مشاوره و روان درمانی- مشاوره تلفنی
در این وبلاگ به طور محدود تجارب بالینی و راهکارهای تجربه شده در مشاوره و روان درمانی را با همکاران و مراجعین عزیز در میان می گذاریم
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: دکتر بیوک تاجری - ۱۳۸٩/۸/۱٠

شیشه ماده خطرناکی که اخیرا در بین جوانان شایع شده است !

شیشه به صورت بلور بسیار گران است. و در هر صوت آن با قیمت بسیار بالا فروخته می‌شود. طریقه مصرف این ماده تقریبأ مشابه هروئین و یا زرورق است. این مواد ضربان قلب را افزایش می‌دهد و فشار خون را بالا می‌برد، ضمن اینکه مردمک چشم گشاد شده و تنفس افزایش پیدا می‌کند و احتمال حمله قلبی زیاد می‌شود....


 

آشنایی با انواع مواد

 

شیشه ماده خطرناکی که اخیرا در بین جوانان شایع شده است !

شیشه به صورت بلور بسیار گران است. و در هر صوت آن با قیمت بسیار بالا فروخته می‌شود. طریقه مصرف این ماده تقریبأ مشابه هروئین و یا زرورق است. این مواد ضربان قلب را افزایش می‌دهد و فشار خون را بالا می‌برد، ضمن اینکه مردمک چشم گشاد شده و تنفس افزایش پیدا می‌کند و احتمال حمله قلبی زیاد می‌شود.

 

عوارض مصرف شیشه در دراز مدت

شیشه انرژی را زیاد می‌کند و مصرف آن اوایل تمیلات جنسی را افزایش می‌دهد. اکثر افراد پس از مصرف مواد‌(شیشه) دچار توهم می‌شوند، شیشه و امثال آن که از دسته متا آمفتامین هستند، فعالیت سستم عصبی‌ـ‌حرکتی ا بسیار زیاد کرده و اشتها و خواب راکاهش و هیجان را افزایش می‌دهد.

مغز بر اثر مصرف این مواد نمی‌تواند سیستم تعادلی بدن را کنترل کند و به همین دلیل فشار به قلب و کلیه و طهال و دیگر اعضای بدن می‌آورد و سبب خونریزی می‌شود و در نهایت مرگ این افراد را در آغوش می‌کشد.

مصرف طولانی مدت شیشه موجب، شک و سوءظن و توهم شدید، خشونت و عصابنیت، انزال عقل، تضعیف حافظه و تمرکز و توجه، افسردگی و مواقعی هم جنون آنی می‌شود.

بنابراین شیشه ماده‌ای است که مصرف آن انسان را از تعادل طبیعی خارج می‌کند و باعث اثرات منفی بر روی مغز و اعضای بدن و تخریب و تحلیل انسان می‌شود.

برخلاف تصور برخی از افراد، مه شیشه اعتیاد و وابستگی ندارد لازم به ذکر و یادآوری است که شیشه یک ماده بسیار قوی و خطرناک است و اعتیاد به آن بسیار سنگین است و فرد با یک بار مصرف آن تمایل به مصرف مجدد پیدا می‌کند و این چرخه و تداوم در مصرف باعث اعتیاد به مصرف شیشه می‌شود.

مصرف شیشه به این صورت است که یک لامپ یا ---------- شیشه‌ای را تهیه کرده، سپس شیشه را اخل آن ریخته و با قرار دادن یک لوله که ترجیحأ لوله خودکار است، درون آن و بستن انتهای آن، شیشه آماده مصرف می‌شود. سپس با شعله فندک شیشه داخل لامپ یا حباب است را حرارت می‌دهند و از طریق لوله داخل لامپ مواد را می‌کشند.

 

اثرات ترک شیشه

در اثر ترک اعتیاد به شیشه فرد دچار افسردگی عصبی، خونسردی، بی‌علاقگی، خواب طولانی، بهم‌ریختگی روحی و سراسیمگی و کمبود انرژی می‌شود، که این علائم به مرور زمان برطرف خواهند شد.     

 

روانگردانی به نام اکستاسی

این ماده در ایران به نام قرص شادی بخش شناخته می‌شود

اولین و مهمترین ماده مخدری که از آمفتامین به دست آمده و در سطح وسیع مورد استفاده قرار گرفته (اکستاسی) می‌باشد. مصرف اکستاسی در مهمانی‌ها به عنوان یک ماده انرژی‌زا مصرف می‌شود و مصرف‌کنندگان آن می‌توانند تا ساعت‌ها بدون استراحت بیدار باشند. و از انرژی‌های نهفته در جسم هود در حد بالایی بهره‌برداری نمایند که پس از مدتی شدیدأ با کمبود انرژی مواجه می‌گردند که ظاهرأ آنها کاملأ مشخص است.

 

عوارض پس از مصرف اکستاسی

اثرات مثبت

 1. افزایش شدید احساس خوب بودن در فرد
 2. افزایش انرژی در فرد
 3. احساس تمایل برای ارتباط با دیگران و احساس تعلق به دیگران
 4. احساس عشق و سرخوش
 5. دست و دلبازی
 6. افزایش هوشیاری و درک موسیقی
 7. افزایش حس‌های بویایی و چشایی
 8. احساس تجربیات و حالات روحی جدید در زندگی
 9. احساس روشنایی
 10. تمایل برای آغوش گرفتن و بوسیدن دیگران
 11. به علت افزایش انرژی در فرد مصرف کننده تمایل برای فعالیت شدید و رقصهای طولانی

اثرات منفی

1.     کاهش اشتها

2.     اختلال در بینایی

3.     گشاد شدن مردمک‌ها

4.     حرکات غیر طبیعی چشم

5.     توهم بینایی

6.     افزایش ضربان قلب و فشار خون

7.     تغییر در نظم حفظ دمای بدن

8.     فک‌زدن‌های طولانی

9.     لرزیدن، عصبی شدن

10. تمایل شدید برای مصرف مجدد این ماده پس از افت تأثیر اولیه

11. سردرد، سرگیجه و تشنج

12. تهوع و استفراغ

13. عدم تمرکز و فراموشی،اختلال در یادگیری

 

موارد منع مصرف

با توجه به اثرات اکستاسی در افزایش فشارخون و تعداد نبض و با توجه به ایمکه گروهی از مردم و واکنش بیشتری نسبت به این ماده نشان می‌دهند، افراد با سابقه فشارخون بالا، مشکلات فلبی و یا سابقه سکته‌ قلبی نباید از این ماده استفاده کنند، افراد با سابقه مشکل کبدی و کلیوی و همچنین کسانی که از داروهای ضد افسردگی استفاده می‌کنند، نیز منع مصرف قطعی دارند.

 

حشیش

 حشیش نام اقتصادی گیاه شاهدانه هندی (Canabis satira) است. مضرترین ماده مؤثر آن تترا هیدروکانابیول می‌باشد که در سیستم عصبی مرکز فعال است. حشیش رایج‌ترین ماده غیر قانونی مورد مصرف چهل سال اخیر است.

 

آثار مصرف حشیش

آثار حشیش بستگی به قدرت و نوع ماده مصرفی ، روش و مقدار مصرف، موقعیت و انتظارات فرد مصرف‌کننده دارد. در صورت تدخین آثار آن فوراً ظاهر شده و 3 تا 4 ساعت باقی مانده و اگر به صورت خوراکی مصرف شود آثار آن دیرتر ظاهر شده و ممکن است تا 24 ساعت باقی بماند این آثار عبارتند از:

 1. تغییرات رفتاری یا روانی ( سرخوشی‌ـ اختلال توجه و تمرکز، اضطراب و افسردگی، توهم و هذیان)
 2. افزایش اشتها
 3. قرمز شدن چشم‌ها
 4. عدم تعادل حرکتی
 5. افزایش ضربان قلب

 

عوارض مصرف طولانی حشیش

1.     اعتیاد : حشیش سبب وابستگی جسمی و روانی و احساس ولع شدید برای مصرف می‌شود.

2.     گرایش به سوی مواد خطرناک‌تر مانند هروئین ، تریاک و...

3.     انسداد و التهاب مجاری تنفسی

4.     عفونت های ریوی و سرطان ریوی

5.     کاهش تعداد فعالیت اسپرم (در مردان)

6.     اختلال در سیکل قاعدگی و ایجاد سیکل‌های بدون تخم‌گذاری (در زنان)

7.     کاهش وزن و ایجاد نقایص ماندگاری در جنین مادران باردار

8.     مشکلات مغزی و تشنج

9.     اختلالات روانی شدید و ماندگار مانند سایکوز یا دلیریوم

 

علائم ترک حشیش

 1. تحریک پذیری، بی‌قراری و اضطراب
 2. اختلال خواب و بی اشتهایی
 3. اسهال، تهوع و استفراغ
 4. دردهای عضلانی
 5. افزایش درجه حرارت بدن

 

کراک

کراک ماده مرگ‌آوری است که جزء قوی‌ترین و مخرب‌ترین مواد مخدر در جهان محسوب می‌شود. شکل ظاهر این مواد شبیه به قرص‌های سفید رنگی است که مانند آب نبات است. طی بررسی‌های بعمل آمده اسیدی قوی می‌باشد و به همین دلیل نئشگی زیادی دارد و از خود تخریب فراوانی به جا می‌گذارد.

عفونت‌های شدید در بیشتر قسمت‌های بدن، نظیر، ریه، دستگاه تناسلی، سیستم داخلی بدن و سیستم گوارشی و عفونت‌های پوستی از علائم و عوارض مصرف کراک می‌باشد.

قدرت اعتیاد به کراک به حدی است که اگر فرد معتاد به آن، چند وعده مصرف نکند، دچار اضطراب، ترس، پارانوئید ------- و افسردگی شدید شده و فشار خون و ضربان قلبش آنچنان کاهش می‌یابد که او را می‌کسد.

بررسی نسان می‌دهد احتمال مرگ معتادان به کراک 14 برابر بیشتر از معتادان به سایر م.اد مخدر است. کراک بخلاف دیگر مواد مخدر بدون بو و مصرف آن بسیار ساده است، حتی اگر این ماده در یک جمع و یا در بین اعضای خانواده مصرف شود، هیچکس متوجه نخواهد شد.

 

ترکیبات کراک

بررسی نشان می‌دهد، ترکیباتی که در ساخت کراک مورد استفاده قرار می‌گیرد، از فرمول ثابتی برخوردار نمی‌باشد و سازندگان از مواد گوناگونی استفاده می‌کنند، اما هروئین به عنوان ماده اولیه در تمامی آنها وجود دارد. غیر از هروئین در ساخت این ماده از مواد اسیدی و داروی روانگردان به میزان زیاد استفاده می‌شود، در حالیکه کراک واقعی نوعی از کووکائین که قیمتی و بسیار گران است می‌باشد.

 

ممنوعیت شستشوی افراد کراکی در ایران

طبق بررسی‌های بعمل آمده، مشخص شده که مصرف آسان این ماده مخدر باعث افزایش گرایش جوانان به مصرف آن است. متأسفانه شیوع مواد روانگردان و مخدر شیمیایی در بین جوانان و خصوصاً نوجوانان به موضوعی بسیار خطرناک تبدیل شده، تا جایی که هم‌اکنون اکثر مدارس کل کشور در معرض آمودگی به مواد مخدر، سیگار و الکل قرار دارند.

این ماده مخدر باعث پوکی استخوان می‌گردد. که در اثر آن استخوان، با کوچکترین ضربه‌ای از هم جدا می‌شوند و امکان غسل دادن آنها وجود ندارد. البته مدیر روابط عمومی سازمان بهشت زهرا اعلام کرد که تا کنون هیچ گزارشی از سوی پزشک فانونی مبتنی بر منع شستشوی این اجساد تا این زمان ارائه نشده است.

 

درمان قطعی اعتیاد به کراک

طبق نتایج بدست آمده، مشخص شده که اعتیاد به کراک با وجود تخریب‌های زیاد آن به طور کامل قابل درمان است.

انواع درمان عبارتند از : درمان با متادون، سم‌زدایی کوتاه‌مدت و تدریجی ، درمان‌نگهدارنده با متادون، درمان بوپرونوفین، درمان از راه بیهوشی و...

 

 

برای کنترل سوء مصرف مواد و اعتیاد چه علائمی باید جدی گرفته شود

تشخیص درمان در خصوص سوء مصرف مواد در بین نوجوانان، مهمترین مورد و نشانه خدمات درمانی و شرایط درمان فرزندان‌‌مان است.

مصرف‌کنندگان مواد مخدر علائم زیر را از نظر تشخیص و ظاهر فیزیکی و... دارند

v     ار نظر جسمانی

1.     عدم توجه به بهداشت و نظافت خود

2.     ابتلا کاهش وزن یا اضافه وزن

3.     اختلال در خواب

4.     کاهش اشتها

5.     اختلال در انرژی مصرف‌کننده

v     از نظر شخصیتی

1.     خشمگین و شکاک

2.     رفتارهایی توأم با سوءظن

3.     منزوی شدم و گوشه‌گیری

4.     انجام جرم و جنایت و بزه‌کاری

5.     دروغگویی

6.     افسردگی و گوشه‌گیری

 

علائم مصرف مواد در دانش آموزان

v  بی‌علاقه بودن نسبت به حضور در مدرسه، بی‌انظباتی در مدرسه، افت نمرات درسی و انضباط، از دست دادن انگیزه برای درس خواندن.

v     تضعیف تمرکز، توجه در کلاس درس و معمولاً دچار فراموشی کوتاه مدت یا بلند مدت می‌شوند.

v  پرخاشگری و عصبانیت، نزاع و درگیری با خانواده، بهانه آوردن، تغییرات در دوستان و انتخاب دوست جدید.

v  مقابله با قانون در داخل یا خارج مدرسه، گم کردن پول توجیبی و تقاضای مجدد برای دریافت پول از والدین.

 

عواملی وجود دارند که مصرف مواد را تسهیل و افزایش می دهند

بررسی مواردی که تسهیل کننده در سوء مصرف مواد هستند

 عواملی وجود دارند که احتمال سوء مصرف مواد را افزایش می‌دهند، البته این عوامل صد در صد ضامن اعتیاد نوجوانان در آینده نیستند بلکه پیش بینی کننده هستند. علائمی مانند : اضطراب، انزواطلبی، افسردگی، استرس، تصویر ذهنی منفی، احساس عدم امنیت، نداشتن اعتماد به نفس، احتمال گرایش به مصرف مواد را بالا می‌برد و در صورتی که چنین علائمی بروز پیدا کردند باید جلوگیری‌های لازم انجام شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد از نظر تعداد مصرف‌کنندگان ( مردان درصد بیشتری از مصرف مواد و اعتیاد را نسبت به زنان تشکیل می‌دهند.) وضعیت اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی هم بی‌تأثیر در سوء مصرف مواد نیستند. همچنین فقدان والدین و یا حمایت نشدن از طرف آنها و همچنین در دسترس بودن و تهیه آسان مواد هم می‌تواند به مصرف مواد دامن بزند.

نوجوانی بهترین  و حساس‌ترین زمان برای پیشگیری از اعتیاد فرزندان‌مان

پیشگیری در دوره نوجوانی از مصرف اولیه سیگار، الکل و مواد مخدر می‌تواند از پیشرفت مصرف مواد در آینده جلوگیری کند. اگر در همان عنفوان نوجوانی پیشگیری کنیم خطر مصرف مواد با گذشت زمان و تأثیر محیط اطراف افزایش می‌یابد، مانند تغییر مدارس یا محل زندگی، متارکه و طلاق والدین، بی‌توجهی و حمایت نشدن عاطفی از طرف والدین، ارتقاء سطح تحصیلات و مقطع تحصیلی و ... . تمامی این عوامل می‌توانند فرزندان‌مان را در معرض مصرف مواد مخدر قرار دهد و چون سن نوجوانی، سن حساسی است و کنجکاوی فرزندان‌مان برانگیخته می‌شود، به همین دلیل تمایل آنها به برخی کارهای خطرناک و تجربه نشده ممکن است آنها را به مصرف مواد برای آزمودن چگونگی تأثیر آن بر جسم و روان سوق دهد. بنابراین پیشگیری از سوء مصرف مواد باید از همان دوران نوجوانی و حتی کودکی در نظر گرفته شود.

 

اگر فرزندتان سیگار می‌کشد با او چگونه برخورد کنید؟

فرزندتان را بشناسید :

محدود کردن فرزندتان حقیقتاً شروع کار است. کاری کنید که دوستان او در منزل شما رفت‌وآمد کنند و راحت باشند، البته زمانی آنها به منزل شما بیایند که شما در منزل باشید. اگر محیط منزل برای آنها راحت باشد و شما با خوشرویی از آن‌ها استقبال کنید آنها اکثر اوقاتشان را در منزل شما می‌گذرانند. و در نتیجه از دید شما مخفی نمی‌مانند. ضمناً از فرزندتان یک ارزیابی می‌کنید که تا چه حد تحت تأثیر دیگران است و با سایر افراد چه برخوردی دارد.

وقتی می‌بینید دوست فرزندتان سیگار می‌کشد، نگویید: "من از دوست تو بدم می‌آید"، بگویید: "من از سیگار کشیدن بدم می‌آید". از سویی روی سیگار کشیدن او متمرکز شوید، فرزندتان در مقابل شما جبهه گیریی نمی‌کند و می‌توانید به راحتی در مورد دوست او صحبت کنید. اگر فرزندتان دوست خوبی انتخاب کرد، او را تشویق و تقدیر قرار دهید.

طبق بررسی های انجام شده، یکی از راههایی که نوجوانان را به سوی کشیدن سیگار سوق می‌دهند است. بعضی علائم متداول استرس شامل سردرد‌های مکرر، احساس درد در نواحی معده و قفسه سینه، اضطراب و مشکلات خواب است. به فرزندان‌تان کمک کنید دورنمای ذهنی از خود بسازند، به احساسات او توجه کنید، سعی کنید در مواقعی که آرام است، نکات مثبت زندگی‌اش را به او یاد‌آوری کنید و او را مطمئن کنید که از حمایت شما برخوردار است.

راه‌های رفع استرس را به او نشان دهید، مثل ورزش، استراحت، خواب و تفریح و سرگرمی. به او کمک کنید تا خودش فکر کند و احساس کند که استقلال فکری دارد.

شاید یکی دیگر از دلایلی که آن‌ها سیگار می‌کشند، وقت بسیار آزاد و خالی آن‌ها است. بهتر است آنها را به شرکت در گروه‌های مختلف هنری و فرهنگی و  ورزشی ترقیب کنیم تا اوقات آنها به بطالت نگذرد. ضمن اینکه در خلال این فعالیت‌ها ، توانایی‌هایی و اعتماد به نفس او افزایش می‌یابد.

 

آیا فرزندتان سیگار می‌کشد

اگر فرزندتان سیگار کشیدن را شروع کرده باشد، این مسئله را به راحتی می‌توان فهمید. بخصوص بوی سیگار را نمی‌توان پنهان کرد. بهتر است در این مواقع سعی کنید، آرامش خود را حفظ کنید و از او بپرسید چه مدت است که او سیگار می‌کشد و آیا دوستانش سیگاری هستند یا خیر؟ قوانین خانه را به او یادآوری کنید و از او بخواهید این مسئله را مهم بداند و از عواقب آن برای او صحبت کنید. مانند اینکه عواقب سنگین آن ایجاد چروک در پوست، بوی بد دهان و بیماری‌هایی مثل ناراحتی‌های قلبی و ریوی و... می‌کند.

در مورد اعتیاد به سیگار هم با فرزندتان صحبت کنید، به طور مثال : احساس اضطراب شدید نسبت به مصرف سیگار، احساس نگرانی در شرایطی که سیگار نمی‌کشد و سعی و تلاش دایمی و بی‌فایده ترک سیگار و امکان اعتیاد به آن در عرض چند هفته و در نهایت به مشاوران مخصوص در این زمینه مراجعه کنید و اصلاً از او خسته نشوید و او را به حال خود رها نکنید.

بررسی کاردرمانی در ترک اعتیاد

کاردرمانی یکی از مواردی است که بیمار از نظر روحی، ضمن اشتغال به کار در عوض پرخاشگری و ستیزه جویی به رضامندی و شعف خاصی دسترسی می‌یابد. به ظاهر می‌توان تأثیر کار را بر روی این بیماران احساس نمود. وقتی در کارگاه به کار اشتغال دارند، از آشفتگی فکری و حالت تدافعی منفی بیرون آمده و کاملاً آرامش خاطر بدست می‌آورد.

روانشناسان به این مسئله اعتقاد دارند که بیکاری و نتیجتاً احساس بیهودگی و ایطال یکی از عوامل مهم در ایجاد زمینه‌های نامطلوب روانی- شخصیتی و همچنین تشدید حالت اضطراب، افسردگی، عدم اعتماد به نفس، احساس عدم لیاقت و کفایت و ناامیدی در بیماران روانی و افزایش بزه که در افرادی که دارای اختلال شخصیت می‌باشند، به شمار می‌آید.

 

مزایای کاردرمانی

 1. توجه معتاد به تدریج از نقص‌ها و ناتوانی‌های خود در مقابل حل مشکل کاهش و به مرور قابلیت‌های وی پرورش می‌یلبد.
 2. علایق و انگیزه‌ها و انرژی وی بتدریج در مسیری سازنده و خلاق جهت می‌یابند.
 3. احساسات تهاجمی را در فرد معتاد به تدریج کاهش می‌دهد.
 4. به تدریج عادت کار به عنوان بخشی از ضروریات زندگی شکل می‌گیرند.
 5. به مرور احساس عدم کفایت و لیاقت در وی از بین می‌رود.
 6. پذیرش اجتماعی و نتیجتاً اعتماد به نفس در وی ایجاد می‌شود.
 7. تنش، اضطراب و افسردگی و احساس منزوی بودن در فرد معتاد کاهش یافته ونتیجتاً قابلیت‌‌های وی در مقابل حل مشکل و انتخاب شیوه‌های مناسب عملی در برابر شکست‌ها و محرومیت‌ها افزایش می‌یابد.
 8. معتاد فرصت می‌یابد تا عملاً نتایج زحمات خویش را تجربه کند و به یقین در این مسیر وابستگی انفصالی و بیمارگونه وی به دیگران کاهش می‌یابد.
 9. احساس مشارکت و همکاری در وی، افزایش یافته و به تدریج سوء ظن و احساسات بیگانگی نسبت به دیگران کاهش می‌یابد که این عمل خود عامل مهم در ایجاد تمایل در جهت فعالیت‌های اجتماعی خواهد بود.
 10. به مرور برداشت وی در مورد واقعیت‌ها تغییر می‌کند و از میزان تحریف و سوء تعبیر وی در مورد علل اعتیاد کاسته می‌شود.
 11. به تدریج میزان آسیب پذیری فرد معتاد در مقابل تمایلات اجباری و حالات --- به منظور مصرف مجدد مواد مخدر کاهش می‌یابد و احتمال برگشت به اعتیاد مجدد ضعیف می‌شود.

 

در اینجا لازم  به یاد آوری است که کاردرمانی به تنهایی، بدون توجه به ارتقاء معیارهای انسانی - معنوی و آرمانهای مقدس نمی‌تواند به مفهوم واقعی مؤثر باشد، چه بسا معتادانی که به علت اعتیاد شغل خود را از دست داده‌اند. از این رو کاردرمانی به عنوان وسیله‌ای ارزنده می‌تواند در پیرو هدف که همانا ایجاد حس تعهد و مسئولیت آگاهی است مورد استفاده قرار گیرد.

 

بررسی تأثیر محبت در درمان

 

 1. محبت واکنشی برای جلوگیری از اعتیاد

از چندین دهه قبل متخصصان علم رفتار دریافته‌اند، روشهایی که به کودکانشان توجه و محبت بیشتری نشان می‌دهند، فرزندانشان در آینده در مقابله با فشارهای روانی با میزان محبت به دوران کودکی آنها تناسب دارد.

وقتی که یک انسان تا تشنج خطر درد و یا سایر فشارها رو به رو می‌شود، مغزش ترشح هورمون‌هایی را آغاز می‌کند که فرد را از نظر روحی و جسمی برای مقابله با این فشار آماده می‌سازد. مغز همچنین گیرنده‌هایی دارد که کافی بودن ترشح هورمون‌ها را مشخص می‌سازد.

 1. محبت محکم‌ترین سد در برابر انحراف نوجوانان

نتایج پژوهشها نشان می‌دهد که محبت عامل اصلی نگهداری نوجوانان از انحرافشان است. این پژوهشها نشان داده است که نوجوانی که دلبستگی و رابطه عاطفی قوی با والدین یا معلمان خود دارند، کمتر به انحرافات روی می‌آورند.

نبودن رابطه عاطفی قوی یکی از عوامل ریشه‌ای انحرافاتی از قبیل اعتیاد به مواد مخدر و الکل و روابط جنسی نامشروع و زودرس معرفی کرده‌اند. احساس نوجوانان از اینکه مورد محبت و توجه والدین خود استف او را به دوری از فعالیت‌های پرخطر وا می‌دارد. میزان وقت گذاری والدین در خانواده نیز مهم است.

حضور والدین در وقت صبح، زمان بعد از مدرسه و زمان شام در اجتناب نوجوانان از مواد مخدر مؤثر بوده است. ولی مهمتر از در کنار والدین بودن و با آنها در فعالیت‌های مختلف شرکت کردن وجود عاطفی است. وجود دلبستگی عاطفی میان نوجوان و پدر و مادرش 5 تا 6 برابر عوامل دیگر مؤثر بوده است.

 1. بررسی تأثیر محبت در ترک اعتیاد ( محبت درمانی )

نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که نقش دوستان و اقوام در ترک اعتیاد معتادان بسیار تعیین کننده است. اکثر معتادان زمانی اعتیاد را کنار می‌گذارند که دوستی یا فامیلی وی را به این کار تشویق کرده باشد. با این وجود این تحقیقات نشان می‌دهند که در نهایت خود معتادان هستند که باید تصمیم بگیرند که از کمک دیگران بهره‌مند شوند.

اکثر معتادان که مورد پرسش قرار گرفته‌اند اعتقاد داشتند، تردید دارند که بدون اصرار دیگران به این تصمیم برسند (تصمیم برای ترک) معتادانی هستند که در شرایطی قرار داشتند که منتظر کمکی از سوی یک فرد دیگر بودند، تا اعتیاد خود به مواد مخدر و یا مشروب را کنار بگذارند.

وضعیت بد مالی و روی آوردن به ا----- و از دست دادن شغل از موارد مهمی است که موجب شناسایی و یا کمک به معتادان می‌شود و آنها را به ترک اعتیاد سوق می‌دهد.

 

بررسی رابطه معنویت و بهبودی ( در دوره پیشگیری از عود مجدد)

بسیاری از افرادی که مصرف مواد را کنار گذاشتند، معنویت را عاملی کلیدی در حفظ پرهیزشان می‌دانند. تعریف معنویت از فردی به فرد دیگر دارای معنای متفاوت است. برای برخی از افراد معنویت احساس تجربه یا عقیده‌ای شخصی است که می‌تواند به عنوان بخشی از یک تشکیلات مذهبی تلقی می‌شود، معنویت موجب انگیزه ---- فرد شده و به زندگی معنا می‌بخشد و به فرد اجازه می‌دهد که احساس کند به یک گروه یا اجتماع تعلق دارد.

شیوه‌های زیر می‌تواند به تقویت بیشتر معنویت بیانجامد

 1. با خودتان صادق باشید.
 2. در جستجوی راه‌هایی باشید که زندگی‌تان را به تجربه‌ای رضایت بخش و مثبت تبدیل کند.
 3. با  طبیعت بکر و دست نخورده ارتباط برقرار کنید ( پیاده روی در دشت و دمن، قایق سواری، کوهنوردی و ...) .
 4. از نیرویی برتر از خودتان بخواهید تا حالت پرهیز و پاکی شما را حفظ کند.
 5. در جلسات گروه های خودیاری ( گروه‌درمانی ) شرکت کنید.
 6. کتاب‌ها و جزوات مربوطه را مطالعه کنید.
 7. در مراسم مذهبی شرکت کنید.
 8. کتاب‌های مذهبی بخوانید و مطالب بیشتری در مورد مذهب خودتان یا مذاهب دیگر بیاموزید.
 9. با یک رهبر معنوی یا یک روحانی ارتباط داشته باشید.
 10. از مراقبه
 11. با تفکرات معنوی نیاکان‌تان ارتباط برقرار کنید.

 

بررسی چگونگی وسوسه و انواع وسوسه

تجربه نشان می‌دهد که وسوسه‌ها با طیفی از شدت‌های متفاوت، ظاهر شده و ادامه می‌یابند.

باید به یاد داشته باشیم که وسوسه‌ها، همیشگی نیستند بلکه به مرور زمان از نظر

 

تعداد و شدت کاهش می‌یابند.

 

زمانی که وسوسه می‌شویم ( چه فکر یا کاری کنیم. )

شناخت ( چه فکری می‌کنم )

v  وسوسه را طبیعی طلقی کنیم، مثلاً دارم حالتی از اضطرار مواد را تجربه می‌کنم. به خاطر چنین احساسی چیزی از دست نمی‌دهم.

v  خیال پردازی کنیم ( وسوسه موجی است که اوج می‌گیرد و فرو می‌نشیند و شما بر روی آن سوار هستید ).

v  از جملات مثبت و روحیه دهنده استفاده کنیم. ( من می‌توانم با این موفقیت خطرناک کنار بیایم، من دو هفته از مصرف مواد پرهیز کرده‌ام حالا نمی‌خواهم آن را خراب کنم.).

v  فکرتان را متوقف کنید ( به خود بگویید ایست).

v  به پیامدهای منفی مصرف مواد فکر کنیم.

v  به پیامدهای مثبت ترک اعتیاد فکر کنید.

رفتار( چه کار می‌کنم )

v  خودپایش : افکار و احساسات خود را بنویسیم.

v  در جستجوی حمایت باشیم : از برخی افراد بپرسید که شما در این مورد چکار کرده‌اید.

v  ذهن‌تان را منحرف کنید : کارهایی را انجام دهید که به مصرف مواد مربوط نباشد.

v  رفتار دیگری جایگزین وسوسه نمایید : مثلا خوردن یک چیز دیگر.

v  موفقیت را ترک کنید یا آن را تغییر دهید.

v  نفس‌های عمیق بکشید، ( از راه بینی تنفس کنید و از راه دهان نفستان را بیرون دهید.) اینکار به شما آرامش می‌دهد.

v  پاسخ خود را به وسوسه، حداقل برای یک ربع ساعت دیگر، به تأخیر اندازید.

 

 

 

مقابله با افسردگی

مقدمه

در زندگی هر فرد پستی و بلندی‌هایی وجود دارد. این فراز و نشیب‌ها تا وقتی که بیش از اندازه افراطی نباشد، موجب می‌شود زندگی جالب و چالش ---- شود. اما زمانی که به طور استثنائی احساس افسردگی می‌کنید یا زمانی که برای یک دوره طولانی بی حوصله و گرفته هستید لازم است وضعیت را ارزیابی کنید و به دنبال پاسخ‌های مقابله‌ای مناسب بگردید.

افسردگی اختلالی است که قادر است، افکار، خلق و خو، احساسات، رفتار، سلامتی جسمانی و روحی شما را تحت الشعاع قرار دهد.

 

افسردگی چیست؟

افسردگی بیماری بسیار شایع عصر ماست و در تمامی جهان روندی فزاینده دارد. این در حالی است حدود نیمی از مبتلایان به افسردگی از بیماری خود بی خبرند. این بیماری اختصاصی نیست بلکه در تمام سنین و همه نژادها هم در زنان و مردان ظاهر می‌شود.

 

افسردگی عبارت است از احساس غم، دلسردی، یا ناامیدی که فرد حداقل به مدت 2 هفته در اغلب روزها و در اغلب ساعات روز به علاوه علائم داشته باشد.

 

علائم افسردگی

بررسی های انجام شده توسط انجمن روانپزشکی و تجربه‌ای بدست آمده، نشان می‌دهد که افراد دچار افسردگی بالینی به مدت 2هفته یا بیشتر علایم زیر را تجربه می‌کنند :

 1. بی‌خوابی یا خواب بیش از حد معمول
 2. احساس بی ارزشی یا گناه زیاد.
 3. احساس شکست.
 4. تغییر در اشتها : آنها یا پر اشتها می‌شوند و وزنشان زیاد می‌شود یا کم اشتها شده و وزن از دست می‌دهند.
 5. کاهش انرژی و احساس خستگی
 6. کاهش توانایی تفکر و تضعیف شدن تمرکز و توجه
 7. داشتن افکار خودکشی
 8. نداشتن امید به آینده
 9. گریه کردن و حساس شدن به مسائل پیش پا افتاده
 10. احساس شکست در تمام مراحل زندگی
 11. نداشتن اعتماد به نفس
 12. احساس غمگینی و کسالت
 13. عدم مشارکت در جمع و خانواده و انزواطلبی و گوسه‌گیری

 

 

چرا بعضی از افراد احساس افسردگی می‌کنند

وقتی احساس افسردگی می‌کنید، معمولاً با این دلیل است که رویدادی برایتان رخ داده که به نظرتان نامقبول و غیر قابل تحمل است. بنابراین احساس افسردگی نحوه ارزیابی شما از رویدادهای زندگی است. در واقع به نوعی تغییر دادن موقعیت است. اما شما باید این حقیقت را بپذیرید که بسیاری از رویدادهای زندگی که به احساس افسردگی شما منجر می‌شود خارج از کنترل شماست، بنابراین سازگارانه نیست که خود را با این گونه افکار غیر واقعی ناراحت کنید.

 

اگر به دلیل آنکه کسی با شما درست برخورد نکرده، یا نیازهای شما را برآورده نکرده، احساس ناراحتی می‌کنید می‌توانید از طریق مذاکره و گفتگو از طریق استفاده از مهارت‌های اجتماعی و جرأتمندی موقعیت را تغییر دهید. این یک واقعیت است که اگر می‌خواهید با شما خوب رفتار کنند، شما هم باید با دیگران خوب رفتار کنید.

 

 

علل پدید آمدن افسردگی

1.     وراثت .

2.     محیط‌های ناامن و خطرناک.

3.     درگذشت همسر، فرزند، والدین، دوستان.

4.     ضربه‌های روحی شدید در کودکی یا بزرگسالی.

5.     بیماری‌های مزمن مانند سرطان، ایدز، هپاتیت.

6.     شرایط ناسالم اجتماعی مانند فقر، بی‌خانمانی.

7.     شکست و ناکامی‌ها.

8.     تغییرات هورمونی، عدم تحرک بدنی و نداشتن تفریح و سرگرمی.

9.     تغذیه نامناسب.

10. ضعف شخصیت.

11. اعتماد به نفس پایین، بدبینی.

12. استرس.

13. انزوا و گوشه‌گیری.

 

 

انواع افسردگی

 1. افسردگی جسمانی : این نوع افسردگی اختلال در خلق وخو است، که معمولاً 2هفته به طول می‌انجامد. احساس دلتنگی و از دست دادن میل و لذت از فعالیت‌های دلپذیر و احساس گناه از نشانه‌های آن می‌باشد، این نوع افسردگی خطرناک بوده و می‌تواند به خودکسی بیانجامد.

 

 1. افسردگی مزمن : شدت علایم آن از افسردگی اساسی کمتر بوده اما دوره آن طولانی و ممکن است 2 الی 5 سال به طول بیانجامد. علایم آن معمولاً ناتوان کننده نمی‌باشد اما در عملکرد مناسب و احساس خوشایند فرد تأثیر گذار است.

 

 

 1. اختلال در سازگاری : هرگاه انسان، عزیزی را از دست می‌دهد، شغلش را از دست داده و یا تغییر می‌دهد و یا آگاه می‌شود که بیماری ناعلاجی دارد طبیعی است که احساس استرس، اندوه و غم می‌کند. هنگامی که واکنش فرد به یک موقعیت و یا حادثه سبب افسردگی در وی می‌گردد به آن اختلال در سازگاری گویند.

 

 1. اختلال دوقطبی : به تغییرات غیر قابل پیش‌بینی -----از شیدایی ( سرخوشی ) تا افسردگی اختلال دوقطبی گویند. در یک زمان فرد رفتار برونگرایی مفرط، پرحرفی، خود بزرگ بینی از خود بروز می‌دهد، وارد دوره‌ای دیگر از افسردگی می‌شود.

 

 

 1. افسردگی فصلی‌ : این نوع افسردگی معمولاً در زمستان شیوع می‌یابد، علت آن کاهش تابش نور خورشید است این افسردگی سبب سردرد، تحریک پذیری و کاهش سطح انرژی می‌گردد.

 

 

راهبردهایی برای غلبه بر افسردگی

v     سرگرمی‌هایی که علاقه دارید بپردازید.

v     ورزش و فعالیت‌های بدنی منظم داسته باشید.

v     از افراد عیر حامی و منتقد اجتناب کنید.

v     افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید.

v     کارها و اهداف بزرگ را به بخش‌هایی کوچک تقسیم کنید.

v     برای خود اهداف قابل دسترس تعیین کنید.

v     تنها در حد توان خود و به میزان معقول مسئولیت بعهده بگیرید.

v  مدتی از وقت خود را با دیگران و یک دوست صمیمی سپری کنید، سعی کنید فردی را در زندگی بیابید که بتوانید به وی اعتماد کرده و با وی درد ودل کنید.

v     تا برطرف شدن آثار افسردگی تصمیمات مهم خود را به تعویق اندازید.

v     اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و با دیگران ارتباط برقرار کنید.

 

 

اصول درمانی در بیماران افسرده به چه نحوی است؟

 1. استفاده از درمان دارویی ضد افسردگی : دارو در مانی برای بیمارانی استفاده می‌شود که افسردگی طولانی مدت یا نسبتاً شدید دارند. همچنین به بیماران افسرده باید خاطر نسان کرد که مصرف هیچ کدام از داروهای ضد افسردگی موجب اعتیاد نمی‌شود تا با قطع مصرف دائم از طرف بیماران مواجه نشویم.

 

 

 1. استفاده از روان‌درمانی به شکل‌های مختلف و متناسب با هرکس، مثلاً چاره‌جویی برای حل مشکل بیمار و افزودن بر قدرت مقابله بیمار با مسائل به کمک مشاور یا روان‌شناس.

 

 

 1. متعادل نودن شرایط اجتماعی زندگی به نحوی مناسب و مقدور، نظیر کاستن از ساعات کار شبانه و تغییر شغل به محیطی که فشار روحی برای بیمار نداشته باشد.

 

توصیه با انجام فعالیت‌های ورزشی مناسب و منظم، توصیه به ترک الکل و رعایت یک رژیم غذایی متعادل و کم چرب.  

 

 

 

 

 

 

 

 

کدهای اضافی کاربر :


Powered by WebGozar