

* آموزش در مورد مواد ....

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar