مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۸/٢٢

بمب شیمیایی، سلاح جدید درمان سرطان


 آیا انسولین زیاد برای قلب مضر است؟


آرامش باعث کاهش تعریق می شود


ابداع تست ساده برای تشخیص دیابت از طریق تنفس


بمب شیمیایی، سلاح جدید درمان سرطان


 دانشمندان می گویند بمب شیمیایی جدیدی ساخته اند که می تواند در درمان سرطان موثر واقع شود و عوارض جانبی کمتری نسبت به شیمی درمانی های رایج ایجاد کند.    به گزارش ایرنا به نقل از شینهوا، گروهی از دانشمندان آلمانی و آمریکایی در مرکز پزشکی اراسموس در بیمارستان دانشگاه روتردام، دو شیوه "شیمی درمانی" و "افزایش حرارت" را تلفیق کرده، آن را در یک قطره چربی کوچک قرار داده و در جریان خون رها کردند. نتایج اولیه نشان داد گرم شدن این بمب های شیمیایی موجب منفجر شدن آنها و در نتیجه آزاد شدن داروها می شود. این داروها می تواند کار خود را به صورت موضعی انجام داده و تومورهای سرطانی را از بین ببرد. این بمب های شیمیایی در طول سفر خود در جریان خون، به سلول های بافت سالم آسیب نمی رساند. با گرم کردن تومورها تا دمای 42 درجه، این قطره ها به محض آنکه به تومور برسند منفجر می شوند و داروهای شیمی درمانی آزاد می شود. برخلاف شیوه های معمول درمان سرطان، در شیوه جدی میزان اندکی داروهای شیمی درمانی به بدن وارد می شود. این کار خطر عوارض جانبی را کاهش داده و ریزش مو و تحریک غشاهای مخاطی در بیماران کمتر دیده می شود.
این شیوه درمانی بر روی بیماران در اروپا با موفقیت زیادی آزمایش شده است.

ابداع تست ساده برای تشخیص دیابت از طریق تنفس


کارشناسان اعلام کردند: به زودی تست های جدیدی ارائه خواهند شد که از روی تنفس می توانند دیابت را تشخیص دهند.
به گزارش  ایسنا، این تست ساده مجهز به حسگری بر اساس نانوفناوری است که با تجزیه و تحلیل تنفس افراد نشان می دهد; فرد مبتلا به دیابت نوع اول است. این حسگر که با موفقیت از سوی محققان سوئیسی مورد آزمایش قرار گرفته هم چنین در بخشهای اورژانس برای تشخیص سریع احتمال کاهش انسولین دیابتی در مبتلایان قابل استفاده خواهد بود.
کاهش انسولین دیابتی یک مشکل جدی است و زمانی رخ می دهد که بیماران دیابتی به اندازه کافی انسولین استفاده نمی کنند.
روزنامه یواس ای تودی در این باره نوشت: بیماران دیابتی حتی در خانه نیز می توانند از این تست ساده استفاده کنند تا اگر به انسولین بیشتر نیاز داشته باشند، مشخص شود.
محققان می گویند; در تنفس هر فردی مقدار اندکی از ماده شیمیایی موسوم به آستون وجود دارد اما کسانی که به دیابت نوع اول مبتلا هستند به طور غیرمعمول مقدار زیادی از این ماده شیمیایی در تنفس آنها آزاد می شود.
این محققان سپس یک شناساگر حساس به آستون طراحی کردند و با ترکیب آن با نانوذرات سرامیکی بین مجموعه ای از الکترودهای طلا، تست مزبور را ابداع کردند.

آیا انسولین زیاد برای قلب مضر است؟


نتایج آخرین مطالعات نشان داده است; استفاده از انسولین برای درمان بیماران دیابتی در صورتی که بیمار مبتلا به فشار خون بالای مزمن باشد، مضر و خطرناک است.
به گزارش ایسنا، انسولین هورمونی است که سطح گلوکز را کنترل می کند و گلوکز یک منبع اصلی انرژی است. انسولین با اثرگذاری روی کبد، ماهیچه ها و سلولهای چربی در خون تاثیر خود را روی گلوکز اعمال می کند. اینکه انسولین چه طور روی قلب تاثیر می گذارد خیلی مشخص نیست. مطالعات جانوری نشان می دهد که انسولین از قلب در برابر استرس حفاظت می کند. اما از سوی دیگر مطالعات بالینی نیز نشان داده است که وجود مقدار خیلی زیاد انسولین در خون با بروز نارسایی قلبی ارتباط مستقیم دارد.
گروهی از محققان به سرپرستی ای سی کومور و محقق دانشکده پزشکی دانشگاه شیبا در ژاپن این اطلاعات را از موشهای آزمایشگاهی در شرایطی که با فشار خون بالا مقاومت انسولینی از خود نشان می دهند بدست آورند. در این وضعیت سیگنال دهی انسولین در قلب افزایش پیدا می کند.
خبرگزاری شینهوا در این باره افزود: با اطلاعات حاصل شده معلوم شد که درمان انسولین در افرادی که مبتلا به فشار خون مزمن هستند، می تواند برای قلب آنها مضر باشد. شرح این یافته در مجله تحقیقات بالینی منتشر شده است.

 

 

 


آرامش باعث کاهش تعریق می شود


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: مصرف غذاهای پرادویه و حضور در مکان های استرس زا موجب افزایش تعریق می شود. هر چه محیط زندگی آرام تر باشد، تعریق بدن نیز کاهش می یابد.   دکتر رضا یعقوبی در گفت وگو با ایسنا، اظهار داشت: در صورتی که میزان تعریق بدن به اندازه ای باشد که زندگی روزانه مختل شود فرد مبتلا به تعریق بیش از حد است و پس از علت یابی می توان آن را درمان کرد.   وی تصریح کرد: البته تعریق در هوای گرم بسیار مفید است و موجب خنک شدن سطح پوست و کاهش دمای بدن می شود. هر میزان تعریق بیماری محسوب نمی شود ولی اگر میزان تعریق به اندازه ای باشد که زندگی روزانه مختل شود و به وضوع قابل مشاهده باشد نیازمند درمان است.   این متخصص پوست خاطرنشان کرد: برخی افراد تنها در برخی نقاط بدن مانند دست و پا و یا صورت تعریق بیش از حد دارند و برخی نیز از تعریق زیاد در همه نقاط بدن شکایت می کنند.   عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار کرد: پرکاری تیرویید یکی از دلایل تعریق عمومی بدن است و افرادی که از تعریق بیش از حد در همه نقاط بدن شکایت دارند ابتدا باید از نظر تیرویید مورد آزمایش قرار گیرند.   وی تاکید کرد: تعریق بیش از حد در برخی نقاط بدن مانند دست و پا و یا صورت نیز می تواند ناشی از استرس و اضطراب و یا مصرف غذاهای پرادویه باشد.   یعقوبی گفت: همچنین هر چه مشغله فکری بیشتر باشد، میزان تعریق دست و پا افزایش می یابد.   وی افزود: افرادی که از نظر روحی پراسترس و مضطرب هستند نیز بیش از دیگران دچار تعریق دست و پا می شوند.   این متخصص پوست تصریح کرد: هرچه آرامش فرد بیشتر و استرس محیط نیز کمتر باشد میزان تعریق کاهش می یابد.   عضو هیات علمی دانشگاه پزشکی جندی شاپور اهواز خاطرنشان کرد: استفاده از داروهای آرام بخش زیر نظر پزشک می تواند موجب کاهش تعریق در افراد پراسترس شود.   وی توصیه کرد: استفاده از محلول آلومینیوم کلراید 25 درصد می تواند در کاهش تعریق دست و پا و یا زیر بغل موثر باشد. این محلول با تشکیل کریستال، مجاری عرق را مسدود کرده و شدت تعریق را کاهش می دهد.   وی تاکید کرد: آلومینیوم کلراید باید دوبار در هفته استفاده شود.   یعقوبی تصریح کرد: ضدعرق های تجاری که در بازار وجود دارند نیز از ماده اولیه آلومینیوم کلراید تشکیل شده اند و استفاده از آنها موثر است. اگر چه برخی از آنها موجب حساسیت های پوستی می شوند.   وی خاطرنشان کرد: استفاده از بوتاکس نیز روش دیگری برای کاهش میزان تعریق است که البته تزریق بوتاکس تنها باید توسط پزشک انجام شود.   عضو هیات علمی دانگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در پایان گفت: در صورتی که روش های دارویی موجب کاهش میزان تعریق نشود به عنوان آخرین راه  کار خود بیمار باید به پزشک مراجعه کرده و با انجام عمل جراحی اعصاب مرتبط با تعریق قطع شوند که البته این کار عوارضی نیز دارد.  

ام اس نمی تواند ما را ناتوان کند

می ترسید؟ از بیماری ام اس می ترسید؟! اگر امروز یا فردا گذرتان به مطب پزشک متخصص مغز و اعصاب بیفتد و او بگوید شما به ام اس مبتلا هستید چه احساسی پیدا می کنید؟ 
بعضی ها می گویند ام اس یعنی ناتوانی، اما برخلاف این شایعات خیلی از آدم های موفق دنیا به این بیماری مبتلا هستند، یک پزشک یا پژوهشگری ماهر، دانشجویی ممتاز، استادی دلسوز، همسری وظیفه شناس و.... ممکن است هریک از همه این آدم ها در مجموعه بیماران مبتلا به ام اس پیدا شوند چون آنها برخلاف منفی نگرها، بیماری شان را بخوبی شناخته اند و با این شناخت کامل، آن را به زانو درآورده اند!  
ام اس یعنی چی؟
ام اس نوعی بیماری شایع در سیستم عصبی انسان هاست که معمولا مغز و نخاع را تحریک می کند و در آن لایه حفاظتی سلول های عصبی (میلین) آسیب می بیند. دکتر مژگان طباطبایی، متخصص مغز و اعصاب در گفتگو با جام جم درباره این که بیماری ام اس دقیقا چگونه به وجود می آید، توضیح می دهد: در این بیماری آنتی بادی هایی در بدن تولید می شوند که به غشا» سلول های عصبی حمله می کنند. 
بسته به این که هر بار این گلبول های سفید دیوانه شده، به اعصاب کدام یکی از اندام های بدن شما حمله کنند، نوع اندامی که در هر حمله ام اسی دچار مشکل می شود متفاوت است یعنی ممکن است آنها زمانی تصمیم بگیرند به اعصاب بینایی شما حمله ور شوند، روزی دیگر به اعصاب حرکتی تان و... 
این که آنها در هر حمله، کدام اندام را انتخاب می کنند هم هنوز غیرقابل پیش بینی است و به همین دلیل تظاهرات بیماری ام اس در هر فرد با فرد دیگر متفاوت است و این موضوع باعث می شود هیچ وقت نتوانید دو بیمار ام اسی را پیدا کنید که در شروع و پیشرفت بیماری کاملا به هم شبیه باشند. 
دکتر طباطبایی درباره دلیل بیماری ام اس می گوید: دلیل این بیماری هنوز کاملا ناشناخته است، البته بیمارانی بوده اند که با هم نسبت های فامیلی داشته اند اما احتمال منشا» ژنتیکی ام اس هنوز صد درصد نیست. 
ایرانی های خوش شانس
ام اس 4 نوع دارد و اگر به انجمن ام اس سری بزنید، آنجا جزوه هایی در اختیارتان قرار می گیرد که در آنها به شکلی کامل درباره انواع ام اس از دیدگاه پژوهشگران صحبت شده است، اگرچه بررسی کامل این 4 نوع از حوصله این گزارش خارج است با این حال اگر بخواهیم خلاصه ای از آن را برایتان بگوییم می شود گفت بیشتر انواع ام اس حمله هایی همراه با بهبودی دارند و فقط یک نوع از آن بهبودی ندارد و باعث ناتوان شدن بیمار تا پایان عمر می شود. 
دکتر طباطبایی درباره نوع رایج ام اس در ایران می گوید: بیشتر بیماران ام اسی در ایران به ام اس خوش خیم مبتلا هستند و حمله های بیماری در آنها با پسرفت و بهبودی همراه است. 
به گفته این متخصص مغز و اعصاب بیماری ام اس معمولا در سنین 20 تا 30 سالگی شیوع بیشتری دارد با این حال کودکان یا میانسالانی هم وجود دارند که به آن مبتلا می شوند. 
این علائم را جدی بگیرید
در بسیاری از بیماران مبتلا به ام اس، بیماری با ایجاد مشکل در بینایی آغاز می شود، اما همان طور که گفتیم این یک اصل همیشگی نیست.  
دکتر طباطبایی هشدار می دهد: بیماری ممکن است با علائمی چون تاری دید، دو بینی، سرگیجه، عدم تعادل، اختلال در حرکت و بی اختیاری یا بندآمدن یا تکرر ادرار ظاهر شود. او بار دیگر تاکید می کند: احتمال دارد بیماران با حمله ام اس دچار ناتوانی هایی شوند، اما این که ام اس باعث مرگ شود به هیچ وجه صحت ندارد. 
به گفته این متخصص، ام اس بیماری عادی است، بسیاری از مردم دنیا به ام اس مبتلا هستند و به زندگی طبیعی شان ادامه می دهند، اما بهتر است بیماران مبتلا به ام اس همیشه زیر نظر پزشک و زیر پوشش انجمن ام اس باشند تا درباره بیماری شان آگاهی کافی و به روز کسب کنند. 
او درباره شیوه زندگی مبتلایان به ام اس می گوید: در کشورهایی مانند ژاپن که از غذاهای دریایی استفاده می کنند، ابتلا به این بیماری کمتر است. مبتلایان به ام اس باید زندگی بدون فشارهای روحی، همراه با ورزش، تفریح، پیاده روی و موسیقی داشته باشند.  
هوای گرم برای این بیماران مناسب نیست. فیزیوتراپی هم به شرطی که خسته شان نکند برای آنها مفید است. با این حال، هنوز خیلی چیزها درباره ام اس ناشناخته است برای مثال چند سالی است پژوهشگران اروپایی درباره رابطه ام اس و زیبایی مشکوک شده اند تا بفهمند دلیل این که زیبارویان بیشتر به ام اس دچار می شوند، چیست البته آنها هنوز به نتیجه قطعی نرسیده اند و احتمال می دهند این مساله تصادفی باشد.  
برخی از پژوهش های علمی نیز به نتایج امیدوارکننده ای رسیده اند برای مثال دانشمندان وعده می دهند که در سال های آینده از طریق سلول های بنیادی ، تحولی عظیم در درمان این بیماری ایجاد کنند اما تا زمانی که همه رازها درباره ام اس فاش شوند، یک حقیقت را فراموش نکنید: ام اس نمی تواند ما را ناتوان کند، مگر وقتی که در ناخودآگاه  تسلیمش شده باشیم !

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar